RÍM. Taliansko je známe častým striedaním vlád – ich priemerná životnosť je rok a pol. Zdá sa, že premiér Romano Prodi svoj boj vzdáva ešte po kratšom čase. V úrade je len deväť mesiacov a už podal v stredu večer demisiu. Jeho návrat do kresla premiéra sa však vylúčiť úplne nedá.
Prodiho stredoľavá koalícia sa dlhé týždne sporila, ako znížiť rozpočtový deficit a smerovať zahraničnú politiku. Práve preto nesúrodé vládne spoločenstvo stojí tesne pred rozpadom.
Sedia v nej komunisti i kresťanskí demokrati, ktorí sa medzi sebou nevedia dohodnúť.
Dovedna sa dali predovšetkým preto, aby porazili pravicu Silvia Berlusconiho, ktorý sa pri moci udržal celé štyri roky a vytvoril tak taliansky historický rekord. Berlusconi teraz požaduje nové voľby, lebo vláda podľa neho nemá väčšinu. Prodi v Senáte prehral už tretie hlasovanie.
Rozhodne prezident
Na ťahu je teraz prezident Giorgio Napolitano. Prodiho demisiu neprijal, ani neodmietol a vedie politické konzultácie.
Možností má niekoľko. Medzi najradikálnejšie patrí rozpustenie parlamentu a vyhlásenie nových volieb. Napolitano by tiež mohol Prodiho požiadať, aby predstúpil pred zákonodarcov so žiadosťou o vyslovenie dôvery, alebo by mohol vymenovať vládu odborníkov.
Hlavné strany doterajšej vládnej koalície oznámili, že by chceli, aby novú vládu opäť zostavoval Prodi. Jeho hovorca vyhlásil, že premiér je pripravený zostať v úrade, ak ho koaliční partneri podporia.
„Prodi pripustil, že toto je vážna kríza a že v Senáte nemá väčšinu. Je pripravený pokračovať ako premiér, ale iba vtedy, keď bude mať zaručenú plnú podporu od všetkých strán koalície,“ povedal premiérov hovorca Silvio Sircana.
Problémy s americkou základňou
Vládna kríza sa vyhrotila po tom, čo krajná ľavica vystúpila proti tomu, aby dvetisíc talianskych vojakov ďalej slúžilo v Afganistane. Sú aj proti plánu rozšírenia americkej základne v severotalianskej Vicenze. Prezident Bush tam chce presunúť z Nemecka ďalších 2–tisíc amerických vojakov, s čím nesúhlasia miestni obyvatelia.
„V Afganistane nejde o misiu NATO, ale o misiu OSN, v ktorej hrá aliancia dôležitú vojenskú úlohu,“ vysvetľoval šéf talianskej diplomacie Massimo D'Alema v Senáte. Tvrdil, že nedodržanie sľubu na rozšírenie americkej základne na severe Talianska bude „nepriateľským aktom“ proti Washingtonu.
Senátorov však nepresvedčil a vláda utrpela porážku v hlasovaní, ako smerovať zahraničnú politiku.
Autor: hud, čtk