Čo spôsobilo tento zlom? Chystá sa niečo podobné aj u nás?Najvyšší súd posudzoval prípad Mojmíra Miklicu a Hany Tichej z dediny na Hradecku, ktorí boli odsúdení za to, že mali pole s päťsto rastlinami konope. Obhajovali sa tým, že ho užívali zo zdravotných dôvodov. Z rozsudku vyplýva, že samotné pestovanie nie je trestný čin, toho sa dopustí až ten, kto z rastlín dokázateľne vyrobí drogu. Práve na základe tohto dôkazu hradeckých pestovateľov súd na druhom pojednávaní odsúdil, platí už však precedens, že za samotné pestovanie nemožno človeka súdiť.
Pre čo iné by mal človek pestovať konope, ak nie pre narkotické účinky? Extrémny bol v Čechách prípad ekologického aktivistu Petra Žáčka, ktorého súd pred niekoľkými rokmi uznal za vinného za pestovanie technického konope. Aktivista si však chcel z neho postaviť ekologický domček.
Problémy s políciou mal aj dôchodca z Teplíc, ktorý pestoval konope a vyrábal si z neho masť na boľavé nohy. Žalobca však trestné stíhanie zastavil a starý pán sa spovedal "len" z priestupku.
Konope ako kultúrna rastlina
"Konope, konope, zelenje konope, kto na naše dvierka, kto na naše dvierka na večer zaklope," spieva sa v slovenskej ľudovej piesni. Je dosť ťažké si predstaviť, že by naši predkovia "hulili jointy".
Konope je veľmi stará a užitočná kultúrna rastlina. Poznali ju starovekí Germáni, Asýrčania i Gréci. Ľudia oddávna vedeli o jej medicínskych účinkoch a zistili, že konope sa dá využiť celé. Zo stoniek sa vyrábajú vlákna, z ktorých sa tkajú povrazy a látky, ale robí sa z nich aj papier. Zo semien sa lisuje kvalitný technický olej, slúžia aj ako potrava pre vtáky. Konope sa môže používať aj ako palivo. Listy a kvety vždy slúžili aj ako droga.
Spoločenská akceptácia drogy
Marihuana dokáže pri systematickom a dlhodobom užívaní spoľahlivo vypáliť mozog - presne tak ako alkohol - a spôsobiť rakovinu pľúc - tak ako cigarety. S tým rozdielom, že alkohol a cigarety sú legálne a marihuana ilegálna. Alkohol spôsobuje v populácii veľké škody aj veľké tragédie. Je však tradičnou súčasťou našej "kultúry". Všetky pokusy o funkčnú prohibíciu dosiaľ stroskotali.
Keď špičkový manažér povie, že si dá raz za dva mesiace joint, iste ho to nezabije, ani sa z neho nestane troska. Práve však urobil ďalší krok k spoločenskej akceptácii drogy. Keď už spoločnosť pripustila, že ľudia sa úplne verejne psychicky likvidujú alkoholom a ničia si zdravie cigaretami, je naozaj dobrý nápad oficiálne sa otvoriť ďalšej droge?
Ak je niekto za legalizáciu drogy, mal by si predstaviť, ako by znášal, keby si jeho dieťa pred gymnáziom zapálilo marihuanu. Na druhej strane si však treba predstaviť aj to, že by sa vaša osemnásťročná dcéra mohla dostať na päť rokov do väzenia za to, že si s kamarátmi zasadila pár rastlín.
S marihuanou má dnes skúsenosť mnoho mladých ľudí, niektoré prieskumy uvádzajú až 60 percent. Sú všetci kriminálnici? Práve preto chce české ministerstvo spravodlivosti presadiť v novom trestnom zákone zníženie trestov za držanie marihuany, čo však neznamená, že by bolo beztrestné.
