BRATISLAVA. Od 1. júla tohto roka si domácnosti budú môcť vybrať svojho dodávateľa plynu a elektriny. Liberalizácia trhu s energiami vyplýva z európskej smernice a má viesť k ukončeniu regulácie cien energií.
Domácnosti budú mať právo nájsť si obchodníka s plynom, ktorý ponúkne nižšiu cenu ako Slovenský plynárenský priemysel. To však zatiaľ podľa odborníkov nie je reálne. „Potrvá ešte niekoľko rokov, kým nastane naozajstná konkurencia. Minimálne do roku 2011, kým bude postavený plynovod Nabucco,“ povedal predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Karol Dvorák.
Dodávateľov veľa nie je
Zdroje plynu aj distribučné cesty sú totiž obmedzené. Na Slovensku prichádza do úvahy iba plyn od ruského Gazpromu, celú distribučnú sieť u nás pritom vlastní SPP. Obchodníci by vedeli ponúknuť lacnejší plyn najmä v prípade, keby ho od Gazpromu kúpili lacnejšie ako SPP.
To by mohla byť zatiaľ spoločnosť Vemex, ktorá už obchoduje s plynom v Česku a licenciu na obchod má aj na Slovensku. Keďže je dcérskou spoločnosťou Gazpromu, je pravdepodobné, že plyn bude nakupovať lacnejšie a bude môcť SPP konkurovať. V Česku už Vemex od dominantnej spoločnosti RWE Transgas prebral dvoch veľkoodberateľov.
Plynári sami veľkú zmenu od júla neočakávajú. „Za stavu, keď je v zmysle schválenej regulačnej novely možné zo dňa na deň regulovať ktorúkoľvek cenu, je vstup nových hráčov na trh ťažko predvídateľný,“ povedala hovorkyňa SPP Dana Kršáková.
V súčasnosti vlastní licenciu na obchod s plynom na Slovensku 87 subjektov. „Ide však o spoločnosti, ktoré už dnes predávajú plyn napríklad na území priemyselného parku,“ povedala Kršáková. Zatiaľ nijaký obchodník so zemným plynom neuzavrel zmluvu o vstupe do distribučnej siete SPP.
Domácnosti si pravdepodobne nebudú môcť vybrať „lacnejšieho“ dodávateľa plynu aj z dôvodu, že obchodníci sa najprv budú zameriavať na veľkoodberateľov.
Regulácia sa nekončí
Novela regulačného zákona ráta s pokračovaním regulácie cien. SPP tvrdí, že to ide proti liberalizácii. Hovorca rezortu Branislav Zvara argumentuje skúsenosťami z trhu s elektrinou, ktorý je pre firemných odberateľov otvorený už od roku 2005. „Nič zásadné sa neudialo a za celý čas nijakí noví dodávatelia zo zahraničia nepribudli. Keď firmy neboli schopné dohodnúť si dodávku zo zahraničia a vyjednať nižšiu cenu, myslíte, že domácnosti toho budú schopné?“ povedal.
Domácnosti ostanú istým spôsobom chránené pred monopolmi trhu aj po júli. „Do konca tohto roka bude cena plynu ešte regulovaná, a potom pravdepodobne stanovíme maximálnu cenu, za ktorú budú môcť dodávatelia plyn predávať,“ povedal Dvorák. Aj keď ide o istú formu regulácie, nie je to podľa neho proti európskej smernici, lebo „odberateľ svoju oprávnenosť vybrať si dodávateľa nestratí“.