BANSKÁ BYSTRICA. Pod Urpínom včera snežilo. „Teším sa, že idem preč, mám rada teplo,“ poznamenala.
Martina Danišová, dvadsaťštyriročná kladivárka banskobystrickej Dukly, balí kufre. V pondelok letí na dva mesiace do Arizony.
Ide za bratom
Jej o pol druha roka mladší brat Branislav Daniš, tiež vrhačský talent, už viac ako rok študuje na college v Coolidge. V mestečku ležiacom 56 míľ od Phenixu a 69 od Tucsonu.
Na rozdiel od neho Martina tam ide iba na dlhé sústredenie: „Vybavil mi, že môžem prísť trénovať s ich školským tímom, so skupinou trénera Tonyho Doughertyho. Viem, aké sú tam podmienky, takže som nemala dôvod váhať.“
Presne pred ôsmimi mesiacmi zažila Danišová na domácich majstrovstvách v Trnave hviezdne popoludnie: kladivom trikrát prehodila sedemdesiatku a o takmer tri metre zlepšeným slovenským rekordom 73,48 m na konci lanského roka figurovala vo svetových tabuľkách na dvanástom mieste.
Vrchol sezóny, európsky šampionát v Goteborgu, jej však nevyšiel. Prečo vypadla v kvalifikácii? „Nechcem sa už obzerať dozadu,“ reaguje. „Žijem tým, čo je predo mnou: majstrovstvá sveta v Osake.“
Minulosť ju nezaujíma
Do plánov si s trénerom Jozefom Hanušovským opatrne dali ako cieľ 12. miesto. Navyše, stabilizovať výkonnosť za hranicou extratriedy, čiže za 70 m.
„Zimu som strávila zavretá v činkárni,“ konštatuje. „Teraz, keď by som už mala začať nacvičovať techniku, začalo snežiť a navyše, na Štiavničkách vetrisko strhol kladivársku klietku. V Arizone je momentálne 25 stupňov.“
Slovenských atlétov, ktorí mieria za more, pribúda. Ktorákoľvek americká škola, univerzity zvlášť, má lepšie podmienky ako u nás vrcholové stredisko.
Kladivár Libor Charfreitag ostal Amerike v zime verný aj po skončení štúdia, ba aj po tom, ako prestal byť asistentom kouča univerzitného tímu: „Doma v Trnave by som určite toľko a tak kvalitne neodtrénoval.“
„Po prvé, sú tam lepšie podmienky na tréning,“ potvrdzuje šéftréner slovenskej atletiky Vladimír Bezdíček.
„Tí, ktorým zaplatia školné, sa môžu sústrediť na prípravu, lebo štúdium väčšine z nich nerobí problémy. A po druhé, priťahuje možnosť zdokonaliť sa v angličtine.“
Keby Danišovej brat nevybavil Arizonu, šla by aj z Dukly na sústredenie do tepla - Hanušovského skupinka sa chystá do Španielska. „Ale len na tri týždne, kým ja idem na sedem-osem,“ pripomína kladivárka.
Slovenskí atléti v USA
Libor Charfreitag, jeden z najlepších kladivárov sveta, slovenský rekordér
Daniel Vanek, štvrtý diskár na ME 2003 do 23 rokov, piaty na juniorských MS 2002, dnes tretí slovenský guliar
Branislav Daniš, vlani štvrtý slovenský kladivár a piaty guliar
Ondrej Puškár, nedávno v Amerike utvoril halový slovenský rekord na 5000 m