Pacienti bosoráckeho doktora Fuentesa

Pred desiatimi rokmi ako prvý Nemec vyhral slávnu Tour de France. Potom bol päťkrát druhý, raz tretí a raz štvrtý. Vlani ho na jej štart nepustili. Aj desiatky ďalších, ktorí uviazli v sieti jedného z najväčších dopingových škandálov v cyklistickej histór

Jan Ullrich sa od prepuknutia škandálu novinárom vyhýba – na dnes si ich pozval, ale nesmú mu klásť otázky.Jan Ullrich sa od prepuknutia škandálu novinárom vyhýba – na dnes si ich pozval, ale nesmú mu klásť otázky. (Zdroj: SITA/AP)

ii.

HAMBURG, BRATISLAVA. Cyklista Jan Ullrich zvolal dnes na jedenástu novinárov do hamburského hotela Intercontinental. Tridsaťtriročný Nemec si na nich rezervoval pol hodinu, ale odkázal, že pýtať sa nikomu nedovolí. Hovoriť mieni len sám.

Televízna stanica N24 napriek tomu chystá priamy prenos. Ullrich pravdepodobne oz­námi koniec jednej a začiatok druhej kariéry. Rozlúči sa ako cyklista a odštartuje ako funk­cionár. Podľa nemeckých médií zakotví v druhotriednom rakúskom tíme Volksbank.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aféra, na ktorú Ullrich doplatil, dostala pomenovanie po mafióznom španielskom lekárovi Eufemianovi Fuentesovi. Začala sa presne pred rokom. Bez toho, aby o tom niekto tušil. V Španielsku, ktoré doping desaťročia tolerovalo. Avšak aj v tejto krajine sa už pomery menia.

SkryťVypnúť reklamu

Z raňajok v putách

„Idem do mesta na raňajky s notárom,“ akoby mimochodom prehodil jednému z mechanikov. Manuel Sáiz, športový riaditeľ cyklistického tímu Liberty Seguros, odišiel a do tréningového kempu v Pyrenejach pred Tour de France sa už nevrátil. Z raňajok ho odviedli do cely. Aj lekára Eufemiana Fuentesa.

Dvadsiaty tretí máj roku 2006 sa začínal ako normálny, už skoro letný slnečný deň. Nič nenasvedčovalo tomu, že vo svete cyklistiky práve prepuká aféra. Na raňajky so Sáizom namiesto notára prišiel doktor Fuentes a tiež José Merino, najskôr riaditeľ madridského centra pre krvnú transfúziu a neskôr majiteľ analytického laboratória. Monitorovali ich príslušníci protidrogovej jednotky španielskej polície. Kamerou zaznamenali, ako Merino vstúpil do baru s prenosnou chladničkou a za krátky čas s ňou vyšiel spolu so Sáizom. Guardia Civil zasiahla a všetkých troch zatkla. V prenosnom boxe objavili viacero konzerv so zmrazenou krvou a u Sáiza 60 000 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Bosorák z Gran Canarie

Nikto z trojice netušil, že polícia už vo februári rozbehla akciu s krycím názvom Operación Puerto a intenzívne zhromažďuje dôkazy o dopingovej sieti. Záťahu bezprostredne predchádzala séria domových prehliadok v Madride. V dvoch neobývaných bytoch doktora Fuentesa čakalo na vyšetrovateľov 200 krvných konzerv, každá o obsahu 450 ml, tisíc dávok rastového hormónu, EPO, anabolické steroidy a ďalšie prostriedky na obohacovanie krvi kyslíkom. Každé vrecúško s krvou bolo označené zvláštnym kódom.

V Španielsku z hodiny na hodinu vypukol škandál nebývalých rozmerov. Lekár cyklistických tímov, najskôr Kelme a neskôr Liberty Seguros, a porad­ca mnohých športovcov sa­ už dve desaťročia z času na čas zamotával do dopingových káuz, no jeho biely plášť zostal až do tejto chvíle bez škvrny. „Bosorák z Gran Canarie“, ako označil denník As rodáka z Kanárskych ostrovov, vraj už pomýšľal odísť z vrcholového športu. Na záver kariéry, ktorú rozbehol ako gynekológ, plánoval venovať sa výskumu rakoviny.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi klientmi aj Ullrich

Denník El País s odvolaním sa na policajnú správu dva dni po zatknutí hláv siete napísal, že kontroverzný lekár pomáhal dopingom zvyšovať výkony najmenej 58 cyklistom. Medzi nimi aj hviezdam ako Nemec Jan Ullrich či Talian Ivan Basso. Ullrichove krvné konzervy boli označené kódmi „1“, „Jan“ a „Rudyho syn“ (podľa Rudyho Pe­venageho, športového riaditeľa Nemcovho tímu T-Mobile). Obaja, pravdaže, okamžite po­preli akúkoľvek spojitosť so španielskym lekárom. „Zaobchádzajú so mnou ako so zlodejom, som nevinný,“ búril sa Basso.

