BRATISLAVA. Firmy súperia o budúcich zamestnancov už počas ich štúdia na vysokých školách. Ponúkajú im spoluprácu pri písaní diplomových prác, či prácu v laboratóriu. Vyplynulo to z ankety ČTK. V krátkom čase podľa firiem začnú chýbať absolventi technických odborov.
Zvýšiť záujem o štúdium techniky sa podľa vysokých škôl nepodarilo ani po príchode automobiliek. „Akútny nedostatok absolventov zatiaľ nepociťujeme, ale kvalifikovaných ľudí nikdy nie je dosť,“ povedal hovorca spoločnosti Siemens Tomáš Kráľ. Firma, ktorá sa podľa neho na Slovensku zameriava najmä na vývoj programov pre počítače, ponúka študentom aj stáže a jej zástupcovia sú aj v štátnicových komisiách.
„Pre kvalifikovaných zamestnancov sa neustále zvyšujú možnosti nájsť uplatnenie aj v zahraničí,“ povedala o úbytku žiadaných absolventov hovorkyňa Slovnaftu Hana Šimková. Spoločnosť má podľa nej záujem najmä o vysokoškolsky vzdelaných strojárov, elektrotechnikov, či chemikov. Zástupcovia firmy budú podľa Šimkovej napríklad počas nasledujúcich troch mesiacov hľadať na slovenských vysokých školách, a aj medzi čerstvými absolventmi stovku najšikovnejších ľudí.
Záujem firiem o študentov potvrdil aj prodekan Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity František Urban. „Už počas štúdia mnohí vysokoškoláci pracujú, alebo podnikajú,“ povedal dekan Fakulty manažmentu Univerzity Komenského Jozef Komorník.
Slovenskí stredoškoláci sa podľa Urbana štúdiu na technických fakultách, ktoré je považované za náročnejšie, vyhýbajú. Dôvodom je podľa niektorých odborníkov aj vysoká úspešnosť absolventov ktorejkoľvek vysokej školy pri hľadaní práce.