BANSKÁ BYSTRICA. Verejnú obchodnú súťaž na predaj majetku polikliník v banskobystrickej župe sprevádza podozrenie z netransparentnosti.
Podozrenia vyvolalo len štvordňové (vrátane víkendu) zverejnenie súťaže na internetovom portáli župy, ktoré ešte pred otváraním ponúk úrad stiahol. Záujemcovia sa mohli dozvedieť o súťaži okrem internetu už len z úradnej vývesky.
Župan Milan Murgaš tvrdí, že všetko bolo v súlade so zákonom.
Veľa náhod
Výberová komisia odporučila župným poslancom schváliť predaj najlukratívnejšej banskobystrickej polikliniky v hodnote viac ako 56 miliónov korún firme Acidum. Predstavitelia Acidumu sú personálne prepojení s ďalšími tromi víťaznými spoločnosťami, ktoré poslanci vybrali ako víťazov na kúpu iných polikliník v kraji. Acidum je najviac prepojená s firmou Cityfarma. Tá niekoľko týždňov pred vyhlásením súťaže ponúkla samospráve lukratívne zmluvy na dodávku liečiv a zdravotníckeho materiálu pre viac ako 40 sociálnych zariadení v majetku banskobystrickej župy. Vedenie úradu odporučilo riaditeľom sociálnych zariadení, aby zmluvy uzatvorili.
Tri zo štyroch víťazných spoločností, Plantago SK, Viscum a Pinus SK zapísali do obchodného registra len niekoľko týždňov pred vyhlásením súťaže.
Sú obžalovaní z podvodu
Niekoľko ľudí z týchto spoločností sa objavuje priamo v orgánoch alebo sú personálne prepojení na firmy, ktoré polícia obvinila a prokuratúra obžalovala z podvodu, marenia konkurzného konania, vydierania a nepriamej korupcie.
Erik K., Peter Z., Jozef D. a spol. mali v roku 2000 a 2001 podľa vyšetrovateľov podvodne pripraviť magistrát mesta Bratislavy o asi 350 miliónov korún.
Hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová potvrdila, že mesto si uložilo v Slovenskej konsolidačnej banke na termínovaný vklad 380 miliónov korún na splácanie úrokov. Z tejto sumy zostalo nedobytných 370 miliónov. Mestské zastupiteľstvo schválilo postúpenie tejto pohľadávky na päť farmaceutických spoločností. Bratislave mali vrátiť sumu v plnej výške. Firmy mestu nezaplatili.
„Pre nesplácanie prenesených pohľadávok a podozrenie mesta, že ide o podvod, hlavné mesto v decembri roku 2001 podalo trestné oznámenie na členov predstavenstiev týchto spoločností,“ povedala Chudinová.
Erika K., ktorého polícia považuje za vodcu skupiny, prokuratúra obžalovala aj z vydierania a nepriamej korupcie. Svedčí proti nemu viac ako desať členov regionálnych lekárnických komôr.
Miliónové úplatky
Erik K. chcel podľa obžaloby otvoriť sieť lekární, ale potreboval súhlasné vyjadrenie o odbornej a etickej spôsobilosti. Predstavitelia komory súhlas nedali. Svedkovia tvrdia, že dostávali od tej chvíle ponuky na niekoľkomiliónové úplatky a neskôr výhražné telefonáty a esemesky. Niekoľkým lekárnikom obliali lekárne motorovým olejom, rozbili výklad a jedného z nich zbili.
Prokuratúra podala obžalobu koncom roku 2003, súdy doteraz nerozhodli, takže ani jeden z prípadov právoplatne neuzavreli.