BRATISLAVA. SNS, druhá najsilnejšia strana vládnej koalície, podľa jej predsedu Jána Slotu ešte v tomto roku predloží návrh zákona, ktorým by sa znížil počet samosprávnych krajov (žúp) a prestali voliť ich zastupiteľstvá. Po novom by ich tvorili primátori a starostovia z príslušného regiónu.
Fico navrhoval to isté
Slota včera vyhlásil, že Slovensko „by malo mať maximálne päť vyšších územných celkov“. Úplne ideálne by podľa neho bolo, keby boli len tri, s tým, že „hlavné mesto by malo svoj vlastný štatút a možno aj mesto Košice“.
Vládna koalícia sa musí vyrovnať s ďalším problémom. Slota tejto agende prikladá väčšiu dôležitosť ako jeho koaliční partneri a nahrávať mu môže aj to, že za „tri plus jeden“ bol aj prezident Ivan Gašparovič.
Smer aj HZDS chcú návrh vidieť. Predseda Smeru Robert Fico sa síce neraz vyjadril, že „najlepšie členenie“ by bolo „tri kraje plus Bratislava“, no v programovom vyhlásení vlády o zmene nie je zmienka. „Nie je možné každú chvíľu meniť územnosprávne členenie,“ povedal poradca premiéra a poslanec Smeru Vladimír Faič. Na zmenu treba „výraznú politickú dohodu“, pretože ide o závažnú otázku.
HZDS asi nebude súhlasiť
Mečiarovmu HZDS by návrh mohol prekážať ešte viac. Práve ono spolu s SNS a ZRS krajinu „rozdelilo“ na osem súčasných krajov. „Tento model napriek kritike prežil osem rokov bývalej (vládnej) koalície,“ poznamenal podpredseda HZDS Viliam Veteška. Myslí si, že „urobiť zásadné zmeny v štruktúre samosprávy na Slovensku by bola fakt vážna vec“.
Jeho stranícky kolega Tibor Cabaj to pre SITA dokonca označil za politicky nepriechodné.
Ani súhlas niektorej z opozičných strán nie je pravdepodobný. Všetky sa, hoci len verbálne, zasadzujú za väčší počet žúp, podľa prirodzených alebo historických regiónov.
Osem je vraj veľa
Na osem krajov sa územie Slovenska začalo deliť v júli 1996. Pôvodne boli vymedzené iba ako územie pôsobnosti štátnej správy - krajských úradov, no časom, počnúc rokom 2002, začala v ich hraniciach pôsobiť aj územná samospráva - vyššie územné celky alebo jednoducho „župy“.
Ľavicové strany vtedajšej vládnej koalície - SDĽ a SOP - sa postavili proti tomu, aby bolo samosprávnych krajov 12, a za pomoci opozičného HZDS ich uzákonili 8.
Slota sa nikdy netajil tým, že osem žúp sa mu zdá veľa.
Včera k svojim dôvodom priradil aj ten, že priemerný počet obyvateľov slovenského samosprávneho kraja nie je „absolútne kompatibilný s odporúčaním Európskej únie“, aby samosprávny región mal aspoň milión obyvateľov.
Odporúčanie únie sa však v skutočnosti vzťahuje na štatistické územné jednotky. O veľkosti samosprávnych regiónov v krajinách únie rozhodujú len ich vlády alebo parlamenty.