Boj proti korupcii najviac zapôsobil na policajtov - ak ich niekto chce podplatiť, oznámia to. Verejnosť, naopak, prípady korupcie oznamuje menej ako kedysi. BRATISLAVA. Pokusy o korupciu vo svojom prostredí najčastejšie oznamujú policaji, vyplýva z analýzy Úradu boja proti korupcii.
Keď úrad začínal, nebolo to tak a policajtov často obviňoval, že úplatky zobrali. Po prvých odhalených prípadoch sa však viac boja, že uplácajúci môže byť agentom.
V roku 2006 polícia obvinila z korupcie viac ľudí ako rok predtým, ale ochota verejnosti hlásiť korupciu klesla.
Najvážnejším odhalením korupcie za minulý rok boli prípady dvoch sudcov okresných súdov v Topoľčanoch a Čadci.
Riaditeľ Úradu boja proti korupcii Tibor Gašpar hovorí, že to má viacero dôvodov. Svedkovia majú podľa neho zlú skúsenosť s trestným konaním, opakovanými výsluchmi, konfrontáciou s obvineným aj s cestovaním do sídla Špeciálneho súdu v Pezinku.
Úlohu podľa neho zohráva aj to, že ak niekto oznámi korupciu na daňovom riaditeľstve, štátny úrad mu to vráti ešte väčšími kontrolami.
Ďalším príkladom je napríklad advokátka Mária Mešencová, ktorá sa stala policajnou agentkou. „Niektoré médiá použili výrazy špiceľ a donášač, čo nie je dobrý signál. Pomohla odhaliť zlý fenomén v spoločnosti,“ povedal Gašpar.
Šéfka Transparency International Emília Sičáková-Beblavá povedala, že problém je aj v tom, že polícia nedokáže svedkov ochrániť.
„Systémy na Slovensku nie sú zatiaľ tak dobre vybudované, aby napríklad svedkovia neboli šikanovaní na pracovisku. Polícia by im musela viac zaručiť anonymitu,“ povedala.
V marci k nám príde nemecký policajt, ktorý predstaví nápad z Dolného Saska, kde sa dá korupcia nahlásiť cez internet a má to úspech. Podľa Beblavej preto do Dolného Saska chodia prípady z celého Nemecka. Hoci u nás máme centralizovaný Úrad boja proti korupcii, mnohí ľudia stále oznamujú korupciu vo svojich okresoch.
„Verejnosť vie, že lokálne elity sú tak poprepájané, že máloktorý z týchto prípadov je vyriešený. Ak nebude väčšia anonymita, tak to nenarastie,“ povedala.
Problémom podľa Beblavej môže byť aj to, že polícia za predchádzajúceho vedenia lepšie komunikovala. „Komunikácia zo strany polície teraz nie je dostatočná na to, aby jej ľudia boli ochotní dôverovať a riskovať to, čo riskujú, keď tieto prípady oznamujú.“
Riaditeľ úradu Tibor Gašpar hovorí, že dôveryhodnosti inštitúcií neprospeli ani reči o zrušení Špeciálneho súdu. Polícia sa preto bude musieť do budúcna pripraviť, že bude musieť korupciu viac odhaľovať sama, čo nie je jednoduché.
Dvaja sudcovia
Najväčším minuloročným úspechom polície bolo, keď prichytila pri korupcii dvoch sudcov. V jednom prípade vyhodnocovala 100-tisíc úkonov v oblasti odpočúvania alebo sledovania.
„Predovšetkým v oblasti súdnictva požadujú páchatelia úplatok vopred a vždy cez overené osoby, bez toho, aby sa stretli s tým, kto úplatok poskytuje,“ píše sa v analýze.
Práve súdnictvo, eurofondy a daňové úrady sú oblasti, na ktoré sa chce polícia sústrediť. Zlepšiť sa chce aj v odhaľovaní ekonomickej trestnej činnosti. Gašpar si preto myslí, že finančná polícia by mala spadať pod jeho úrad.
Chýbajú veľké ryby?
Gašpar odmieta výčitku, že polícia prestala odhaľovať korupciu na vysokej úrovni a neobviňuje ľudí previazaných s politikou. Povedal, že nijaké politické tlaky necíti.
Keďže od volieb ešte neuplynul ani rok, bývalý minister vnútra Vladimír Palko z KDH hovorí, že na takéto hodnotenie je priskoro. Súhlasí aj s tým, že svedkovia sa po oznámení korupcie ocitajú na súdoch v nepríjemných situáciách. Napríklad sú k nim nepríjemní advokáti, hovorí sa o nich v médiách.
