Loví samé veľké ryby

Jakub Vágner je medzi rybármi niečo ako Jamie Oliver medzi kuchármi. Známy český športový rybár, ktorý má svoje televízne programy, píše knihy, dáva rozhovory pre spoločenské časopisy, volajú si ho ako

hosťa do televíznych talkšou. Rád popularizuje rybárstvo v duchu myšlienky chyť a pusť. Nie je to však šoumen, patrí medzi najuznávanejších rybárskych odborníkov v Európe.

Rybárčil už v najteplejších aj najchladnejších svetových moriach, v najkratších i najdlhších tokoch, v najmenších i najväčších jazerách a priehradách. Netuší, koľko rýb za život chytil, ale jedno vie iste - bez vody si pripadá ako ryba na púšti. K vode chodí hľadať pokoj aj adrenalín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lov s adrenalínom

Pred pár dňami sa vrátil z rybárskej expedície po Amazónii, počas ktorej prekonal ďalší svetový rekord. So svojimi indiánskymi priateľmi ulovil tajomnú rybu arapaimu gigas, vážiacu 106 kilogramov a dlhú 273 centimetrov.

SkryťVypnúť reklamu

Lov amazonského obra bol pre neho pravým adrenalínom - presne takým, aký má pri rybolove rád. "Kým telo slúži, rád podnikám extrémnejšie akcie. Taký lov na mečiare môžete robiť aj v šesťdesiatke," hovorí 25-ročný Jakub. Láka ho ísť na terénnom voze aj štyritisíc kilometrov do úplne neznámych končín. "To je primerané môjmu veku. Sadnúť si do ,bojového kresla' a pripútaný zdolávať rybu môžem až v šesťdesiatke. Keď som v oblasti, kde aj mesiac nestretnem živého človiečika, to je pre mňa to pravé."

Presne takým miestom je Amazónia. "Je to oblasť väčšia než celá Európa, kde sa vyskytuje vyše tritisíc rybích druhov - teda, len zatiaľ objavených. Kto raz Amazóniu navštívi a má srdce dobrodruha, je navždy stratený," hovorí Jakub.

SkryťVypnúť reklamu

Inteligentné ryby

Prvý raz bol v Amazónii vlani, tento rok si cestu zopakoval. Hlavným cieľom výpravy bolo ulovenie a nafilmovanie najväčšej sladkovodnej ryby sveta - arapaima gigas. Sú to záhadné ryby, o ktorých vedci takmer nič nevedia. Len sa tvrdí, že majú dvakrát väčší mozog než ostatné sladkovodné ryby. Môžu vraj dosiahnuť až 5 metrov dĺžky a 1000 kilogramov váhy. "Môžem potvrdiť, že ich inteligencia je obrovská a prekabátiť ich si vyžaduje veľkú trpezlivosť," hovorí Jakub.

Hľadanie arapaimy bolo hľadaním ihly v kope sena, pretože ryba sa vyskytuje len v najodľahlejších miestach. Jakub mal šťastie, podarilo sa mu objaviť panenskú oblasť, kde arapaimy žijú bez narušenia človekom.

Ako na obra

O tom, ako obra uloviť, nemal Jakub ani potuchy, pretože o rybe sa nedalo nikde nič dozvedieť. "Všetko sme si museli zistiť sami počas výpravy." Nakoniec sa rozhodol použiť malé kanoe, z ktorého sa pokúšal arapaimy loviť. "Slovo pokúšal je tým najvýstižnejším, pretože je to tvor s niekoľkonásobne väčšou silou než človek. Väčšina pokusov sa končila víťazstvom arapaimy," spomína Jakub.

SkryťVypnúť reklamu

Nakoniec to vyšlo. Ulovený obor však naďalej pláva vo vodách Amazónie. Nie preto, že by ho Jakub nezvládol, ale pre dobrý pocit. "Pre mňa je totiž najkrajším momentom chvíľa, keď sa ryba dostáva na slobodu. Vždy, prv než zmizne pod hladinou, naposledy zamáva. Akoby hovorila - tak zase niekedy nabudúce."

Jeho heslom, ktoré propaguje aj u ostatných rybárov, je chyť a pusť. Ulovené ryby neje ani náhodou. "Všetky púšťam do vody, nech aj ostatní rybári majú pôžitok z úlovku."

Rekordér

Väčšina Jakubových úlovkov sa spája s našou najväčšou sladkovodnou rybou - sumcom veľkým. Jeden z najnovších bol vraj pikantný. "Vlani na jeseň som zorganizoval skupinu siedmich rybárov a za štyridsať hodín lovu sme na španielskej priehrade Embalse de Mequinenza zdolali 147 sumcov s celkovou hmotnosťou takmer sedemtisíc kíl."

SkryťVypnúť reklamu

Nešlo však o cielené dosiahnutie svetového rekordu, Jakub chcel len vedieť, čo je vo svete moderného lovu sumcov vôbec možné. Na rozdiel od minulosti, keď sa snažil chytať čo najviac a čo najväčších rýb, sa už totiž za rekordmi príliš nehoní. Ako milovníka prírody ho viac zaujíma miesto, kam sa za rybami vyberie. "Existuje veľa miest, kde síce ulovíte veľké ryby, ale príroda je tam zničená."

Ísť za svojím snom

Je ešte mladý, ale za rybami už precestoval kus sveta. Rybolov ho uchvátil ako päťročného, na veľké cesty za rybami sa začal vydávať asi v desiatich a ako pätnásťročný už rozmýšľal o tom, ako sa venovať rybárčeniu tak, aby ho aj uživilo. Začal študovať klavír a kontrabas na konzervatóriu v Prahe, po treťom ročníku však zo školy odišiel.

SkryťVypnúť reklamu

"Začiatky boli ťažké, bol som terčom posmechu - ty sa chceš stať rybárom, nezbláznil si sa?" Hlavný problém bol v tom, že sa nemal od koho učiť. "Viackrát som sa spálil, než som slávil úspech. A čo všetko som musel pre život s rybami urobiť? Povedal by som to takto: Ísť proti všetkým a všetkému a hlavne veriť v svoj sen." Prv aj športoval, vrcholovo hral futbal a floorbal, ale ryby to časom všetko pohltili. Na nič iné mu čas neostáva. Je preto rád, že sa mu splnil aj ďalší veľký sen - pripraviť pre rybárov televízny program o rybách.

vagner2.jpg

Aj tohto krásneho sumca ulovil Jakub Vágner v Amazónii.


Autor: Jana Breierová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 663
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 6 233
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 035
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 430
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 231
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 006
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 774
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 327
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu