BRATISLAVA. Vo vládnej koalícii sa po sporoch o vplyv a kreslá začali prvý raz prejavovať aj odlišnosti v politickej orientácii - najmä v sociálnych otázkach a otázkach zamestnanosti. Na jednej strane stojí ľavicový Smer, na druhej HZDS a SNS, ktoré sa cítia byť skôr napravo od stredu. Po názorových rozdieloch na novelu Zákonníka práce najmä HZDS začína kritizovať Smer pre jeho previazanosť s odbormi.
Odbory ako štvrtý koaličný partner
„Vidíme veci z iného uhla, ako ich robí Smer pod silným tlakom odborov,“ povedal podpredseda HZDS Milan Urbáni. Svoje tvrdenie zdôvodňuje tým, že Smer podpísal s odbormi povolebnú zmluvu. „Pre mňa je to signál, že sa odbory správajú, ako by boli štvrtá koaličná strana.“ Pre HZDS je to podľa Urbániho neprijateľné, lebo na strategických veciach sa musí dohodnúť trojkoalícia. HZDS v ľavicovosti nechce zájsť tak ďaleko, aby to poškodilo chod hospodárstva, vysvetlil. Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj ľavopravé rozpory nevníma. „My sme konzervatívna strana, ale tá konzervatívnosť vyplýva z toho, čo je dobré pre národ,“ vysvetlil. Na otázku, kam až doľava je jeho strana ochotná sa pre koalíciu posunúť, priamo neodpovedal. Aj SNS návrh na zmenu Zákonníka práce kritizovala s poznámkou, že nechce ísť z jedného extrému do druhého.
Debatu okolo zákonníka a odborov za ľavicovo pravicový spor nepovažuje ani predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž.
Predpokladá, že časom bude koalícia debatovať aj o témach súvisiacich s orientáciou strán. Zákonník práce podľa neho takou témou nie je. S Urbániho tvrdením o odboroch, ako o štvrtom členovi koalície, nesúhlasí, lebo Smer vraj rešpektuje postavenie HZDS a SNS.
Podnikatelia v Smere mlčia
Politológ Grigorij Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky za sporom cíti aj ideologické rozdiely, v pozadí podľa neho ide najmä o zväzok Smeru a odborov. Prekvapuje ho, že pri pokuse zmeniť Zákonník práce mlčí „podnikateľské krídlo“ Smeru. Pripomenul, že Smer môže postupne prebrať časť ľavicových voličov HZDS.
Spory okolo ideologického smerovania sa nevyhýbali ani minulej vláde. Oveľa silnejšie však boli v rokoch 1998 - 2002, keď boli s pravicou vo vláde SDĽ a SOP.