BRATISLAVA. Na jednu obyvateľku Slovenska za celý jej reprodukčný vek - od 15 do 49 rokov - priemerne pripadá iba 1,25 dieťaťa. Nižšiu mieru plodnosti ako Slovensko malo v rámci Európskej únie v roku 2005 len Poľsko.
Vyplýva to zo štatistiky, ktorú pri príležitosti zajtrajšieho Medzinárodného dňa žien zverejnil Eurostat.
Napriek nepriaznivým číslam v rámci európskych štatistík na Slovensku však zatiaľ obyvateľstvo prirodzene neubúda - čiže nevymiera. Každoročne sa viac ľudí narodí, ako zomrie.
Je to „dôsledok pomerne mladej vekovej štruktúry obyvateľstva,“ tvrdí demograf Boris Vaňo. Tento stav sa podľa neho v blízkej budúcnosti zmení. Vek najvyššej plodnosti dosiahnu slabšie ročníky, takže „aj pri očakávanom zvyšovaní plodnosti sa počet narodených bude znižovať“, čo zhruba od roku 2012 spôsobí prirodzený úbytok obyvateľstva, tvrdí Vaňo.
Za dlhoročnými členmi únie zaostávajú aj ďalšie postkomunistické krajiny. Tabuľku miery plodnosti vedie Francúzsko. Na jednu jeho obyvateľku pripadajú „takmer“ dve živonarodené deti.
Politici majú obmedzené možnosti
Slovenská vláda sa síce pokúša trend zmeniť, jej možnosti sú však obmedzené. Ako svoj príspevok k rastu pôrodnosti už presadila, aby pri narodení prvého dieťaťa rodič dostal spolu 15 460 korún. Konferencia biskupov Slovenska nedávno vyzvala predstaviteľov štátu, aby utvárali „také legislatívne, ekonomické a sociálne podmienky, aby obyvateľstvo nevymieralo“.
Jarmila Filadelfiová z Inštitútu pre verejné otázky tvrdí, že mnohé krajiny, ktoré majú vysoký podiel žien na trhu práce, ako napríklad severské štáty, Francúzsko, Holandsko, majú zároveň najvyššie miery pôrodnosti a plodnosti.
Demografi už v 90. rokoch očakávali, že na Slovensku sa pôrodnosť zvýši. V tom čase totiž počtom veľké skupiny ľudí narodených v 70. rokoch dosiahli vek najvyššej sobášnosti, čo malo viesť k zvýšeniu pôrodnosti. Pod vplyvom sociálno-ekonomických zmien od roku 1989 sa však reprodukčné správanie obyvateľstva zmenilo.
Pôrodnosť sa zvyšuje najmä pre odklady sobáša
Priemerný vek žien pri pôrode, aj pri prvom, sa neustále zvyšuje a počet detí na jednu rodinu klesá. Pribúda narodených mimo manželstva, neformálnych spolužití i domácností jednotlivcov. Filadelfiová pripomína, že v 90. rokoch sa zhoršili podmienky na založenie rodiny, a to aj preto, že mladým ľuďom sa otvorili možnosti študovať či cestovať.
V rokoch 2003 až 2005 sa narodilo viac živých detí ako v predchádzajúcom roku. Demografi na to majú jednoduché vysvetlenie. Tvrdia, že postupne sa uskutočňujú sobáše odložené v 90. rokoch a zákonite aj „odložené pôrody“.
Podobné je to v Poľsku. Vlani sa prvýkrát po niekoľkých rokoch viac Poliakov narodilo, ako zomrelo. Podľa ČTK preto, že rodiť začali tridsiatničky, ktorých je veľká skupina.