BRATISLAVA. Guliarsky titul nečakane na Slovensko, začerstva zvestovala fajnšmekrom renomovaná nemecká internetová stránka leichtathletik.de.
Mikuláš Konopka sa stal jubilejným, dvadsiatym guliarom, ktorý v 37-ročnej histórii kontinentálnych halových šampionátov získal európske zlato. Agentúra Reuters aj stránky chýrnych televíznych staníc CNN či Eurosport to označili za prekvapenie.
Nebyť predpojatosti k vrhu guľou, ktorú v dôsledku častých dopingových prípadov cítiť vo svetových médiách aj u časti fanúšikov, bolo by na adresu nášho reprezentanta odznelo viac superlatívov.
Konopkova birminghamská explózia by si ich zaslúžila. Nešlo o víťazstvo "uleteným" pokusom - všetkých päť platných bolo za 21 m. "Konopkov ohromujúci jednodňový vzostup, ktorý ho zlepšením osobného rekordu z 20,55 na 21,57 m katapultoval ku zlatu, možno primerane charakterizovať jediným slovom: meteorický," skonštatoval naslovovzatý odborník Chris Turner v komentári pre internetovú stránku svetovej atletickej federácie.
Na halových majstrovstvách Európy dvadsať rokov nikto tak ďaleko guľu nevrhol. A v celej ich histórii iba dvaja: Ulf Timmermann reprezentujúci NDR v Liévine 1987 (dodnes platný rekord ME 22,19) a Remigius Machura v drese ČSSR v Aténach 1985 (21,74). Konopka vyhral piatym najvyšším rozdielom: druhý, Bielorus Pavel Lyžin, hoci si tiež zlepšil osobný rekord, za ním zaostal presne o trištvrte metra.
Na obhajcu titulu Dána Joachima Olsena, osemnásobného medailistu OH, MS a ME, zvýšil len bronz. "Bol som prekvapený ďalekými pokusmi súperov," citoval Turner úžas najväčšieho favorita.
Bezmála tridsaťročného Olsena zdolal o dva roky mladší Konopka naposledy na majstrovstvách Európy do 23 rokov pred ôsmimi rokmi. Slovák ich vyhral, Dán skončil druhý. Spolu sa na stupňoch ocitli aj na halových ME 2002 vo Viedni. Kým však Olsenovi striebro ostalo, Konopka musel bronz vrátiť. Dopingová skúška odhalila, že užíval anaboliká (stanozolol).
Väčšina svetových médií to nezabudla po jeho piatkovom triumfe pripomenúť.
To, čo Konopka predviedol v Birminghame, bolo také báječné, až to, ako napísala írska webová stránka unison, nabáda zdvihnúť obočie. Američan Nelson sa v jednom roku (2000) zlepšil o 1,48 m, jeho krajan Cantwell (2002) dokonca o 1,74 m, ale metrové zlepšenia nie sú bežné. A u tých, ktorí už raz museli dva roky stáť za dopingový hriech, sa vždy prijímajú s rozpakmi. (mo)