BRATISLAVA. Navrhované povinné zdravotné poistenie vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) alebo Spoločnej zdravotnej poisťovni (SZP) diskriminuje občanov, ako aj neštátne zdravotné poisťovne. Tvrdí to Protimonopolný úrad vo svojich pripomienkach k návrhom noviel zdravotníckych zákonov. Dve štátne zdravotné poisťovne získa • ú veľký a stabilný počet poistencov bez ohľadu na kvalitu ponúkaných služieb. „Nebudú motivované správať sa efektívne, zvyšovať kvalitu svojich služieb, nakoľko zákonom vymedzený okruh poistencov nebude môcť prejsť ku konkurencii, aj keby ponúkala výhodnejšie a kvalitnejšie služby,“ napísala predsedníčka úradu Danica Paroulková ministrovi zdravotníctva Ivanovi Valentovičovi.
Slovensku hrozia medzinárodné žaloby
Rezort zdravotníctva chce zákonom obmedziť podnikanie poisťovní a zároveň zamedziť, aby dosahovali zisk. Podľa Protimonopolného úradu tak zdravotné poisťovne stratia motiváciu súťažiť a správať sa efektívne. Úrad v tejto súvislosti varuje, že v takom prípade môžu súkromné zdravotné poisťovne z trhu odísť. Dôsledkom by potom bolo, že na trhu zostanú len dve štátne poisťovne.
Úrad takisto upozorňuje na možnú protiústavnosť navrhovaných zmien. Ústava garantuje každému právo podnikať. Aby malo podnikanie reálny zmysel, musia byť podmienky na jeho fungovanie nastavené tak, aby spĺňali požiadavky právnej istoty. „Podnikateľom sa počas ich podnikania menia podmienky, pre ktoré sa rozhodli začať podnikať v oblasti zdravotného poistenia,“ konštatuje úrad.
Slovensko je takisto signatárom Medzinárodnej zmluvy o ochrane investícií. Podľa úradu je tu riziko, že súkromné zdravotné poisťovne podajú proti Slovensku žaloby.
Úrad preto nesúhlasí s tvrdením ministerstva, že pripravovaný návrh nebude mať vplyv na podnikateľské prostredie.
Štát môže kontrolovať svoje peniaze aj inak
Ministerstvo ako dôvod na povinné prepoistenie poistencov štátu (penzisti, deti, študenti, matky na materskej) do štátnych poisťovní uvádza, že štát je platiteľom poistného za najväčší okruh účastníkov, a preto je opodstatnené, aby mal zvýšenú kontrolu nad peniazmi, ktoré do systému vkladá.
Podľa úradu však má štát dostatok iných prostriedkov, aby peniaze mohol kontrolovať.
Poslanec za SDKÚ Viliam Novotný sa so stanoviskom Protimonopolného úradu stotožňuje. „Úrad reflektuje situáciu, ktorá reálne hrozí prijatím zákona,“ povedal.
Štátne poisťovne by podľa neho ovládali až 86 percent disponibilných zdrojov v zdravotníctve a VšZP by diktovala podmienky na trhu.
Pripomienkové konanie k návrhom noviel zákonov sa skončilo v stredu. Proti nim vystúpilo viacero združení, inštitúcií a občianskych iniciatív.
Podľa hovorkyne rezortu Silvie Balázsikovej sa budú určite zaoberať aj pripomienkami Protimonopolného úradu. „V prípade, ak pôjde o zásadné pripomienky, bude nasledovať rozporové konanie,“ povedala Balázsiková.