Utorok, 26. október, 2021 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
ARCIBISKUP SA V KONŠPIRAČNOM BYTE OBČERSTVOVAL A OD DÔSTOJNÍKA PRIJAL DARY

Eštebáci Jánovi Sokolovi platili

Nové dokumenty Ústavu pamäti národa odhaľujú ďalšiu časť arcibiskupovej spolupráce s ŠtB.

Arcibiskup Ján SokolArcibiskup Ján Sokol (Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Ústav pamäti národa včera sprístupnil doteraz zrejme najzásadnejšie dokumenty, ktoré ukazujú, ako arcibiskup Ján Sokol spolupracoval s ŠtB.

Ide o pokrok v rekonštrukcii arcibiskupovho skartovaného spisu. ÚPN ho urobil vďaka tomu, že skúmal finančné výdavky ŠtB pre svojich agentov alebo dôverníkov.

Arcibiskup Sokol chodil na schôdzky v konšpiračnom byte, kde konzumoval občerstvenie a od príslušníka ŠtB Svätoslava Monsbergera prijal vecné alebo finančné dary v hodnote viac ako 5-tisíc korún. Najviac - tritisíc korún prijal Sokol 7. júna 1988.

Tritisíc korún bola v roku 1988 priemerná mesačná mzda.

Z dokumentov nie je zrejmé, za čo peniaze Sokol dostal. Radoslav Ragač z archívu Ústavu pamäti národa však povedal, že odmeny dávali eštebáci aj vtedy, keď mal niekto významné životné jubileum. Sokola 12. júna 1988 vysvätili za biskupa.

Sokol: Nie je to pravda

Arcibiskup odmieta, že prijímal peniaze. „Nie je to pravda. Na tých dokumentoch nikde nie je podpis otca arcibiskupa,“ povedal televízii Markíza Sokolov tajomník Tibor Hajdu.

V stanovisku vydanom v utorok Sokol napísal, že príslušníci ŠtB si s ním stretnutia vynucovali.

„Pri týchto stretnutiach, ktoré boli pre mňa ponižujúce, som sa snažil ochraňovať záujmy cirkvi a odviesť pozornosť ŠtB k nepodstatným záležitostiam.“

Sokol skonzumoval občerstvenie asi za 500 korún. Vyplýva to z vyúčtovania služobných výdavkov, ktoré si Monsberger robil. Ide o náklady za stretnutia v období od novembra 1984 do júna 1988.

Podľa iného dokumentu - spisu zavedeného na konšpiračný byt „Zora“ na Budovateľskej ulici v Bratislave, ho Sokol navštevoval ako tajný spolupracovník Špirituál od 7. apríla 1979 do 14. januára 1986.

Okrem tohto bytu navštevoval aj konšpiračný byt „Otex“ na vtedy Malinovského, dnes Šancovej ulici. To zase vyplýva zo spisu zavedeného na tento byt.

Sokol ho navštevoval minimálne od januára 1989 do októbra 1989, teda už aj ako arcibiskup. Ním sa stal v júli 1989.

Svätopluk

Ide zároveň o prvé záznamy, v ktorých už Sokol nie je vedený ako Špirituál (ako kandidát tajnej spolupráce), ale ako Sväto­pluk (agent). Doteraz tvrdil, že agentom nebol a eštebáci ho zaregistrovali preto, lebo si naháňali prácu.

Zmena v jeho registrácii nastala práve v roku 1989, keď sa stal arcibiskupom.

KBS chce čas

Konferencia biskupov Slovenska nové materiály zatiaľ nechce komentovať. „Ide o takmer sto nových strán a potrebujeme čas, aby sme si ich prečítali. Svoje stanovisko poskytneme pravdepodobne v pondelok,“ povedal hovorca KBS Jozef Kováčik.

Okrem týchto dokumentov ÚPN našiel ešte informácie o „využití poznatkov“ aj z odboru boja proti vnútornému nepriateľovi. Aj v nich sa spomína Sokolovo krycie meno Špirituál, ale aj Sväto­pluk. Informácie ním poskytnuté boli pre ŠtB hodnotné a radila ich do den­ných situačných správ.

