pretože im bráni v pozorovaní nočnej oblohy. Takisto susedov kohút dáva najavo svoju zmätenosť, keď kikiríka pomaly celú noc. Zdalo by sa, že o nič podstatné nejde. Civilizácia pokročila a priniesla plno svetla. To, ako sa na prvý pohľad zdá, nie je predsa tragédia. Osvetlené sú ulice, vysvietené sú významné budovy. Nie vždy však efektívne. Mnohokrát sa svieti aj na miesta, ktoré netreba osvetľovať.
No sú ľudia, ktorým na tme záleží a rozhodli sa ju chrániť. Sú združení v Medzinárodnej spoločnosti pre tmavú oblohu. Je to nezisková organizácia, ktorú v roku 1988 založila skupina astronómov.
"Jej snahou je zachovať tmavú oblohu prostredníctvom presadzovania efektívneho osvetľovania," hovorí amatérsky astronóm Ing. Pavol Ďuriš. "Cieľom je zabezpečiť také verejné osvetlenie, ktoré by malo minimálny dopad na nočné prostredie a ekosystémy."
Základné pravidlo ochrany nočného prostredia znie: Svieťme iba tam a tým smerom, kde je to potrebné a vždy iba toľko, koľko je nevyhnutné. Nahor nesvieťme vôbec. Pre nás a prírodu je tma dôležitá. Svieťme si na cestu, a nie na hviezdy.
Začali sa strácať hviezdy
Svieti sa často nezmyselne, smerom, kde to nie je potrebné, a zdroje svetla majú často zbytočne veľký výkon. Nesprávna je aj konštrukcia osvetľovacích telies, ktoré sú často nevhodne umiestnené. "Tisícročia bolo snahou človeka prekonať temnotu, považovanú za symbol nevedomosti, neistoty a nekalých úmyslov. Noc bola doménou zlých mocností, ktorých sa bolo treba vystríhať," hovorí Pavol Ďuriš. "Potom prišiel Edison a jeho žiarovka ožiarila svet. A dvadsiate storočie sa so svojimi neónmi, žiarivkami, halogénmi a osvetlenými veľkomestami stalo skutočným storočím svetla. Ľudstvo konečne mohlo sláviť ďalší z veľkých triumfov. No ukázalo sa, že toto víťazstvo môže mať aj tienisté stránky. Ako prví sa začali sťažovať astronómovia, pretože na presvetlenej nočnej oblohe sa strácali hviezdy."
Svetelné znečistenie je svetlo vyrobené človekom, umelo pridávané do nočnej krajiny tam, kde ho nepotrebujeme - teda do oblakov, do lesa, na hviezdy a aj do okien ľudí, ktorí si potrebujú oddýchnuť.
Popletená príroda
Niektoré úseky kalifornských pláží sú každoročne dejiskom veľkolepej šou. Pod ochranou noci sa tu z nakladených vajíčok liahnu tisícky vodných korytnačiek a okamžite sa neomylne vydávajú smerom k vodnej hladine. Na pláži pri Fort Lauderdale sa však vydalo 95 percent novej populácie morskej karety smerom k centru mesta. Biológovia už medzitým dokázali, že chybu v orientácii spôsobilo mestské osvetlenie. Zmena svetelných pomerov znamená pre korytnačky smrť. "Tieto krásne tvory sa tak stali prvými korunnými svedkami škodlivosti javu, ktorý Američania nazvali light pollution, teda svetelné znečistenie," vraví Pavol Ďuriš.
Ukazuje sa, že z prírody už miestami vymizli druhy, ktoré sú závislé od prírodnej nočnej tmy. Alebo ich je aspoň menej. Platí to najmä pre hmyz, plazy a obojživelníky. Napríklad z osvetlených parkov sa stávajú takmer púšte. Síce zelené, ale inak mŕtve.
Ľudia v noci väčšinou spia, veľa živočíchov je však aktívnych práve vtedy. Odkedy sa svet stal "žiarivejším" a jasnejším, život mnohých zvieracích druhov sa dramaticky zmenil. Hynutie hmyzu zatiaľ trápi možno iba hŕstku zanietených entomológov, o to väčší ohlas však máva hromadný úhyn vtákov. Svetelné zdroje namierené na oblohu dezorientujú najmä tie druhy, ktoré tiahnu v noci. Čoraz menej z nich dokončí svoje sťahovanie. Kanadský odborník a zakladateľ programu svetelnej osvety Michael Mesure odhaduje počet vtákov, ktoré sa v Severnej Amerike stretnú s osvetlenými budovami na sto miliónov ročne. Oslnené vtáky mieria priamo na svetelný zdroj a nestačia zaregistrovať prekážky. Náraz vo vysokej rýchlosti sa pre ne väčšinou končí smrťou. Vtáky žijúce v mestách reagujú na svetelný smog zmenami životného rytmu. Niektoré z nich spievajú alebo pokračujú v kŕmení mláďat aj v noci. Zaznamenali sa aj prípady zimného hniezdenia. Vyliahnuté mláďatá však umierajú hladom alebo zmrznú.
