Predsedu talianskej stredoľavej vlády Romana Prodiho na stredajšom hlasovaní v Palazzo Madama o dôvere podržali tzv. siedmi statoční, teda sedem doživotných senátorov, ktorí aj v minulosti zachraňovali vládu v krízových situáciách.
Tentoraz hlasovali štyria za a dvaja sa hlasovania zdržali, čo pomohlo znížiť potrebné kvórum na 160 hlasov. Prodi tak len o dva hlasy unikol fiasku.
Vydal sa však na milosť do rúk práve doživotným senátorom, z ktorých najmä bývalý viacnásobný premiér Giulio Andreotti svojím nehlasovaním pomohol Prodimu udržať sa v kresle len s veľkou dávkou sebazaprenia.
Členovia širokej koalície, ktorá zahŕňa radikálnu ľavicu, zelených, liberálov a kresťanov, sa síce dohodli na dvanástich bodoch nového vládneho programu a odobrili Prodimu jeho zahraničnú politiku, ale hlavné rozpory pri jeho zostavovaní radšej obišli.
Komplikujú to homosexuáli
Tŕňom v päte vládneho kabinetu je návrh zákona, známy pod označením DICO, ktorý by implementoval do legislatívy registrované partnerstvá pre homosexuálne dvojice a zaručil rovnaké práva pre nezosobášené heterosexuálne páry.
Návrh vo februári posunula do parlamentu vláda. Kresťanská frakcia Prodiho koalície má však k návrhu výhrady, minister spravodlivosti Clemente Mastella je zásadne proti a tlačil aj na premiéra, aby tento bod do programu nezaradil.
Rovnaký názor má doživotný senátor Andreotti, ktorý nezdvihnutím ruky v Senáte síce podporil vládu, ale vyťahovanie tohto návrhu považuje za sklamanie. Ľavica naopak návrh podporuje a chce ho presadiť v čo najskoršom čase.
Prodi sa síce dômyselne zbavil zodpovednosti konštatovaním, že rozhodnutie je na parlamente, nevyhol sa však konfrontácii s Vatikánom a pápežom Benediktom XVI., ktorý pripravovaný zákon považuje za útok na základné kresťanské hodnoty. Podľa posledných štatistík sa práve počet párov v Taliansku, na ktoré sa návrh zákona vzťahuje, zdvojnásobil takmer na pol milóna. Pre Prodiho sú to voliči, ktorých by nerád stratil.
Pomôže volebný zákon?
Prodi tak rieši čoraz zamotanejší rébus. S podporou opozície v tomto prípade rátať nemôže, postoj Berlusconiho k homosexuálom je jasný. Bude však potrebovať jej hlasy v marcovom hlasovaní o ďalšom financovaní talianskej misie v Afganistane. Práve nezhody s ultraľavičiarmi na tomto bode viedli predsedu vlády k podaniu demisie.
Silvio Berlusconi pre rozhlasovú stanicu Rai Uno potvrdil, že jeho strana bude hlasovať za financovanie mierových jednotiek v Afganistane. Keďže členovia radikálnej vládnej ľavice majú opačný názor, Prodii bude musieť v oboch prípadoch (Afganistan aj DICO) robiť ústupky, čo môže viesť k ďalšej patovej situácii.
Prodi sa snaží odviesť pozornosť od problémov reformou volebného systému.
Ten súčasný, ktorý Berlusconi pretlačil len štyri mesiace pred poslednými voľbami, považujú mnohí politici z oboch táborov za kontroverzný. Berlusconi už vo vysielaní stanice Radio Anchio obvinil Prodiho, že volebný zákon je falošným problémom.
Otvárať ďalšiu tému v čase, keď nie sú doriešené tie podstatné, môže v krajine, ktorá bola svedkom viac než šesťdesiatich povojnových vlád, znamenať skorý koniec aj tej čerstvo narodenej.
Prodiho vlády
Prodiho prvá vláda (1996 - 1998) padla po hlasovaní v Poslaneckej snemovni, keď jej chýbal jeden hlas.
Prodiho druhá vláda (od apríla 2006) dostala po rezignácii premiéra znovu dôveru v Senáte, keď ju podporilo 162 poslancov.
Dnes ju čaká hlasovanie v Poslaneckej snemovni, ktoré je už len formalitou.