Ullrich dokonca sprvu dostal od organizátorov Tour de France zelenú. Zasiahlo však vedenie tímu a 30. júna, deň pred začiatkom lanského ročníka pr­e­stížnych pretekov, po nahliadnutí do dokumentov z vyšetrovania suspendovalo nielen kapitána Ullricha a španielskeho jazdca Oscara Sevillu, ale aj svojho športového riaditeľa.

SkryťVypnúť reklamu

Médiá zverejnili mená podozrivých 58 cyklistov a organizátori Tour po dohode s predstaviteľmi všetkých 21 tímov rozhodli, že na štart nepustia ani jedného jazdca zo zoznamu.

„Doktor doping“ prehovoril

Fuentes pobudol vo vyšetrovacej väzbe presne päť dní. Po obvinení z poškodzovania verejného zdravia ho spolu s Merinom prepustili na kauciu. Prokuratúra požadovala za každého z nich sumu 300 000 eur, ale vyšetrujúci sudca ju znížil na 120-tisíc. „Môjho klienta obvinili z poškodzovania zdravia, ale nemajú žiadny dôkaz, že by niekomu poškodil zdravie alebo ohrozil život,“ tvrdil lekárov právnik Julian Perez Templado.

Lekár zvaný „Doktor doping“ sa neutiahol do úzadia, ako sa všeobecne predpokladalo. Naopak. Dokonca súhlasil s veľkým rozhovorom pre rozhlasovú stanicu Cadena Ser. „Prídem. No pod jednou podmienkou. Necháš ma povedať to, čo povedať musím. Keď teda musím povedať pravdu, prezradím ju. Poviem všetko to, čo mi povoľuje lekárske tajomstvo,“ pristal na iksté naliehanie moderátora nočnej relácie El Larguero.

SkryťVypnúť reklamu

Od ľudí chcú neľudské

Španielsko zatajilo dych. Fuen­tes hneď na úvod priznal, že jeho klientmi nie sú len svetové cyklistické veličiny: „Asi 30 percent tvoria cyklisti, 20 percent tenisti, ďalších 20 percent futbalisti a zvyšných 30 percent sú športovci z iných odvetví.“

„Lekár sa musí často rozhodovať, či chrániť športovcovo zdravie, alebo bezvýhradne dodržať športové reguly,“ tvrdil a pripomínal, že on ako lekár vždy uprednostňuje zdravie.

Faktom však je, že obom tímom, ktoré mal v opatere, práve pre zapletenie do dopingo­vých káuz zakázali štart v Tour de France. Stajni Kelme už v roku 2004, Liberty Seguros vlani.

Podľa neho je vrcholový šport rizikové povolanie, ktoré žiada od športovcov „neľudské výkony“: „Nemôžeš odjazdiť šty­­ri horské etapy Tour v takom tempe, ako sa jazdia. To je zdraviu nebezpečné.“

SkryťVypnúť reklamu

To, že polícia našla EPO v jeho madridskej ordinácii, podľa neho neznamená, že bol určený športovcom. Prvotne myslím na rodinu, bráni sa. Ak by ho, pravdaže, výsostne zo zdravotných dôvodov, potrebovala jeho manželka, bývalá popredná atlétka Cristina Pérezová Díazová, ani na chvíľu by nezaváhal.

Aj toreádori konzervujú krv

Fuentes mal na všetko vysvetlenie. Aj na veľké množstvo objavených krvných konzerv.

„Aj toreádori si uschovávajú krvnú rezervu pre prípad, že by sa im stalo nešťastie. Športovcovi možno aplikovať jeho vlastnú krv alebo aj nie. Na rozhodnutie máme desať rokov. Nikoho som nenadopoval. Autotransfúziu používame, aby sme zostali ešte v rámci pravidiel a aby sme zvýšili výkon,“ tvrdí Fuentes.

Svetový antidopingový kódex však nehovorí len o zakázaných látkach, ale aj o metódach. Paragraf M1 zaoberajúci sa zvyšovaním prenosu kyslíka za zakázané pokladá: „Krvný doping vrátane použitia autológnej, homológnej alebo heterológnej krvi alebo produktov červených krviniek akéhokoľvek druhu...“

SkryťVypnúť reklamu

Pravdou však je, že laboratórne analýzy zhabaných konzerv Fuentesa neusvedčili z masového dopovania. Podľa denníka El Mundo, madridský Národný inštitút pre toxikológiu dokázal zvýšenú koncentráciu EPO „iba“ v ôsmich z 99 vzoriek.