Polícia hovorí, že aj pre podrobné správy o prípadoch v médiách páchatelia používajú sofistikovanejšie metódy, dávajú si väčší pozor a viac využívajú sprostredkovateľov.
Palko hovorí, že na druhej strane sa polícii práca uľahčila, pretože kedysi vôbec nemohla využiť agenta. Ľudia podľa neho oznamujú korupciu menej aj preto, že skutočne klesla. „Naozaj to pôsobí výchovne,“ tvrdí.
Čo polícia vie
Koľko zaplatili
celková suma odhalených úplatkov bola 5 228 700 korún
Úplatok prijalo:
40 podnikateľov
35 nezamestnaných
30 zamestnancov v súkromných spoločnostiach
20 policajtov
13 zamestnancov vo verejnej a štátnej správe
3 cudzinci
3 advokáti
3 dôchodcovia
2 sudcovia
prokurátor
lekár
mestský policajt
vysokoškolský profesor
kontrolór v MHD
väzeň
psychológ
Gašpar: Policajti sa zmenili k lepšiemu. Majú strach
O korupcii a prípadoch, ktoré vyšetruje polícia, sme hovorili s riaditeľom Úradu boja proti korupcii TIBOROM GAŠPAROM.
Veľké kauzy, ktoré sú teraz na súde ako - Fruni, Majský, Bielik, Karlin alebo Čuňo sú ešte výsledkom predchádzajúceho policajného vedenia. Nemáte pocit, že veľké prípady vám unikajú?
„Túto otázku dostávam už asi rok, možno rok a pol. Snažím sa vysvetľovať a porovnávať medzi kauzami vážnosť a nevážnosť. Hovoríte o kauzách, z ktorých zrejme ešte ani jedna nie je právoplatne odsúdená. Napriek tomu úrad urobil po nich obdobné a sú už právoplatne odsúdené.“
Napríklad ktoré?
„Spomínate starostu Rače pána Bielika, ja spomeniem prípad primátora mesta Čadca. Pri ňom sa nám podarilo páchateľa zadržať pri preberaní úplatku, pri Bielikovi sa to nepodarilo. Rozdiel vidím len v politickej rovine. Ja však prípad cez politické pozadie vnímať nemôžem. Je pravda, že poslanca Národnej rady sme ešte nestíhali, ale raelizovali sme prípad štátneho úradníka na krajskej úrovni Gála a tiež nie s malou výškou úplatku. K Čuňovi môžem na protiváhu postaviť prípad sudcov alebo advokáta.“
Odkedy nastúpila nová vláda, úrad neobvinil nikoho z politickej strany. Za minulej vlády boli prípady aj z koalície, aj z opozície.
„Vôbec by som činnosť úradu nespájal s tým, či nastúpila nová vláda, alebo nie. Každý prípad má svoje trvanie. Ak odhalíme prípad, za ktorým bude politik, nebude rozhodovať, o akú stranu ide. Primárne sú dôkazy, ktoré sa snažíme získať.“
Polícia odhalila pri preberaní úplatku už niekoľkých starostov. Zaznamenali ste z ich strany alebo zamestnancov samosprávy zvýšenú opatrnosť?
„Všeobecne sa dá povedať, že sa mení scéna páchania korupcie. Nejde len o samosprávu. Úrad zanechal vplyv na verejnosti, na tom, ako páchatelia reagujú a ako k tomu pristupujú. Rozhodne sa nám práca sťažila. Klesol počet oznámených prípadov a musíme sa spoliehať na odhalené prípady vlastnou činnosťou.“
Čím to je?
„Je tu zaujímavý fenomén. Ľudí, ktorí pomohli a spolupracovali, nie vždy ich okolie vnímalo dobre. Napríklad advokátka Mešencová. Niektoré médiá použili výrazy špiceľ a donášač, čo nie je dobrý signál. Pomohla odhaliť zlý fenomén v spoločnosti. Stáva sa aj to, že ak niekto pomohol odhaliť korupciu v daňovej alebo kontrolnej sfére, inštitúcie začali jeho firmu viac kontrolovať a vrátilo sa im to. Boj s korupciou je otázka celej spoločnosti, nielen jedného úradu.“
Nemohol počet oznámení klesnúť aj zmenou vlády? Je v nej HZDS, o ktorého predstaviteľoch sa dlho písalo, z čoho všetkého boli obvinení.