Na blízkosť silných svetelných zdrojov reagujú aj stromy, a to oneskoreným opadávaním listov a predčasným úhynom. Napríklad platany, ktoré sú v blízkosti lámp, nepoznajú, že prichádza zima. Listy sa im neodfarbia, ale v plnej zeleni zmrznú, a až potom začnú opadávať.
Ani nočný tanec rojov hmyzu okolo pouličných lámp nemá nič spoločné s ich prirodzeným životným rytmom a spravidla sa končí ich smrťou. Účinku lámp na hmyz sa venovali mnohé odborné štúdie. Napríklad svetelné písmená reklamy v centre rakúskeho mesta Graz prilákajú počas roka asi 350-tisív hmyzích jedincov. Ako omámené prilietajú aj z veľkých vzdialeností, zrejme dúfajúc, že tu nájdu potravu, partnera alebo miesto na kladenie vajíčok. Niektorí zoológovia sú presvedčení, že svetelné pasce sa významne podieľajú na ochudobňovaní druhovej rozmanitosti hmyzu.
Pre pokojný spánok
Svetelné znečistenie ruší aj náš nočný pokoj tým, že narúša tmu potrebnú na pokojný a zdravý spánok. Nové svetlo umožnilo človeku zotrieť rozdiel medzi dňom a nocou, predĺžiť pracovný deň alebo tráviť nočné hodiny pred televízorom. Výsledkom je narušenie biologických rytmov, stres, nespavosť.
Lekári na celom svete sa vážne zaoberajú tým, že nedostatok tmy počas noci môže zvyšovať riziko rakoviny. Pred nádormi chráni bunky melatonín - najúčinnejší antioxidant, ktorý sa v tele tvorí iba potme.
"Svetlo by malo ľuďom slúžiť, a nie ich obťažovať a obmedzovať," hovorí Ďuriš. Nevhodné lampy svietia do očí chodcom aj vodičom. Sú mnohonásobne svetlejšie ako osvetľovaný terén, pôsobia teda rušivo. Ľudia sú oslnení, a najmä starší vidia horšie na cestu. Oslnenie je pre staršieho človeka vážnym nebezpečenstvom.
Svetlo na webe
U nás sa podľa Ďuriša pri osvetlení porušujú všetky zásady - často bezhlavo a nekontrolovane. "Hocikto si môže kúpiť reflektor a beztrestne ním svietiť "iba tak" na oblohu. Chýba zákon, ktorý by to reguloval." Problematikou svetelného znečistenia sa u nás zaoberá Slovenský zväz astronómov amatérov. Podľa vzoru českých kolegov vydali príručku a onedlho bude spustený web svetlo.szaa.sk, kde budú všetky potrebné informácie."
Ideálny stav, ktorý sa ochrancovia noci snažia dosiahnuť, je, keď nahor ide iba odrazné svetlo zo zeme. "To je vtedy, ak všetky zdroje svetla nesvietia priamo na oblohu. Ak by bolo mesto na rovine, žiadne svietidlo nesmie svietiť nad obzor. Z hľadiska osvetľovania je to ľahko dosiahnuteľná požiadavka, pretože už dávno sú na trhu svietidlá, ktoré toto kritérium spĺňajú."
Tie najlepšie a najtmavšie miesta na svete obsadili astronómovia a vyrástli tam významné observatóriá. "Sú to planiny v Chile, sopečné súostrovie Havajské ostrovy a európske observatórium na Kanárskych ostrovoch. To sú miesta s najtmavšou oblohou na svete, kde sa robí profesionálna astronómia."
V V V
V jednom dieli Simpsonovcov Líza márne hľadala miesto, odkiaľ by mohla pozorovať padajúce meteorické roje. Keď potom na chvíľu prestala fungovať elektráreň, obyvatelia Springfieldu zostali užasnutí. Zrazu nad svojimi hlavami uvideli hviezdy. Ako povedala Marge Simpsonová, bolo to krajšie, ako ich šetrič obrazovky, a to ho má pritom veľmi rada.