V malých záhradkách, najmä na južnom Slovensku, teploty nad 10 stupňov v januári a vo februári prebudili niektoré ovocné aj okrasné kríky zo zimného spánku. Na marhuliach, orgovánoch, ružiach, broskyniach, čerešniach a čiernych ríbezliach sa puky naliali miazgou. Počas neskorých jarných mrazov im hrozí zamrznutie. Trvalky zakryté priesvitnou plastovou fóliou alebo nástielkou pocítili prílev tepla a aj pod skromnými lúčmi slnka predčasne klíčili. Tomu sme mohli čiastočne zabrániť bielením konárov.
Trvalky treba pred jarnými mrazmi chrániť hrubšou nástielkou. Zakryjeme najmä listy tulipánov, narcisov a hyacintov, ktoré na rozdiel od snežienok, šafranov a cesnaku zničia i miernejšie prízemné mrazíky.
Nedostatok snehu aj pri častých zimných dažďoch znamená menšiu akumuláciu vlahy v pôde. Sneh sa na jar totiž len pomaly roztápa. Dažďová voda stečie hlavne po povrchu a nevnikne hlbšie ani do nezamrznutej pôdy. Ak na jar nebude často pršať, pôda rýchlo vyschne a skôr sa pripraví na vegetáciu, avšak s deficitom vlahy potrebnej pre rastliny.
Mimoriadne teplá zima najviac vyhovuje rôznym chorobám a škodcom. V nezamrznutej pôde väčšina z nich prekonala zimné obdobie. Musíme sa teda pripraviť na väčšiu inváziu pôdnych patogénov. Premnožia sa tiež rôzni škodcovia, ktorých potomstvo prezimovalo v pôde. Vystríhajme sa teda vysádzania tých istých druhov rastlín na záhony a hriadky, kde sme ich pestovali vlani. Monokultúra rastlín aj menej citlivých na pôdnu únavu sa môže negatívne prejaviť väčšou inváziou chorôb a škodcov rastlín.
Trávy prezimovali dobre, jarné ošetrovanie trávnika si preto vyžiada len menšiu námahu. Pôda veľmi neuľahla, v trávniku sa nevytvorili "výležiská" snehu, a tak porast zostal neporušený, pričom tvorí vyrovnaný a hustý "koberec". Trávy môžeme na jar prihnojiť dusíkatými hnojivami oveľa skôr ako v predchádzajúcich rokoch.
Zoltán Bedrna