Posledný „väčší“ protest Amerika zažila koncom januára. Tisícky ľudí sa zišli vo Washingtone, aby vyjadrili svoj nesúhlas s vyslaním ďalších vojsk do Iraku. Prišla aj známa herečka Jane Fonda. Hoci už šmrnc spred pár rokov vekom stratila, stále mala dostatočné hlasivky ako počas protestov proti vojne vo Vietname pred štyridsiatimi rokmi.
Posledné roky to už nie sú tie deti generácie lásky s kvetmi vo vlasoch, cigaretou a pivom v ruke. No, možno to posledné platí dodnes. Vlastne určite.
Časy sa zmenili a protestovať sa dá skutočne pre všeličo. Aj pre to pivko. Univerzita štátu Michigan v East Lansingu by o tom mohla napísať encyklopédiu. V roku 1998 sa jej ušlo celoamerickej slávy, dokonca veľká fotka v prestížnych New York Times. Bola dramatická.
Kým Paríž bol v plameňoch pre zlé sociálne postavenie imigrantov, v East Lansingu to vrelo pre pivo. Polícia musela proti študentom zasiahnuť slzotvorným plynom. Na námestí si totiž založili ohník. CNN informovala: „študenti Michigan State upokojení po pijanskej mele“. Dôvodom bol zákaz pitia alkoholu počas piknikových párty pred futbalovými zápasmi. Rektor rozhodol a oheň bol na streche.
Vtedy bola Michigan State University na čele všetkých amerických univerzít v počte ľudí zatknutých v súvislosti s alkoholom. Odvtedy sa situácia zmenila.
V decembri zas horúce hlavy na tamojšej fakulte práv vypískali kongresmana Toma Tancreda, ktorý mal prednášku o imigračnej politike. Vlastne to bolo viac ako pískanie, všetko musela opäť riešiť polícia.
Konkurenčná Michiganská univerzita je od East Lansingu vzdialená čoby kameňom dohodil. Aj tam si radi zaprotestujú. V roku 1965 sa tam napríklad začali pokojné akademické protesty proti vojne.
Protestovať sa dá proti všeličomu, za všeličo a všelijako. V Michigane to vedia a Američania to vedia. Je to predsa ich sloboda. Tak na jej zdravie.
Autor: dopisovateľ SME zo Spojených štátov