BRATISLAVA. Vládna koalícia plní predvolebný sľub odborom – plánuje zvýšiť ich silu v podnikoch. Odbory budú môcť okrem iného zastaviť výrobu, ak ich vlastní inšpektori usúdia, že sa neplnia bezpečnostné štandardy. Vyplýva to z návrhu novely Zákonníka práce, ku ktorému sa hlási Smer.
Odbory budú môcť kontrolovať bezpečnosť
Návrh novely predpokladá, že ak podľa odborárov hrozí v pondiku v podniku bezprostredné a vážne ohrozenie života alebo zdravia zamestnancov, smú kolegom zakázať ďalej pracovať. Majú to urobiť takzvaným „záväzným pokynom“.
„Odborári majú vlastných inšpektorov. Všetci sú spôsobilí vykonávať kontrolnú činnosť,“ vysvetľuje Jana Sláviková z Konfederácie odborových zväzov. Podľa nej ide len o návrh novely a budú ešte prebiehať rokovania.
Podľa právničky konfederácie odbory najskôr upozornia podnik, že zamestnancom hrozí pri výkone práce poškodenie zdravia. A až keď podnik neodstráni vzniknuté chyby, budú mať odbory právomoc zastaviť prácu. Podľa textu novely, však odbory nemusia pred zastavením práce požiadať podnik o odstránenie problémov. Môžu tak urobiť vždy, ak situáciu posúdia ako nebezpečnú.
„Je to neprimerané zasahovanie do manažérskych funkcií podnikateľov. Odbory nemajú žiadnu zodpovednosť pri riadení podniku,“ povedal hovorca Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták.
Inštanciou, ktorá posúdi, či bolo nebezpečie hodné zastavenia práce, je Národný inšpektorát práce. Ak ten napokon usúdi, že odbory pochybili, podnik si bude môcť uplatniť vzniknutú škodu na súde. Konať by sa malo podľa všeobecných ustanovení Občianskeho či Obchodného zákonníka o náhrade škody.
„Odbory nemajú taký majetok, aby mohli uhradiť miliónové škody. A môže sa stať, že odbory využijú toto ustanovenie ako formu nátlaku, napríklad pri kolektívnom vyjednávaní,“ reaguje Hošták.
„Každá odborová organizácia má právnu subjektivitu. Za všetky škody zodpovedá svojím majetkom,“ povedala Sláviková. Ten získavajú z príspevkov členov. Viaceré majú aj nehnuteľný majetok. „Odbory budú mať z čoho prípadnú škodu uhradiť,“ povedala právnička zväzov.
Nie je zamestnanec ako zamestnanec
Ak v podniku nepôsobia odbory, zamestnanci si môžu vytvoriť zamestnaneckú radu a tak komunikovať v dôležitých otázkach so svojím zamestnávateľom.
Novela zákona pripúšťa dve alternatívy. Buď sa zachová súčasný stav, alebo sa posilní postavenie odborov na úkor zamestnaneckých rád.
„Ak prejde druhá alternatíva, je to neprimeraný zásah. Nikto tu neskúma reprezentatívnosť združení,“ povedal Hošták. Môže sa stať, že pár ľudí si založí odbory, pričom väčšina zamestnancov bude v zamestnaneckej rade. No keďže Zákonník práce nariadi uprednostniť odbory, väčšina pracujúcich bude ovplyvnená menšinou.
„O tomto bode novely sa bude rokovať. No aj súčasný stav dáva zamestnávateľom povinnosť pri kolektívnom vyjednávaní osloviť všetkých zamestnancov podniku a prihliadať na ich pripomienky a požiadavky,“ povedala Sláviková.