BRATISLAVA. Národná banka považuje rozdiel medzi úrokmi, za ktoré banky požičiavajú občanom peniaze, a úrokmi, ktoré im vyplácajú na vkladoch, za neprimeraný. Vo svojej správe uviedla, že najmä pri spotrebiteľských úveroch pre domácnosti je úrokový diferenciál na Slovensku nezvyčajne vysoký. K tomuto záveru dospela porovnávaním úrokových marží, ktoré si banky v krajinách eurozóny a V 4 pri úveroch účtujú .
Priemerný úrok z čerpaných spotrebiteľských úverov so splatnosťou do jedného roku bol v januári 14,55 percenta. Pri úveroch so splatnosťou do piatich rokov bol priemerný ročný úrok 12,30 percenta.
Nové vklady pre domácnosti do jedného roku pritom banky úročili v januári v priemere ročnou sadzbou 3,58 percenta.
Banky sa odvolávajú na vysoké riziko
Komerčné banky tvrdia, že marža nie je z pohľadu rizika pri nezabezpečených úveroch vysoká. „Pri spotrebných úveroch nepožadujeme zabezpečenie nehnuteľnosťou. Pre banku sú preto rizikovejšie oproti úverom zabezpečených nehnuteľnosťou,“ povedal podpredseda predstavenstva Slovenskej sporiteľne Štefan Máj. To sa podľa neho odzrkadľuje vo výške úrokovej sadzby. Podľa údajov Národnej banky (NBS) bolo z celkového objemu spotrebiteľských úverov, ktoré banky poskytli občanom v januári, stratových zhruba šesť percent. Z celkového objemu úverov vo výške 36 miliárd korún boli stratové úvery v tomto mesiaci v objeme cez dve miliardy. Podobný podiel rizikových spotrebiteľských úverov bol aj v minulom roku.
Percento nesplácaných úverov sa nemení
Podpredseda predstavenstva sporiteľne Máj potvrdil, že podiel nesplácaných úverov sa s nárastom objemu poskytovaných úverov výrazne nemení. Podľa šéfky odboru produktov VÚB banky Dany Kondrótovej podiel nesplácaných pôžičiek kulminuje medzi troma až šiestimi percentami. „Môže to byť však aj vyššie,“ povedala.
Objem spotrebiteľských úverov ku koncu decembra 2006 vzrástol medziročne o 45,6 percenta. Percento stratových úverov sa nezmenilo a zostalo približne na úrovni šiestich percent.
Podľa NBS je strata bánk, ktorú dosiahnu vďaka nesplácaným úverom, v skutočnosti vyššia. Hovorkyňa centrálnej banky Jana Kováčová povedala, že do výpočtu nevstupujú stratové úvery, ktoré banky odpíšu, alebo ich predajú niekomu tretiemu.
O rozdiel medzi úrokovými výnosmi a úrokovými nákladmi sa zaujímala aj terajšia vláda. Po svojom nástupe hovorila o zavedení osobitného zdaňovania úrokového diferenciálu. Nakoniec od toho ustúpila.