Z odkazov v dokumentoch vyplýva, že Sokolov skartovaný spis mal minimálne 300 strán.

Sokol to popiera

Arcibiskup Ján Sokol už 17 rokov popiera, že by spolupracoval s ŠtB. Jeho meno sa objavilo najprv v takzvaných Cibulkových zoznamoch. Po tom, čo vznikol Ústav pamäti národa, archivári objavujú stále nové dokumenty o jeho vzťahu s ŠtB. On hovorí, že nejde o vedomú spoluprácu.

Prvý dokument boli tak­zvané registračné protokoly, v ktorých je Sokol zapísaný ako kandidát tajnej spolupráce - 17 rokov, čo je nezvyčajne dlhý čas. V roku 1989 ho preregistrovali na agenta. K protokolom chýbal Sokolov spis.

Pred dvoma rokmi ÚPN objavil o Sokolovi ďalšiu zmienku, a to v spise kňaza Mariana Prachara. Sokol vraj na stretnutí eštebákovi povedal, aby dali Prachara do väčšieho mesta, kde bude mať viac roboty. Správa pre Sokola nevyznela negatívne.

Pred niekoľkými týždňami sa Sokolove krycie meno Špirituál objavilo v takzvaných denných situačných správach, z ktorých vyplývalo, že bol s eštebákmi v kontakte. On to popieral. Minulý týždeň mu ÚPN ako prvému sprístupnil dokumenty o návštevách v konšpiračnom byte a finančných odme­nách. On potom vydal stanovisko, v ktorom však peniaze nijak nespomenul.

„Vedomý si toho, že mám čisté svedomie v otázke mojej bezvýhradnej vernosti cirkvi...pokladám toto moje vyhlásenie za odpoveď na všetky otázky, týkajúce sa dokumentov zverejňovaných ÚPN,“ reagoval už dopredu.

Do bytov šli len preverení

O nových dokumentoch o arcibiskupovi Sokolovi sme hovorili s RADOSLAVOM RAGAČOM, archivárom z Ústavu pamäti národa.

Ako ste tieto dokumenty objavili?

„Keď sme prechádzali spisy o zvláštnych finančných prostriedkoch, zistili sme, že jeden riadiaci orgán si vykazoval dva konšpiračné byty. Zora aj Otex. Na základe toho sme zistili, že tento riadiaci orgán - Svätopluk Monsberger – bol tým, kto obhospodaroval tieto byty. Našli sme ich zväzky a ďalšie dokumenty.“

Kto mohol chodiť do konšpiračného bytu? Arcibiskup hovorí, že sa stretával so štátnou bezpečnosťou pod nátlakom.

„Môžeme sa odvolať na už dávnejšie zverejnenú správu, na ktorej je označený ako preverený. Do konšpiračného bytu chodila zásadne preverená agentúra. Existovala veľká obava, aby sa byt nedekonšpiroval. Nemohli tam niekoho násilne vodiť, aby tam robil škandály, vykrikoval. Do tohto konkrétneho bytu chodilo dosť veľa tajných spolupracovníkov, existoval na to harmonogram.“

Bol súhlas so schôdzkou v konšpiračnom byte súhlas so spoluprácou?

„Je to vážny náznak spolupráce. Podľa môjho názoru je to už dôkaz, ale my nie sme na to, aby sme súdili. Vo vyhodnotení, v záverečnej správe z bytu sa píše, že v ňom bol ,obsluhovaný'. To sa nepoužívalo vtedy, ak by bol k tomu nútený. Ani z logiky to nevyplýva.“

Z dokumentov vyplýva, že arcibiskup dostal tisíc a neskôr aj tritisíc korún. Vie sa, či to bol dar, alebo hotovosť?

„Buď to bolo jedno, alebo druhé, ale ak to bola takáto zaokrúhlená suma, tak to bol asi finančný dar, lebo nekúpite vecný dar priamo v hodnote tisíc korún. Keď je to suma neokrúhla, skôr predpokladáme, že to bol vecný dar.“

Dá sa zistiť, za čo to bolo?

