Generálny sekretár pravicovej UMP Brice Hortefeux a poradca najvážnejšieho prezidentského kandidáta Nicolasa Sarkozyho tvrdí, že nízke dane a zároveň dotácie z Bruselu sú „nové eldorádo“. Ak sa stane Sarkozy prezidentom, bude sa snažiť dosiahnuť v Bruseli zmenu. Hortefeux spomína prípad z jeho domovského regiónu Auberge v strede Francúzska, odkiaľ sa chcela presunúť na Slovensko IT firma, lebo by mala o 40 percent nižšie náklady.
Socialisti sú miernejší
Presun francúzskych firiem na východ trápi aj socialistov, ale majú umiernenejší názor. „Prečo by sme mali Slovensko trestať za to, že bojuje vlastnými zbraňami a stanovilo si vlastnú výšku daní?“ pýta sa Jean-Louis Bianco, ktorý šéfuje prezidentskej kandidatúre Segolene Royalovej. Podľa neho sa treba pozrieť napríklad na Írsko, ktorému nízke dane pomohli k vysokému rastu a dnes už európske dotácie nepotrebuje. „Je to výhra pre obe strany,“ povedal.
Bianco však neustupuje z tradičných postojov ľavice. Hovorí, že socialisti chcú v budúcnosti diskutovať o zjednotení minimálnej sadzby firemných daní v členských štátoch únie.
Podnikatelia chcú viac slobody
Asociácia francúzskych zamestnávateľov, ktorá združuje 50–tisíc firiem, žiada zmenu domácich zákonov. „Problémy sú v oveľa väčšom meradle vnútri našej krajiny,“ povedala riaditeľka združenia MEDEF Laurence Parisotová. Ako príklad nízkeho ekonomického rastu a odchodu firiem z Francúzska uvádza 35–hodinový pracovný čas, nepružný zákonník práce a vysoké sociálne odvody.
„Musíme sa naučiť hrať podľa pravidiel, ktoré fungujú v tomto svete.“ Inak bude podľa nej pokračovať exodus šikovných a vzdelaných Francúzov do Londýna, San Francisca alebo Šanghaja.
Autor: Paríž