Liečivé konope
Konope má zlú povesť, čo je pochopiteľné. Každá rastlina má však dva konce. "Veľké množstvo serióznych prác opisuje úspešné liečenie niektorých chorôb výťažkami z konope, teda cannabinoidmi," hovorí MUDr. Branislav Vopálenský z nemocnice v Liptovskom Mikuláši. "Samozrejme, nešlo o fajčenie, ale perorálne užívanie, kde je narkotický účinok neporovnateľne slabší. Vo všeobecnosti sa uvádza významné zlepšenie stavu pri Parkinsonovej a Alzheimerovej chorobe či roztrúsenej skleróze. Zlepšenie nastáva až o dva mesiace po pravidelnom užívaní, takže sa to nedá pripísať placebo efektu. Po vysadení pacienti opisovali zhoršenie."
Podľa doktora Vopálenského sú zaujímavé aj prieskumy doktora Evžena Růžičku z 1. lekárskej fakulty Karlovej univerzity. Vo vyjadreniach je síce opatrný, ale určite odporúča skúmať túto rastlinu z medicínskeho hľadiska aj naďalej.
To však vo väčšine krajín - a aj u nás - znemožňuje legislatíva.
Použitie konope na lekárske účely je povolené v Holandsku a Kanade. O schválenie liekov s obsahom výťažkov konope sa snažia aj vo Veľkej Británii. "Žiaden liek u nás v súčasnosti neobsahuje výťažky z konope," hovorí lekárnik Ladislav Dubán. "Viem iba o jednej značke kozmetiky, tá však evokuje cannabis iba názvom, obalom, ale tiež neobsahuje žiadne aktívne látky."
Príznaky Parkinsonovej choroby si možno chcel zmierniť aj 63-ročný dôchodca z obce Drietoma v Trenčianskom okrese, ktorého v roku 2002 obvinili z trestného činu nedovolenej výroby a prechovávania drog. Polícia u neho pri domovej prehliadke našla 960 gramov sušenej marihuany. Vypestoval si ju pre vlastnú potrebu v záhrade za svojím domom, usušil ju, spracoval a sušinu si zalieval ako čaj.
Ako je to u nás
Náš trestný zákon jednoznačne hovorí, že pestovanie konope je trestné. To znamená, že za pestovanie čo aj len jednej rastliny hrozí trest odňatia slobody až na päť rokov. "Nerobíme rozdiel medzi pestovateľmi, konzumentmi a dílermi, naše zásahy však závisia od závažnosti ich konania a ich správania sa počas zákroku," hovorí Martin Korch, hovorca Policajného zboru SR.
Zákroky vykonávajú špecializovaní príslušníci Národnej protidrogovej jednotky. Tá však nie je špecializovaná na likvidáciu políčok či jednotlivých rastlín v prípade ľudí, ktorí nie sú členmi organizovaných skupín. To znamená, že protidrogová jednotka zasahuje len v prípade, ak ide o zvlášť nebezpečnú trestnú činnosť. "Malopestovateľmi" sa zaoberajú jednotlivé policajné útvary.
Na konci minulého roka zaistila Národná protidrogová jednotka v Nitre asi najväčšiu farmu na pestovanie konope v Európe. Bolo tam 473 kg rastlín marihuany a 9436 g sušenej marihuany. Túto "továreň" prevádzkovalo osem ľudí, v súčasnosti sú vo väzbe.
Marihuana - to je aj revolta
Medzi odborníkov na problematiku závislostí na Slovensku patrí MUDr. Ivan Novotný, primár Sanatória AT, ktorý sa narkomanmi a drogami zaoberá už štyridsať rokov. Zažil všetky vlny narkománií - od toluénu po kokaín.
Aké je dnes postavenie marihuany v našej spoločnosti?
"Marihuana prináša veľa otázok, na ktoré ťažko hľadať odpoveď. Dôležité je uvedomiť si, že marihuanu berú ľudia nielen z túžby po účinku, ale majú aj pocit, že sa tým stávajú súčasťou istej celosvetovej spoločnosti. Mladý človek chce niekde patriť, a pritom si neuvedomuje, že robí veci, ktoré mu škodia. Marihuana otepľuje vzťahy, utužuje pocit, že človek je v partii. Je jasné, že u nás existuje medzi mladými promarihuanová klíma."
Nie je to aj tým, že je to zakázané ovocie?
"Aj tým. A je to aj revolta - myslia si, že robia niečo revolučné, čo dospelí nepoznajú a odmietajú. Aj keď to isté si mysleli už hippies v šesťdesiatych rokoch."
