Vlani pred voľbami sa vo Viedni objavovali protiislamské plagáty krajne pravicovej strany slobodných. Ako sa cítite, keď čítate vety ako napríklad „Z Viedne nebude Istanbul!“?
„Samozrejme, že sme pred voľbami chodili po meste s bolesťami brucha. Nie je to nič príjemné. Treba pochopiť, že je to len číry populizmus. Stratégovia strany, ktorí zháňajú voličov, vymýšľajú podobné slogany, aby vystrašili ľudí. Tí ich na základe strachu volia a pritom o islame nič nevedia.“
Dokážete nad tým jednoducho mávnuť rukou?
„Myslím si, že v tejto krajine napriek tomu existuje konštruktívna debata. Platí tu islamský zákon, ktorý nás stavia do pozície, keď sa dá diskutovať. Je veľmi dôležité, že majú moslimovia oficiálneho zástupcu, keďže islam je v Rakúsku menšinovým náboženstvom.“
Sekulárny systém cirkvi oddelenej od štátu vám vyhovuje?
„Absolútne.“
Zákon moslimom umožnuje slobodne praktizovať vieru, čo v prípade islamu znamená aj zvolávanie na modlitbu päťkrát denne. Ľuďom to väčšinou prekáža. Čo sa s tým dá robiť?
„Nič. Sú ľudia, ktorým prekážajú kostolné zvony. Treba sa vedieť dohodnúť. V Koráne sa píše, že susedov sa nepatrí rušiť.“
Čo si myslíte o sobášoch z donútenia a vraždách zo cti? Stále viac prípadov sa stáva aj v Európe.
„Snažíme sa našim moslimom vysvetliť, že si do Rakúska priniesli svoju vieru, ale tradície, akými sú vraždy zo cti alebo napríklad ženská obriezka, nemajú s islamom nič spoločné. Sú to staré kultúrne zvyky, nie náboženské. Som jednoznačne proti tomu.“
Dá sa proti tomu bojovať?
„Je dôležité, aby o tom hovorili tí, ktorých sa to týka. Nemá veľký význam presviedčať moslimov, že my tu na Západe to považujeme za neľudské trýznenie. Pripomínam však, že ženská obriezka nemá s islamom absolútne nič spoločné. Existujú moslimské krajiny, kde ženy o obriezke v živote ani len nepočuli.“
A moslimské šatky?
„To je zložitá debata. Ja osobne si myslím, že je to vec pocitu. Svoje žiačky nenútim, aby ju nosili, keď nechcú. Malo by to byť každého slobodné rozhodnutie.“
Čo si myslíte o výstavbe mešít s minaretmi v Rakúsku?
„Je pekné ísť sa pomodliť na miesto, ktoré je už na pohľad zjavne islamské. Nie je to však nevyhnutné.“
Žiačky strednej školy vo Viedni, kde Amina Baghajati učí výtvarnú výchovu. SME – PETER ŽÁKOVIČ |
Autor: jah