O korupcii na najvyššej úrovni sa hovorí takmer vždy aj na Slovensku.
BRATISLAVA. Slovenskí politici pripúšťajú, že korupcia na najvyššej úrovni, pri nákupoch často až za miliardy korún, akú dnes vyšetrujú v Česku, existuje aj u nás. Vyšetrovanie ju však zatiaľ nikdy nedokázalo.
Predseda SNS Ján Slota nedávno vyhlásil, že Slovensko by malo nakúpiť dopravné lietadlá Hercules. Zuzana Wienk z Aliancie Fair–play si myslí, že sa vysmial inštitútu verejnej súťaže.
„To nebol nijaký lobing. Povedal som svoj názor ako človek, ktorý sa do letectva trošku rozumie,“ tvrdí však Slota. Uznáva, že korupcia u nás asi je, ale sám sa s ňou vraj nestretol.
„Všade je, ale nikto ju nevidí. Ten, kto ju vidí, o nej hovoriť nebude, a ten, kto ju nevidí, ju iba cíti,“ povedal podpredseda Národnej rady Viliam Veteška z HZDS.
Len jedna ponuka
Veteška hovorí, že sa už stretol s ponukou na úplatok. Dotyčných, ktorí mu ponúkali „tovarové plnenie“ vraj poslal preč. „Ponúkali mi 'alternatívne' riešenia. Používam slovo ako kedysi písal pán Kresánek.“
Bývalý poslanec SDKÚ v liste predsedovi vlády o nákupe ľahkých motorových vlakov napísal slávnu vetu: „Gabo berie vec alternatívne podľa faktu, že pozadie je pre stranu rovnaké.“ Gabo bol zrejme expokladník SDKÚ Gabriel Palacka. Ani kauza „vláčiky“ sa však nevyšetrila, hoci minister dopravy Jozef Macejko z SDKÚ bol obvinený. Prokuratúra trestné stíhanie zastavila.
Bugár sa nestretne s každým
Predseda SMK Béla Bugár ako príklad korupčnej kauzy spomenul predaj Paroplynového cyklu. „Iba my sme hlasovali proti, všetci boli za, a pritom noviny písali, že to môže byť spojené s korupciou, ale nedokázalo sa to.“ Informácie o korupcii sa podľa neho objavia vždy po nejakom rozhodnutí.
Ak sa chce niekto stretnúť s Bugárom, musí mu oznámiť tému rozhovoru dopredu. Až potom sa rozhodne, či ho prijme. Hovorí, že pred ôsmimi rokmi, keď sa stal podpredsedom Národnej rady a bol členom koaličnej rady, prvý polrok prijímal úplne všetkých, ale potom prestal.
Skúsenosť s korupčným správaním má vraj Bugár tiež len jednu. „Dodnes si pamätám jeho meno, aj to, z akej firmy bol, ale, žiaľ, dokázať sa to nedá.“ Hovorí, že išlo o rozhovor medzi štyrmi očami a neznámy mu hovoril, ktorá firma má dostať akú zákazku, tak ho vyhodil.
Dlhodobý agent
Daniel Lipšic z KDH a bývalý minister spravodlivosti povedal, že v takomto uzavretom prostredí nie je možné použiť agenta, ktorý príde zvonku. Zozbierať dôkazy trvá aj niekoľko rokov. „Vyžaduje to veľké nasadenie, zabrániť úniku informácií.“
Korupciu nedávno naznačil aj premiér Robert Fico zo Smeru. Povedal, že ak by súhlasil v prípade Transpetrolu s postupom, aký bol pripravený, „do konca života nemusím ani ja, ani mojich pätnásť generácií pracovať“. Polícia nič nevyšetrila.
Wienk hovorí, že česká kauza Gripenov pripomína dôležitosťou kauzy kupovania poslancov. Vyšetrovatelia by sa podľa nej mali snažiť viac. „V prípade vyšetrovania nejasného financovania vládnej strany sme mali pocit, že vyšetrovateľ aj prokurátor k prípadu pristupovali dosť demotivovane,“ povedala o kauze darcov SDKÚ a 22–miliónového dlhu strany.
Kavana nahrali novinári
Exministra zahraničných vecí Česka Jana Kavana nahrali švédski reportéri, ktorí sa prípadu venovali dlhšie a stál ich veľa peňazí. Bývalý šéf Reportérov STV Eugen Korda hovorí, že na Slovensku takáto žurnalistika nemá zatiaľ tradíciu. „Nemáme takých ľudí - novinárov, šéfredaktorov – ktorí by k tomu redaktorov viedli.“ Je to tiež podľa neho aj otázka peňazí alebo rôznych záujmov. „Slovensko je malé a prepojené.“
Korda hovorí, že to, čo sa na Slovensku vydáva za investigatívnu žurnalistiku v televízii, je len jej náznak. „Je veľký problém vyčleniť tím ľudí, ktorý by sa pol roka zaoberal jednou témou s rizikom, že to nemusí vyjsť.“
Reportéri nakrúcali najdlhšie - štvrť roka prípad muža a ženy, ktorí sa vydávali za manželov a chceli, aby im redaktorka za peniaze vynosila dieťa. Reportérke zmenili identitu a našli jej aj falošný byt.
To, že na investigatívnu žurnalistiku nie je v médiách vytvorené dostatočne hlboké zázemie si myslí aj Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play. „Ak je zverejnený nejaký prípad aj s rôznymi dôkazmi či indíciami, a napriek tomu nemá trestnoprávne dôsledky, je to už problém orgánov činných v trestnom konaní,“ povedala.
(mož)
Stĺpček Petra Schutza
Nepriestrelní
Gripenová aféra v Česku, ktorú oživila reportáž švédskej televízie, je typický produkt postmoderny v európskej politike. Dôkazy, ktoré by vysokých ústavných činiteľov z korupcie usvedčili, sa nenájdu nikdy. Indíciami, takpovediac stopercentnými, si printové i elektronické médiá môžu tapetovať redakcie.
Českí novinári si už pred piatimi rokmi všimli, že za obratom Zemanovej vlády, pre ktorú sa zrazu Gripeny stali najväčšou prioritou, hoci ich nemala nikdy v programovom vyhlásení ani v rozpočte, stojí lobistické pozadie konzorcia BAE Systems/Saab. Nič sa nevyšetrilo. Ani v Česku, ani vo Švédsku a ani v Británii.
„Národní šampióni“, ako sa v Európe nazývajú veľkí štátni dinosauri (na Slovensku – strategické podniky), majú nepriestrelné brnenie. Preto si dovolia uplácať po celom svete.
Samozrejme, s informačným systémom MOKYS, ktorý vyhral miliardový armádny tender, to nemá nič spoločné. Slovensko je krajina, kde by si lobisti BAE slovo „provízia“ ani vysloviť netrúfli.