Ako je to so závislosťou od marihuany? Hovorí sa, že od nej závislosť nevzniká.
"Marihuana vyvoláva závislosť, len je individuálne, kedy sa človek stáva závislým. Marihuana sa považuje za podobne razantnú drogu ako alkohol. To znamená, že niekto môže byť závislý po roku - dvoch pravidelnej konzumácie a niekto nemusí byť ani po desiatich rokoch. Nikto však nevie, ako je sám nastavený, takže pravidelné pitie alkoholu aj fajčenie marihuany je hazardérstvo."
Práve ste marihuanu "zrovnoprávnili" s alkoholom. Nemyslíte si, že legislatíva je prísna? Ak niekto vypestuje jednu rastlinu konope, môže ísť do väzenia na päť rokov, ak si vyrobí päťdesiat litrov domáceho ríbezľového vína, môže si ho rovno pred domom popíjať.
"Alkohol je, žiaľ, súčasťou našej civilizácie. Mám však pocit, že mladí ľudia sa začínajú orientovať na marihuanu. V tejto chvíli je veľmi ťažké povedať, aký dosah to bude mať na spoločnosť, isté však je, že keď títo mladí ľudia prídu do veku, keď sa bude rozhodovať o nových zákonoch, budú liberálnejšie - práve pre skúsenosti, ktoré sami majú. Poviem príklad - ako člen legislatívnej rady vlády sme zostavovali nový zákon na boj proti alkoholizmu. Jeden minister napríklad rozhodol, že na futbalových zápasoch sa bude čapovať pivo. To si nemôžem dať pivo, keď pôjdem na futbal? - povedal. A tak sa schválilo čapovanie. Každý si skrátka urobí zákony podľa toho, ako sám žije. Nie som za legalizáciu, lebo spoločnosť nemá k marihuane ujasnený vzťah a nedá sa vôbec predpokladať, čo by to so spoločnosťou urobilo."
Na jednej strane päť rokov väzenia, na strane druhej legalizácia. To sú extrémy. Keby ste mali tú moc, aký zákon by ste prijali?
"Či to trestať alebo netrestať, alebo ako trestať, či sa to dá regulovať alebo nie, to sú veľmi ťažké otázky. Myslím si, že zákon, nech je akokoľvek dobre myslený, nie je dobrý, pokiaľ nie je celoplošne realizovateľný, ak si ho každý vykladá po svojom. Už starí Rimania hovorili, že jedna výnimka zruší zákon. Schváleniu prípadného nového znenia zákona o omamných a psychotropných látkach by mala predchádzať odborná diskusia medzi odborníkmi a legislatívcami. To nie je možné robiť spoza bieleho stola. A najlepšie by bolo, keby vstupy vyhodnotil počítač, lebo každé rozhodovanie je subjektívne."
Existuje účinná prevencia užívania marihuany?
"Hľadanie patrí do povahy mladého človeka. Je normálne, že mladí sú zvedaví, skúšajú nové veci. Najdôležitejšou otázkou je, ako ich naviesť, aby to nebrali. To keby sme vedeli. Tresty nikdy nevystrašia všetkých. Myslím si, že vo všeobecnosti sa zanedbáva výchova v rodine. To nevidno iba na rozšírení marihuany, ale aj všeobecnom náraste agresivity detí a spôsoboch agresivity. Zredukovanie telesných trestov bol podľa mňa veľký omyl, čím, samozrejme, nehovorím o bitke, lebo medzi dôstojným telesným trestom a hulvátskou bitkou je veľký rozdiel. Sú chvíle, keď vysvetľovanie nefunguje a zaucho môže byť účinným liekom. Lebo namiesto zaucha môže v budúcnosti prísť basa - a to je naozaj krutý trest."
Dá sa jednoznačne povedať, čo je "menšie zlo" - marihuana alebo alkohol?
"Jedno aj druhé je šmejd, aj keď, čo sa týka alkoholu, treba rešpektovať spoločenské zvyky. Aj náboženstvo pozná víno a Jánošíka chytili v krčme."