„Napríklad niekedy pri životných jubileách.“

Nemohol si Monsberger peniaze nechať?

„Súdruh Monsberger to vykázal, podpísal to náčelník oddelenia, náčelník odboru, dvakrát to vyúčtovala účtovníčka. Bolo to dosť prísne kontrolované. Vždy je tu otázka, či by sa mu oplatilo riskovať za pár sto korún stratu veľmi teplého miesta. Bolo by to dosť riskantné.“

Konšpiračný byt – ako to fungovalo

Konšpiračný byt bol vedený na byt alebo miestnosť, ktorá bola získaná a spravovaná útvarmi ŠtB. Podľa oficiálnej charakteristiky zverejnenej na stránke ÚPN slúžil najmä na tajné schôdzky medzi operatívnymi pracovníkmi a spolupracovníkmi ŠtB. Oficiálne bol majiteľom bytu operatívec a výnimočne aj spolupracovník.

Do takého bytu chodili len preverení spolupracovníci, pretože ŠtB sa bála, aby nebolo ich miesto prezradené. V bytoch Zora a Otex nikto nebýval. Schôdzky sa v ňom konali často a existoval na to presný harmonogram.

Radoslav Ragač z ÚPN povedal, že z dokumentov vyplýva, že Sokol musel dodržiavať istú dohodnutú legendu – signál, po ktorom sa mal s eštebákom v byte stretnúť. Mohlo ísť napríklad o telefonický rozhovor. Celkovo musel dodržiavať aj isté zásady konšpirácie.


(mož)
Eštebák: Nemám chuť
Vila zrejme patrí Monsbergerovi.
FOTO SME – JANA BEŇOVÁ

Svätoslav Monsberger o pracovnom vzťahu s arcibiskupom mlčí.

Na Nezábudkovej 8 v Trnave sídli podľa výpisu z obchodného registra na internete spoločnosť RENT SM. Jej jediným spoločníkom a konateľom je PaedDr. Svätoslav Monsberger, ktorý bol riadiacim dôstojníkom arcibiskupa Jána Sokola. „Neviem o čom rozprávate, nemám chuť o tom rozprávať,“ povedal a zložil telefón.

Dom na adrese, ktorá má byť sídlom firmy, je podľa susedov jeho súkromný dom, nikde nevidieť ani tabuľku s názvom firmy. RENT SM vznikla v roku 2005 a zaoberá sa kúpou tovaru, sprostredkovateľskou činnosťou či prenájom nehnuteľností.

Podobne ako Monsberger sa nechcú vyjadrovať ani ďalší eštebáci Rudolf Mizera a Albert Wendl, ktorí o Sokolovi písali správy. Človek s menom Mizera pracuje ako právnik na Krajskej veterinárnej správe v Trnave.

(bej)


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Skryť Vypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 2. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 3. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 4. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 5. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 6. Adecco: Personálna agentúra má byť pre klienta partnerom
 7. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
 8. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 9. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 10. Rebríček: Kto sú najlepší zamestnávatelia na svete podľa Forbes?
 1. Adecco: Personálna agentúra má byť pre klienta partnerom
 2. Jesenný školský zber papiera je v plnom prúde
 3. Počúvali ste na cestách kazety v aute? Vieme, kto za tým stál
 4. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 5. 365.invest prináša investíciu s garantovaným výnosom
 6. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Rebríček: Kto sú najlepší zamestnávatelia na svete podľa Forbes?
 9. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 10. Tristo nových lavičiek pre Bratislavu vďaka ČSOB nadácii
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 707
 2. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 8 976
 3. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 8 427
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 348
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 4 966
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 651
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 590
 8. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 3 201
 9. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 198
 10. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 817
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pavol Ďurka prichádza v sprievode polície na Okresný súd.

Uznesenie krajského súdu vidí veľa chýb.


6 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Čo hovorí uznesenie Krajského súdu o vojne v polícii.


a 2 ďalší 3 h
Skryť Zatvoriť reklamu