Prvé predstavenie v cykle „CEF uvádza: súčasný tanec pod pyramídou“ sa uskutoční v piatok 23. marca a vystúpia na ňom overené tanečné mená: filozofický Debris Company s predstavením na motívy Joyceovho Odyssea a divoko ironický a veľmi aktuálny Yuri Korec.
K pravidelným tanečným predstaveniam, na ktorých vystúpi napríklad Dajv, Tangere Dance Company, či Jaro Viňarský si prirátajte rezidenciu pre tanečníka, podporu dvoch tanečných koprodukcií a spoluprácu so zahraničnými súbormi, a možno tej nádielke len ťažko uveríte. Veď posledné roky sa zdalo, že odvážni slovenskí tanečníci súčasneho tanca nenávratne zmizli v okolitých krajinách, a tí odvážnejší, ktorí zostali, umlčali svoje telá.
„Riaditeľ Rádia Devín Silvester Lavrík prišiel s tým, že chce premeniť Komorné štúdio Slovenského rozhlasu na divadelný priestor. Už dlho sa rozprávalo o takomto projekte, o tom, že by bolo dobré, keby mal súčasný tanec v Bratislave stálu scénu aj rezidenčný priestor, že by bolo dobré keby ...,“ hovorí riaditeľka Asociácie Bratislava v pohybe Mira Kovářová. „Profesionál sa stáva profesionálom, keď získava javiskové skúsenosti.“
Projekt vznikol v spolupráci Asociácie Bratislava v pohybe, Slovenského rozhlasu a Stredoeurópskej nadácie. Tá poskytla financie, rozhlas ponúka bezplatne priestory, zvukovú techniku a nahrávacie štúdio. Okrem dvoch predstavení mesačne v piatok a v sobotu večer je súčasťou projektu aj podpora dvoch koprodukcií, ktoré získala Debris Company a Združenie prvého mája.
Treťou časťou je vytvorenie dvojmesačnej rezidencie, ktorá poskytne tanečníkovi podmienky na výskum, či vytvorenie diela. Za slovenskými hranicami ide o bežnú záležitosť, no tu sa s tanečnými rezidenciami stretávame len výnimočne, možno aj preto musela vypísať Asociácia súčasného tanca druhé kolo. Do toho prvého sa totiž prihlásila len jedna záujemkyňa z Čiech.
„Nebudeme na tanečníka tlačiť, aby pripravil narýchlo za dva mesiace predstavenie. Chceme, aby v tom priestore mohol generovať materiál, robiť výskum alebo niečo, z čoho možno v budúcnosti vznikne predstavenie. Bude to bezpečné miesto, kde by mohol hľadať niečo nové,“ vysvetľuje Mira Kovářová.
Druhá uzávierka prihlášok je 15. marca, informácie sú na www.abp.sk. V Komornom štúdiu SRo by sa tiež mali počas festivalu Bratislava v pohybe uvádzať projekty zo zahraničia, jedno z Maďarska, druhé z Česka.
„Stále sa všetci takpovediac sťažujú, že nie je kde vystupovať a že nie sú podmienky. Týmto projektom sme sa snažili tie podmienky vytvoriť,“ tvrdí Kovářová. Nové podmienky nie sú len skúškou pre tanečníkov, ale aj pre bratislavské publikum.