BRATISLAVA. Ján Slota pritvrdil v kritike ministerstva obrany, ktoré patrí Smeru. Hovorí dokonca, že má podozrenie, že jeho vedenie je previazané so súkromnými firmami.
V posledných dňoch Slota viackrát povedal, že Slovensko by pre vojakov malo kúpiť americké dopravné lietadlá Hercules. Tender na nákup vojenských dopravných lietadiel ministerstvo pritom ešte len pripravuje.
Ministerstvo obrany označilo výroky za „prekvapivé“, keďže Úrad pre verejné obstarávanie nemal od nástupu Kašického výhrady k žiadnemu tendru v rezorte. Viac sa k Slotovi vyjadrovať nechcelo.
„Odkedy začal rozvíjať teóriu Herculesov, tak mi je jasné, prečo sa zaujíma o ministerstvo obrany,“ povedal podpredseda Smeru Dušan Čaplovič.
„Nepovažujem vyjadrenia pána predsedu Slotu za šťastné. A to vzhľadom na to, že si nemyslím, že má dostatočný balík informácií na to, aby mohol vydávať takéto súdy,“ myslí si poslanec za HZDS Ján Kovarčík.
Podľa zdroja denníka SME z prostredia koalície SNS dostala pri koaličných rokovaniach pod svoju kontrolu letecké opravovne, hoci formálne spadajú pod rezort obrany, ktorý patrí Smeru. Faktická výmena vedenia opravovní nastala v novembri, k dohode o nej došlo už niekoľko týždňov predtým.
Obrana dala zákazku bez výberového konania
O jedinej zákazke na opravy lietadiel L-410 v tomto volebnom období sa zas rozhodlo 20. septembra - teda približne v čase dohody o leteckých opravovniach. Kontrakt však dostala súkromná firma - trenčiansky Manipul.
Išlo o obchod za viac ako 39 miliónov, ktorý ministerstvo obrany pridelilo bez obvyklého výberového konania. Použilo systém „rokovacieho konania bez zverejnenia“ - teda v podstate priamu zákazku. Zdôvodnením bolo, že práce „môže poskytnúť len určitý dodávateľ z dôvodov technických, vyplývajúcich z ochrany výhradných práv“.
Opravy týchto lietadiel robia aj Letecké opravovne Trenčín, tam nám však nedokázali povedať, či by boli schopní splniť zákazku, ktorú dostal Manipul. Úrad pre verejné obstarávanie pre opravu L-410 nedostal nijaký podnet na prešetrenie.
Čaplovič hovorí, že Slota má ako poslanec právo ísť na ministerstvo obrany, stretnúť sa s ministrom alebo s náčelníkom generálneho štábu a porozprávať sa. Stanoviská do médií by mal dávať, až keby bol problém nejasný alebo neriešiteľný. „Je to uletené, zbytočne sa niečo medializuje a keď sa niečo medializuje až do takých krajností, tak je za tým nejaký zámer a môžem niekedy povedať, že až vydieranie,“ poznamenal.
Slota: Naši vojaci sú ako krtkovia
Slota sa včera vyjadril aj k našim vojakom v Afganistane. „Oni sú tam schovaní, zakopaní ako takí krtkovia a myslia si, že bojujú za demokraciu,“ povedal. O Afgancoch šéf SNS hovoril, že ide o „bláznov v turbanoch“ a o presune našich vojakoch ako o trápnom pokuse riešiť situáciu v tejto krajine.
Ministerstvo vraj nemá systém
Zhovárali sme sa s predsedom SNS JÁNOM SLOTOM oministerstve obrany.
Aké sú vaše výhrady k ministerstvu obrany?
„Nesystémovo sa pristupuje k opravám zbrojnej techniky, že sa zbrane a zbraňové systémy opravujú vo firmách, ktoré nie sú technicky na dostatočnej úrovni, a samozrejme, systémovo sa nepostupuje ani pri rozhodovaní o nákupoch úplne novej techniky - teda, keď hovoríme konkrétne o nákladných lietadlách pre slovenskú armádu.“
Myslíte si, že sa na ministerstve dejú vážnejšie prešľapy? Hovoríte aj o nie príliš priehľadných obstarávaniach.
„Argumenty sú, aj pri tých opravách. Trebárs teraz - veď sa choďte spýtať pána ministra, kde sa opravujú L-410 - dva vojenské turbolety. Neopravujú sa v LOT, ale v nejakej súkromnej firme. Aj keď LOT je špecializovaná štátna firma.“
Myslíte si, že existuje previazanosť medzi vedením ministerstva a súkromnými firmami?
„Ja si to nemyslím, ja to konštatujem.“
(knm)
Stĺpček Mariána Leška
Nesúhlas
Pred dvoma mesiacmi Fico na sneme Smeru pochválil SNS, že je „stabilizujúcim faktorom koalície“. Mohol to urobiť, lebo Ján Slota svoje výhrady ku koalícii takmer nemedializoval a k premiérovi sa správal až devótne. Lenže časy Slotovej poníženosti sa už skončili.
Teraz obvinil ministerstvo obrany, že rozdáva „zákazky po známosti“ a že medzi jeho súčasným vedením a súkromnými firmami existuje zjavná previazanosť. A nielen to. Ján Slota spochybnil politické stanoviská, ktoré sú aj osobnými stanoviskami premiéra. Minulotýždňové vyhlásenie predsedu SNS, že by Slovensko malo nakúpiť americké Herculesy, nebolo iba úletom. Hoci mu premiér povedal, že nákup lietadiel nie je aktuálny, Slota včera trval na tom, že také lietadlá „musíme mať“. Premiérovo a vládne rozhodnutie o presune vojakov z Kábulu do Kandaháru, predseda SNS komentoval slovami, že aj „my sme pristúpili na tú smiešnu hru a snívame tiež, že ideme prerobiť Afganistan“.
Časy, keď Slota hovoril, že vo všetkom súhlasí s pánom premiérom, sú už minulé. Premiér zjavne nesúhlasil s niečím, na čom Slotovi veľmi záleží.