BRATISLAVA. Nový Zákonník práce bude natoľko vyvážený, že nebude mať negatívny vplyv na hospodársky rast. Vyhlásil to v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu premiér Robert Fico. Účelom novely je podľa neho hlavne zrovnoprávniť postavenie zamestnancov so zamestnávateľmi. Veľké disproporcie v tomto vzťahu zaviedla podľa neho novela zákonníka z roku 2002, ktorú pripravil vtedajší minister práce Ľudovít Kaník. „My nemôžeme rešpektovať takýto neoliberálny Zákonník práce, ktorý ani zďaleka neochraňuje zamestnancov tak, ako je to v iných krajinách únie. O tomto to je,“ povedal Fico.
S novelou zákonníka nesúhlasia zamestnávatelia ani opozícia. Zamestnávatelia tvrdia, že novela bola pripravovaná narýchlo a žiadajú ministerstvo práce, aby k nej predložilo príslušné analýzy a dosahové štúdie na podnikateľské prostredie.
Nedostatky však pripúšťa aj podpredseda HZDS Milan Urbáni. „V niektorých rezortoch dôjde ku katastrofe,“ povedal Urbáni v diskusnej relácii Politika.sk v televízii JOJ na margo navrhovaného zníženia nadčasových hodín z 250 na 150 hodín ročne. V názore sa tak zhodol s exministerkou práce Ivetou Radičovou z SDKÚ. Podľa nich to postihne najmä rezorty poľnohospodárstva a zdravotníctva.
Urbáni povedal, že odbory treba rešpektovať, no na druhej strane aj to, ktorým smerom ide politika, ako zvyšovať zamestnanosť a platy. Radičová s ním nesúhlasila. Zákonník by mal podľa nej posilniť kompetencie inšpektorátov práce, ktoré by mohli rýchlo reagovať na nepoctivé kroky niektorých zamestnávateľov a odstraňovať tak nefunkčnosť v pracovnom systéme. „Takéto návrhy však v novele nie sú,“ povedala.
Podľa premiéra Fica sú v novele dôležité najmä tie ustanovenia, ktoré zvyšujú bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci. „Ide napríklad o ustanovenie, keď môže odborová organizácia zamestnávateľovi povedať, že pracovisko nespĺňa kritériá bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci,“ povedal. Fico dodal, že navrhované zmeny „nebudú narušovať flexibilitu trhu práce, na ktorej nám veľmi záleží“.
Autor: ho