Estónsko sa stalo minulý týždeň prvou krajinou na svete, ktorá všetkým občanom umožnila hlasovanie v parlamentných voľbách cez internet. Experiment označila vláda za úspešný: cez internet volilo 30–tisíc ľudí, čo sú asi tri percentá voličov.
Utajená dobrovoľnosť
Z technického hľadiska voľby cez internet nie sú v čase internetového bankovníctva až takým problémom. Nikto okrem Estóncov sa však zatiaľ na e-voľby neodhodlal, lebo v ceste stoja právne prekážky a psychologické bariéry. Problémom je napríklad zabezpečiť dobrovoľnosť hlasovania tak, aby voliča nemohol napríklad rodinný príslušník doma nútiť hlasovať za konkrétneho kandidáta.
V Estónsku sa preto elektronické voľby konali už začiatkom minulého týždňa. Ak by voliča k hlasovaniu niekto donútil, včera mohol prísť osobne do volebnej miestnosti a hlasovať aj klasickým spôsobom - jeho predchádzajúci elektronický hlas by tým bol zrušený.
Obavy pozorovateľov
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe vyjadrila znepokojenie nad tým, že pri novom systéme nedokáže kontrolovať, či sú elektronické hlasy správne spočítané. Estónci však systém označujú za stopercentne bezpečný.
Elektronické voľby v Estónsku boli možné vďaka tomu, že už od roku 2002 sa občanom vydávajú občianske preukazy so zabudovaným čipom. Na ňom sa nachádza elektronický podpis, ktorý umožňuje napríklad bezpečný prístup k elektronickému bankovníctvu aj komunikáciu so štátnou správou. Čítačkou takýchto preukazov sú povinne vybavené všetky verejne dostupné počítače v kaviarňach či na úradoch a ľudia si ju môžu kúpiť aj domov v prepočte približne za dvesto korún.
Internetové prvenstvo
Vďaka tomuto systému podáva napríklad daňové priznania cez internet až 82 percent Estóncov. Pri elektronických voľbách mohli na hlasovanie využiť rovnaké heslo, stačilo otvoriť si webovú stránku volieb a zvoliť kandidáta. Celé hlasovanie zabralo voličovi asi pätnásť sekúnd.
V Estónsku využíva internet najviac ľudí z celého bývalého východoeurópskeho bloku. Internetové hlasovanie sa tu prvýkrát testovalo počas regionálnych volieb v roku 2005. „Tentoraz už elektronické nikto nespochybňuje - debata, či naozaj uľahčuje život, tu už utíchla,“ povedal agentúre Reuters šéf Inštitútu medzinárodných štúdií Raivo Vetik.
Estónske voľby
po sčítaní tretiny hlasov viedla s 27 percentami Reformná strana premiéra Andrusa Ansipa
za ňou nasledoval so ziskom 22 percent jej koaličný partner Estónska strana stredu Edgara Savisaara
najsilnejší opozičný blok Res Publica získal 20 percent
premiérske kreslo obsadí úspešnejšia z koaličných strán