Voľby by sa mali konať v apríli alebo máji.
Blair vďačí za víťazstvo v roku 1997 podpore tradičných labouristických voličov a zároveň aj „výhybkárom“ (teda tým, ktorí v 80. a začiatkom 90. rokov volili konzervatívcov). Výzvou teraz preňho je uchovať si priazeň oboch skupín.
Blair strávil prvé dva roky pri moci tým, že sa snažil ulahodiť skupine „výhybkárov“. Pevná ekonomická politika a obmedzené štátne výdavky boli nevyhnutné, aby sa dosiahol stabilný a udržateľný hospodársky rast, ktorý Veľká Británia potrebuje, tvrdí dnes Blair. Mnohé z týchto opatrení sa ukázali ako nepopulárne - štátne penzie napríklad narástli len o 75 pencí. Blair preto v nedeľu vyhlásil: „Je lepšie mať pravdu, ako byť obľúbený.“ Premiér však musí byť aj obľúbený, aby presvedčil voličov v tradičnom srdci labouristov, v severnom Anglicku, Južnom Walese a Škótsku. Podpora jeho kabinetu v týchto oblastiach je vlažná.
Je síce nepravdepodobné, že títo voliči by zmenili názor a vybrali si konzervatívcov, no existuje nebezpečenstvo, že v deň volieb zostanú doma a nebudú voliť. Preto v posledných mesiacoch začal Blair bojovať s voličskou apatiou. V praxi to znamená, že rozpráva jazykom tradičných labouristických fanúšikov - hovorí o štátnych výdavkoch. Okrem programu zvýšenia štátnych výdavkov o 43 miliárd libier, ktorý oznámila vláda v lete, by mal zvýšiť platy učiteľom, lekárom, zdravotným sestrám a policajtom.
Blairovo počínanie v oblasti štátneho sektora však vyvolalo ostrú kritiku. Hoci svojho času vyhlásil, že jeho prioritami sú „školstvo, školstvo, školstvo“, výkony vládneho kabinetu sú nejednoznačné. Počet detí v triedach pre päť- až sedemročných školákov sa znížil, ale len na úkor väčších tried pre starších žiakov. Školy v zanedbaných centrách miest majú také problémy s hľadaním učiteľov predmetov ako matematika a moderné jazyky, že sa riaditelia vyhrážajú zavedením štvordňového pracovného týždňa.
Napriek tomu, že Blairova popularita klesá (stále viac sa hovorí o jeho arogancii), vždy je ešte obľúbenejší ako jeho konzervatívny protivník William Hague. Ten sa pokúša získať podporu populistickou politikou: tvrdou imigračnou politikou, odmietavým postojom k euru a znížením daní. Napriek tomu podpora konzervatívcov zaostáva 10 percent za obľubou labouristov.
Výsledky volieb do európskeho parlamentu aj minuloročné miestne voľby jasne ukázali, že konzervatívni voliči s omnoho vyššou pravdepodobnosťou v deň volieb prídu k volebným urnám. Blairova úloha v najbližších mesiacoch preto spočíva v opätovnom získaní nadšenej podpory voličov. Práve tá ho vyniesla k moci v roku 1997.
PRE SME - TIM HAUGHTON, Londýn