Zatknutie mulu Obajdulla Achunda na juhozápade Pakistanu v meste Quetta sa nepovažuje ani tak za veľký úspech pakistanských tajných služieb, ako za snahu zavďačiť sa Spojeným štátom.
Obajdulla je najvyššie postaveným talibom zatknutým od roku 2001. V čase, keď talibovia ovládali Afganistan, bol ministrom obrany, a teda trojkou v tomto extrémistickom islamistickom hnutí.
Obajdullu zadržali len niekoľko dní potom, čo z Pakistanu odišiel viceprezident USA Dick Cheney. Ten sa Islamabádu vyhrážal, že ak sa nezapojí do boja proti Talibanu, príde o podporu z Washingtonu.
Signál Američanom
To, že sa mula Obajdulla zdržiaval v pakistanskom Beludžistane, sa vedelo už dlhší čas. Cheney počas stretnutia s pakistanským prezidentom Pervezom Mušarafom dal najavo, že požadujú oveľa aktívnejšiu účasť Pakistanu v boji proti talibom a al-Káide.
Islamabád sa teraz zrejme snaží dokázať, že obvinenia z podpory extrémistov, ktoré zazneli zo susedného Afganistanu, sa nezakladajú na pravde.
V skutočnosti väčšina rebelov, ktorí útočia na vojakov NATO v Afganistane, prichádza zo základní v Pakistane.
Islamabád dokonca nedávno uzavrel prímerie medzi tzv. slobodnými kmeňovými teritóriami, ktoré podporujú talibov i al-Káidu. Spojené štáty túto dohodu o neútočení odsúdili.
V tomto roku sa zintenzívnili bojové akcie extrémistov a nedávny teroristický samovražedný útok na americkú vojenskú základňu v afganskom Bagrame len potvrdil vyhrážky talibov o plánovanej jarnej ofenzíve.
Nové útoky Talibanu?
Taliban včera ústami jedného zo svojich významných veliteľov mulu Dadulla opäť vyhlásil, že má pripravené stovky samovrahov odhodlaných útočiť na sily NATO v Afganistane.
„Stovky sa už zapísali a sú pripravené ísť. Stovky ešte čakajú, až budú zapísané. Každý horí nedočkavosťou a chce byť poslaný ako prvý,“ povedal Dadulla britskej televízii Channel 4. Zdôraznil, že Američanom sa talibovia pomstia či už v Afganistane, alebo za jeho hranicami.
Potvrdil tiež, že najhľadanejší muž na svete Usáma bin Ládin je nažive a udržiava kontakt s vedením hnutia Taliban.
Šéf al-Káidy sa má skrývať vo vysokohorskom teréne na afgansko-pakistanskom pomedzí. Lenže hranica medzi oboma krajinami je dlhá vyše 2,5 tisíca kilometrov a ani po šiestich rokoch sa spojeneckým vojakom nepodarilo toto extrémne neprístupné územie kontrolovať.