BRATISLAVA. Generálny riaditeľ talianskej spoločnosti Enel Fulvio Conti včera oznámil premiérovi Ficovi, že spoločnosť dostavia 3. a 4. blok Jadrovej elektrárne Mochovce. Výstavba by sa mala začať už v druhom polroku tohto roka.
Stavať sa má päť rokov. Podľa predbežných údajov Enelu si dostavba vyžiada investície vo výške 62 až 63 miliárd korún.
Slovensko by sa malo podľa Fica zúčastňovať na všetkých aktivitách úmerne k výške podielu štátu v Slovenských elektrárňach. „Neznamená to, že štát z rozpočtu bude dávať 34 percent z celkového balíka, ide to mimo štátu,“ povedal Fico.
Podľa hovorcu Slovenských elektrární Juraja Kopřivu vláda sa bude podieľať na investíciách tým, že sa už pri privatizácii vzdala vyplácania dividend do roku 2010.
Conti aj Fico odmietli dohady o podmieňovaní dostavby Mochoviec zahladením sporu okolo Gabčíkova, ktoré má prenajaté Enel.
Rentabilita výstavby jadrových elektrární je podľa odborného asistenta na Vysokej škole ekonomickej v Prahe Miroslava Zajíčka otázna. „Naznačuje to aj absencia nových súkromných projektov v tejto oblasti v rozvinutých krajinách OECD,“ povedal Zajíček.
Pri výstavbe novej jadrovej elektrárne by mal štát podľa Zajíčka vytvoriť stabilné a liberalizované prostredie, ktoré nepodlieha častým zmenám pod politickým vplyvom.
K návratnosti investícií sa Kopřiva nevyjadril. „Sú súčasťou obchodného tajomstva,“ povedal.
Proti dostavbe Mochoviec je organizácia Greenpeace. Kritizuje aj to, že reaktory sú ruskej výroby. „Dostavba by bola obrovským krokom späť v oblasti energetickej bezpečnosti a závislosti Slovenska od dovozu z Ruskej federácie,“ tvrdí Greenpeace.
Kopřiva nesúhlasí. „Práve preto, že ide o jadrovú elektráreň, bezpečnosť a životné prostredie sú na prvom mieste.“
Stĺpček Ivana Štulajtera
Klzké koberce
S>ú to také dve súbežné veci, hoci každá iná. Vláda včera privítala rozhodnutie Enelu dostavať 3. a 4. blok jadrovej elektrárne v Mochovciach, ale zároveň chce súdnou cestou zrušiť nájomnú zmluvu tejto talianskej firmy na prevádzku Gabčíkova. Takto by nemal vyzerať začiatok spoločnej investície za vyše 60 miliárd korún.
Premiér Fico však včera pribrzdil. Povedal, že vláda nemá problém s Enelom, ale „s pánmi, ktorí chodili po tomto koberci pred júnom 2006“. Myslel tým svojich predchodcov. Tí podľa neho zbabrali privatizáciu elekrární a v rámci nej aj prenájom Gabčíkova. Teraz, zdá sa, súdenie nebude. Enel ide do toho a prívrženci jadra, ktorých je na štvorcový meter vládnej koalície neúrekom, môžu byť pokojnejší.
Napriek všetkým bezpečnostným a ekonomickým rizikám je stále lepšie, ak gro investícií bude na talianskej firme, ktorá je pod dohľadom búrz a v ktorej pôsobia súkromní akcionári. Predražovanie, rozkrádanie stavby a sklzy by sa tak mohli minimalizovať. Vďaka tej „zbabranej“ privatizácii.
Autor: vf