BRUSEL. Členské krajiny Európskej únie budú o návrhu na rozdelenie vlastníctva diskutovať tento týždeň. Štáty Francúzsko, Estónsko, Lotyšsko, Slovensko a Česko sú však proti.
„Ak predstavitelia členských krajín zamietnu návrh na rozdelenie veľkých energetických podnikov, mohla by exekutíva EÚ využiť svoje súčasné právomoci na podporu konkurenčného prostredia,“ povedal predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.
Ministri priemyslu členských štátov minulý mesiac vyzvali na efektívne odčlenenie distribučnej a výrobnej činnosti veľkých energetických skupín. Komisia však žiada, aby tieto spoločnosti predali buď svoje distribučné siete alebo výrobné kapacity. Barroso podporil komisárku pre hospodársku súťaž Neeliu Kronesovú, keď povedal, že pokiaľ predstavitelia členských štátov nezačnú konať, využije komisia právomoci, ktorými teraz disponuje.
„Podľa súčasnej zmluvy disponujeme na vnútornom trhu všetkými právomocami, takže môžeme konať aj v prípade, že členské krajiny by nechceli dosiahnuť žiadny pokrok. A my konať budeme, to musí byť povedané veľmi jasne,“ povedal Barroso.
Takéto protimonopolné kroky môže komisia uskutočniť iba vtedy, ak by zistila, že veľké podniky verejných služieb zneužili dominantné postavenie na domácom či medzinárodnom trhu. Najväčšie energetické spoločnosti ako nemecký E.ON a RWE alebo francúzska Electricité de France ovládajú výrobu i distribúciu plynu a elektrickej energie.