Nemecko patrí v Európskej únii už dlho ku krajinám s najnižšou pôrodnosťou. Tohtoročné štatistiky však budú podstatne lepšie a čo je kuriózne - vďaka futbalu. Horúci jún, čapované pivo a radosť z toho, že národný tím postúpil až do semifinále, vyburcovali hormóny Nemcov.
O deväť mesiacov neskôr sa prejavili výsledky. Pôrodnice po celej krajine hlásia tzv. baby boom. Najväčšia pôrodnica v Kasseli v spolkovej krajine Hesénsko očakáva prírastok novorodencov o 10 až 15 percent.
„Vzrušenie, ktoré cítilo veľa ľudí počas zápasov, vydržalo aj po poslednom hvizde,“ povedal šéf kliniky Rolf Kliche v regionálnom rádiu. Sám to považuje za malú senzáciu, kedže v Nemecku sa rodí v posledných rokoch rekordne málo detí.
Miestne médiá prinášajú aj rodičovské príbehy. Napríklad Pia Schmidtová sa pokúšala otehotnieť dva roky, ale podarilo sa to až po víťazstve Nemecka nad Poľskom 1:0. „Keď sme vyhrali, išli sme so ženou osláviť zápas,“ citoval jej manžela Saschu magazín Spiegel.
Futbal sa dostal Nemcom tak pod kožu, že dávajú deťom mená po hráčoch národného tímu. Veľmi populárny je Bastian alebo Lukas po záložníkovi Bastianovi Schweinsteigerovi a útočníkovi Lukasovi Podolskom.
Rodiť deti sa navyše od januára oplatí aj z finančného hľadiska. Vláda sa totiž rozhodla, že podporí pôrodnosť aj vyššou štátnou podporou. Ak rodičia zostanú doma s dieťaťom, dostanú príspevok do dvoch tretín z ich doterajšieho platu. Môže to byť až 1800 eur mesačne.
Kabinet Angely Merkelovej si dáva na pôrodnosti záležať, pretože silné povojnové ročníky začínajú odchádzať do dôchodku a nie je dosť mladých, ktorí by ich zastúpili. Podľa štúdie kolínskeho ekonomického inštitútu môže preto najsilnejšiu ekonomiku Európy predbehnúť už v roku 2035 Francúzsko. To má väčší počet novorodencov, lepšiu sociálnu sieť i vyšší počet prisťahovalcov. Ak sa trendy potvrdia, o pár dekád by Francúzsko mohlo mať aj viac obyvateľov ako Nemecko.