„V tom by som to nevidel. Z politického vedenia rezortu nepociťujem nijaké smerovanie alebo bránenie. Skôr sa ma pýtajú, ako činnosť úradu vylepšiť. Napríklad najväčšou skupinou ľudí, ktorí chcú oznámiť, že ich chce niekto podplatiť, sú policajti.“
Kedysi to bolo naopak, nie? Policajti boli tí, ktorých ste pri preberaní úplatku zadržiavali.
„Veľmi sa to zmenilo. Obávajú sa, či na druhej strane predsa len nie je agent, ktorý by mal vo vzťahu k nim ako verejným činiteľom pôsobiť. Očakávam, že niečoho podobného sa dožijeme aj v iných sférach spoločnosti. Dosť slušne sa rozbiehame v zdravotníctve. A ak má Slovenský futbalový zväz záujem očistiť sa, očakávam niečo aj od nich, z ich vnútra.“
Zmenil sa aj spôsob prijímania a odovzdávania úplatku?
„Určite, že páchatelia sa poučia z toho, čo počuli a zaregistrovali v médiách. Základné priestory, kde dochádza k odovzdávaniu úplatkov, sú kancelárie úradníkov, reštaurácie, motorové vozidlá. Zriedkavo cez účet. Určite sa ten spôsob sofistikuje. Zvýšil sa počet prípadov, keď sa úplatok odovzdáva aj cez dvoch sprostredkovateľov. Vtedy je to veľmi ťažké preukázať.“
Čo podľa vás znamená rozhodnutie Najvyššieho súdu v prípade advokátky Mešencovej?
„Nechcem ho komentovať. Najvyšší súd nepovedal, že advokát nemôže oznámiť trestný čin korupcie. Iba, že nemôže byť agentom. To neznamená, že v tejto oblasti nemôžeme trestnú činnosť odhaľovať. Inštitút agenta je len jeden z dôkazov. Viac napríklad oceňujem inštitút vyhotovania obrazu a zvuku. Do budúcna však musíme vytvoriť taký systém, kde agent nebude pôsobiť jednorazovo, ale dlhšie. Mala by to byť otázka niekoľkých rokov. Musíme do toho prostredia dostať nášho človeka, príslušníka Policajného zboru, špeciálne na to pripraveného.“
Pred voľbami ste začali vyšetrovať manipulovanie s previerkami NBÚ funkcionármi NBÚ a SIS. Odvtedy je ticho. Ako to pokračuje?
„Teraz vypočúvame príslušníkov služby, ktorých zbavili mlčanlivosti. Isté zdržanie spôsobila výmena vedenia SIS a isté usporadúvanie si vzťahov a komptenecií vnútri. Po týchto výsluchoch budeme môcť povedať ako ďalej.“
V minulosti mala polícia viackrát s ochotou SIS spolupracovať na vyšetrovaní problém. Ako je to dnes?
„Nemôžem to zatiaľ hodnotiť negatívne. Jediným zdržaním boli tie výmeny. Odvtedy spolupracujeme plynulo a netýka sa to len tohto prípadu. Vyšetrujeme aj iné, ktoré súvisia so službou a poskytujú nám súčinnosť.“
Stĺpček Petra Schutza
Kufrík nad samopal
Korupcia je nekonečná pieseň a ako čas plynie, zmenám podlieha aj „scéna páchania“ tejto trestnej činnosti. Nič prevratné. Ak to však spomína šéf protikorupčného úradu ako odpoveď na výčitku, že po zmene vlády lapajú menej starostov a politikov, tak to vyzerá ako hľadanie alibi.
Meniť sa môže veľa, aj scény a kulisy, ale to, že jeden advokát s kufríkom dokáže viac ako rota chlapov so samopalmi, učil už don Corleone svojich synov. Pod zubom času zhrdzavie veľa vecí, ale prostredie vysokej a komunálnej politiky je infikované vždy a temer všade, nezáleží na priestore a čase.
Predchodca Tibora Gašpara mohol byť kontroverzný, dokonca aj vymýšľať intrigy, ale mal akési výsledky. Odhaľovať dopravných policajtov či gynekológov je isteže dôležité. Avšak ak bude úspešnosť úradu na najvyšších poschodiach verejnej sféry dlhodobo klesať, tak zostanú iba dve možnosti: Buď je pán Gašpar menej schopný, ako bol pán Šátek, alebo menej slobodný. O možnosti číslo tri, že sa menej upláca, sa v ortodoxnej partokracii nesluší ani žartovať.