Nebol to lacný doktor

Opatera doktora Fuentesa ne­bola lacná záležitosť. Podľa mad­ridského denníka ABC požadoval od klientov v prípade úspechu zvláštne prémie. Triumf­ na Tour de France odľahčil cyklistovo konto o 50 000 eur. Druhé a tretie miesto vyšlo jazdca na 30 000, resp. 20 000 eur. Za víťazstvo na Giro d'Italia alebo majstrovstvách sveta inkasoval po 30-tisíc eur.

Prémie však boli iba bonusom každoročného paušálu. „Od hviezd ako Ullrich alebo Basso požadoval Fuentes ročne 70 000 eur,“ píše ABC. Za rok 2006 mal lekár dostať pol milióna eur.

SkryťVypnúť reklamu

Zákon prišiel neskoro

Koľko mu v skutočnosti nabehlo na účet, ukáže až súdny proces. V španielskej metropole sa začal už 20. júla 2006. Kým sa skončí, ešte chvíľu potrvá. Už na začiatku však bolo známe, že Fuentesa a jeho komplicov nečakajú vysoké tresty a športovci sa objavia iba v role svedkov. Ne­hrozia im ani športové postihy, lebo sudca zastupujúci predsedajúceho Antonia Serrana rozhodol, že podklady vyšetrovateľov nebudú môcť využiť športové zväzy.

Serrano neskôr zákaz spresnil v tom zmysle, že zväzy nebudú môcť použiť iba tie informácie, ktoré sú z odpočúvania a zo sledovania.

Špeciálny antidopingový zákon prijali v Španielsku až v novembri a do platnosti vstúpil tento mesiac. Tých, ktorí na obchode s dopingom bohatnú, čaká v budúcnosti nepodmienečný trest do výšky dvoch rokov, vysoká pokuta a lekárom strata licencie. Fuentesovi takmer nič z toho nehrozí. No nebyť kauzy, ktorá nesie jeho meno, pravdepodobne by tento zákon nemal takú tvrdú dikciu.

SkryťVypnúť reklamu

Manuel Sáiz

Španielskeho športového riaditeľa Liberty Seguros pokladali až do zatknutia za jedného z naj­vplyv­­nejších vo svete cyklistiky. Zväz proti nemu pozastavil vyšetrovanie, lebo ešte nemá policajné dokumenty. Svetová cyklistická únia odmietla predĺžiť licenciu jeho spoločnosti Active Bay.

Rudy Pevenage

Bývalého belgického cyklistu, neskôr športového riaditeľa tímu T-Mobile, vedenie stajne pred Tour odvolalo a v júli prepustilo. Odpočuté telefonáty a textové správy poukazovali na zabezpečovanie dopingových prostriedkov a krvných konzerv obohatených EPO.

Jan Ullrich

Víťaza Tour de France 1997 a v roku 2006 kapitána tímu T-Mobile krátko pred lanskou Tour vedenie stajne suspendovalo a neskôr definitívne akceptoval výpoveď. Momentálne proti nemu vedie vyšetrovanie prokuratúra v Hamburgu a Bonne pre podvod a tiež švajčiarsky zväz, keďže preteká s jeho licenciou. Čaká sa na porovnanie odobratej vzorky DNA s krvnými konzervami zaistenými u Fuentesa (v piatok ho povolil španielsky súd).

SkryťVypnúť reklamu

Ivan Basso

Talianskeho víťaza Giro d'Italia 2006 vedenie tímu CSC suspendovalo . V októbri však Taliansky olympijský výbor pre nedostatok dôkazov zastavil vyšetrovanie prípadu. V ten istý mesiac sa dohodol na ďalšom pôsobení s americkým tímom Discovery Channel. V decembri však túto stajňu zástupcovia tímov z pretekov ProTour vylúčili pre „porušenie etického kódexu“.

Ďalší hriešnici

Medzi zhabanými dokumentmi je vraj aj „dopingový denník“ Američana Tylera Hamiltona, olympijského víťaza 2004 v časovke, podľa ktorého v roku 2003 dopoval v 114 z 200 pretekov sezóny. Španielsky cyklista Jesús Manzano vyhlásil, že videl, ako k Fuentesovi išiel jeden španielsky futbalový reprezentant, ale aj bývalí atletickí šampióni Abel Anton, Martin Fiz, Alberto García a Reyes Estevéz.

SkryťVypnúť reklamu

(jk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 324
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 855
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 201
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 641
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 422
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 732
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 570
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu