Tranzitu maľby a ich farby veľmi pristanú

Ak chcete ísť za umením, v súčasnosti je najkrajšie miesto v Bratislave na jej priemyselnom okraji, pri výpadovke smerom na Trnavu a Nitru, na Studenej ulici.

Diela Michala Czinegeho a Andrey Bartošovej v Tranzite.Diela Michala Czinegeho a Andrey Bartošovej v Tranzite. (Zdroj: TRANZIT)

Samozrejme, ak vám neprekáža vzdialenosť od centra a nezameniteľný imidž stavebného prostredia. Stačí niekoľko dielenských hál, vymaľovaných, osvetlených, s čistými bielymi panelmi a je tu veľkorysý galerijný priestor.

Takto opísané sa to môže zdať príliš jednoduché, ale za zázračnou premenou tohto priestoru treba vidieť predovšetkým množstvo chuti a vôle tých niekoľkých ľudí, ktorí tvoria tím združenia Tranzitu a im blízkej finančnej inštitúcie. Ich práca sa už dnes desaťnásobne zhodnocuje aspoň tak, že v zrenovovaných priestoroch niekoľkokrát do roka umožnia vidieť výstavy, ktoré majú svoje publikum a sú prinajmenšom spestrením výstavného programu hlavného mesta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jednoducho Workshop

Mimo výstavnej sezóny, ktorá v Tranzite trvá od jari do neskorej jesene, využili mladí umelci, ktorí tvoria niekoľko krokov od výstavných hál, príležitosť vystaviť svoje diela už niekoľkokrát. Ak minulý rok ateliérový výber prebehol pod taktovkou koordinátora Tranzitu Borisa Ondreičku, tento rok sa dohodla trojica Juliana Mrvová, Andrea Bartošová a Michal Czinege, že to skúsia sami.

Svoju prezentáciu pomenovali jednoducho Workshop, aby bolo jasné, že vystavujú to, čo za posledné obdobie vzniklo v ich ateliéroch. Aj preto je výstava trocha iná ako tie, ktoré vznikajú v mene rôznych koncepcií a tém.

Pointa je na prvý pohľad jasná – ide o maľbu. Pretože táto trojica pochopila, že venovať sa maľbe, nie je namaľovať dva–tri nápady a ísť ďalej. Tá skutočná sa začína stále od znovu, s každým nanovo rozmaľovaným plátnom. A možno až po určitom čase, keď sa táto práca a skúsenosť spojí s talentom a intelektom, príde na rad aj majstrovské dielo. Možno, pretože v umení záruka ani pri splnení všetkých pravidiel neexistuje.

SkryťVypnúť reklamu

Maľovanie ako postoj

Aj keď sú títo traja umelci len na začiatku, v jednej veci sú si absolútne istí. Maľovanie nie je pre nich len jedným z mnohých spôsobov, ktorým sa pokúšajú podať správu o svete. Je ich postojom, ktorý nezmenili už od čias prvých študentských výstavných pokusov.

Patria k tej skupine mladých maliarov, ktorí krátko po roku 2000 vstúpili na súčasnú slovenskú výtvarnú scénu. Ich vstup bol mnohými vnímaný ako sebavedomé gesto. Ťažko povedať, ale určite prišlo včas, dokonca sprevádzané podvedomým očakávaním. Po období maliarskeho sucha deväťdesiatych rokov sa mnohým zažiadalo vidieť nové obrazy a oni ich vedeli ponúknuť. Nebáli sa využiť každú príležitosť byť videní, a tak po veľmi krátkom čase sa niektoré mená mladých umelcov stali synonymom pre nastupujúcu maliarsku generáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Ich tvorba, aj keď ide o čerstvých absolventov VŠVU, je preto pomerne známa a návšteva každej ich novej výstavy už môže byť porovnávaná s tou predchádzajúcou. A preto sa vie, že Juliana Mrvová maľuje kvety, Michal Czinege krajiny a Andrea Bartošová ľudí a situácie.

Vzdušnosť a krehkosť

Ale práve to, podľa čoho ich väčšina pozná, je len pozadím toho, čo robí ich maľbu viditeľnou a pre diváka príťažlivou. Je to práve spôsob, ako maľujú a narábajú s farbou, ktoré jej vlastnosti zvýrazňujú na plátne a ktoré potláčajú. Všetci traja obľubujú vzdušnú maľbu a krehkosť stopy farby, ktorú dokáže na plátne zanechať štetec. Juliana Mrvová je fascinovaná rozpíjaním farieb, Michal Czinege silou farebnej škvrny a Andrea Bartošová efektami maliarskeho gesta.

SkryťVypnúť reklamu

V kolekcii každého je zopár naozaj vydarených kúskov. Oplatí sa ich vidieť. Keďže Workshop bol pracovný a trval veľmi krátko, niektoré z nich môžete v súčasnosti vidieť na výstave Nájdi 10 rozdielov v Galérii Space na Lazaretskej ulici v Bratislave.


Autor: Beata Jablonská (Autorka je výtvarná teoretička)

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 709
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 010
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 849
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 109
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 021
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 735
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 017
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu