BRATISLAVA. Spojeným štátom sa nepáči navrhovaná novela zákona, ktorá sprísňuje pravidlá na registráciu cirkví. Americký veľvyslanec na Slovensku Rodolphe Vallee povedal poslancom vo výbore pre ľudské práva, že USA ju vnímajú so znepokojením.
Hranica je príliš vysoká
Hranicu 20tisíc podpisov dospelých členov cirkvi, ktorá bude potrebná na registráciu cirkví, považuje Vallee za príliš vysokú a mohla by ohroziť náboženskú slobodu.
Predkladateľka návrhu Ľudmila Mušková (HZDS) si nemyslí, že novela ohrozí ľudské práva. Slobodné vyznanie viery podľa nej zaručuje ústava. Novela má len „ochrániť štátny rozpočet“. Nie sme vraj takí bohatí, aby sme mohli podporovať rôzne recesistické skupiny.
Predseda výboru László Nagy (SMK) nevnímal Valleeho vystúpenie príliš kriticky. Len vyjadril svoj názor. Ani ostatným poslancom Valleeho vystúpenie neprekážalo.
Vladimír Jánoš (Smer) hovorí, že veľvyslanec nebol celkom znalý problematiky a mal z neho pocit, ako keby hovoril v mene nejakej spoločnosti. Veľvyslanec poslancov požiadal, aby uvažovali o znížení 20-tisícovej hranice. Jánoš to nevidí reálne.
USA sa správajú rovnako
František Mikloško (KDH) nevidí problém vo Valleeho kritike. Uznáva, že novela je reštrikčná. Rovnako reštrikčné opatrenia podľa neho robia aj USA na letiskách. „Oni sa bránia a aj my sa bránime proti niečomu, čo nám nie je ešte úplne známe.“ Hovorí, že spoločnosť má právo byť opatrná pred niektorými sektami, ktorých psychologické dôsledky sa nedajú zatiaľ odhadnúť.
Určenie hranice potrebnej na registráciu je problémové aj podľa generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, ktorý na Ústavnom súde napadol už v súčasnosti platný zákon. Podľa neho stačí na registráciu podpis 20-tisíc sympatizantov, nie členov. Proti navrhovanej novele vystupujú aj zástupcovia malých cirkví a spoločenstiev. Je vraj likvidačná.
Novela už čaká na schválenie v parlamente. Odobrila ju aj vláda.