malička. Teraz sa vzťahy trochu naštrbili, lebo od nájomníkov chcel za nájom asi o dve stovky viac, ako určuje predpis ministerstva výstavby. Predpisy ešte nepoznal. Nepochodil. Dali ho na súd, musel im peniaze vrátiť.
„Snahu o ochranu nájomníkov chápem. Z domu, ktorý vlastní naša rodina, nechceme nájomníkov vyhodiť,“ hovorí Peter. Jeho prarodičia postavili nájomný dom v roku 1905. Predávať ho však nechcú, ale zrejme sa tomu asi nevyhnú. „Vydržali sme totalitný režim, ale všetko nasvedčuje tomu, že paradoxne nevydržíme dom udržať v demokratickom režime.“
Všetky podobné domy na ulici, kde je aj Petrov dom, už starí Bratislavčania predali polomafiánom, „ktorí nemali najmenší problém sa do niekoľkých mesiacov nájomníkov zbaviť.“ Buď im vypli elektrinu a plyn, alebo ich z domu dostali súdnou cestou.
„V okolí sme poslední, čo odolávajú ponukám. Kupci nás stále telefonicky obťažujú, aby sme im dom predali. Im právne vákuum vyhovuje. My sme totiž dúfali, že od júla budeme môcť stanoviť normálne nájomné, aby nám banka požičala na nevyhnutné opravy strechy, aby sa dom nerozpadol.“
Autor: ľja