Už dvakrát v tomto týždni nechali teroristi v okolí Bagdadu vybuchnúť auto naložené fľašami s chlórom.
Chemická látka spôsobuje dýchacie ťažkosti, kožné problémy, vracanie, stratu vedomia a pri istých koncentráciách môže zabíjať.
Jeho účinok je aj psychologický, všetky sprievodné javy spôsobujú paniku a strach - dym, ktorý vzniká pri výbuchu, kašlúci a zamdlievajúci ľudia, záchranári v plynových maskách. Pri útokoch chlórom v tomto týždni zomrelo menej ako desať ľudí, desiatky previezli do nemocnice s dýchacími problémami.
Americké obavy
„Teroristi používajú špinavé metódy,“ komentoval útoky hovorca irackej armády generál Kasím Musáví. Nemenovaný zdroj z Pentagonu agentúre AP povedal, že použitie chlóru spolu s čoraz úspešnejšími útokmi na americké vrtuľníky ukazuje, že iracký odboj je sofistikovanejší a „robí všetko pre svoje víťazstvo“.
Hovorca americkej armády Christopher Graver sa zase obáva, že útoky chlórom, ktorý je pomerne dostupný, sa môžu rozšíriť, lebo teroristi vidia, že „zaberá“. Útoky chlórom sú podľa expertov amatérske, lebo teroristi plyn spaľujú, namiesto toho, aby ho dokázali rozptýliť na širšom území.
Ak sa však naučia, ako plyn efektívne rozptyľovať, môžu spôsobiť tragédie a ešte viac rozšíriť paniku. V Iraku navyše hrozba použitia chemických zbraní vyvoláva spomienky na režim Saddáma Husajna a „splynovanie“ Kurdov.
Je to zhoda okolností?
Jedným z argumentov na spustenie vojny s exdiktátorom boli spravodajské informácie, že Irak má chemické zbrane. Tie sa nájsť nepodarilo. Hovorilo sa vtedy aj o chlóre, aj o tom, že Irak zdvojnásobil jeho produkciu. Tieto informácie sa však nepodarilo ničím potvrdiť a samotní Američania priznali chyby vo vyhodnocovaní situácie pred začiatkom invázie.
V Iraku sa teraz špekuluje, či je použitie chlóru odpoveďou na americko-irackú bezpečnostnú operáciu v Bagdade, alebo je to len zhoda okolností, že útoky prišli práve teraz.
Odpovedať nikto nevie, oficiálne miesta aj experti však upozorňujú , že zoznam zbraní a metód, ktoré môže ešte odboj použiť, je dlhý, strašidelný a neveští nič dobré.
Americké vojská sa včera v meste Ramádí, bašte sunnitského odporu, dostali do šesťhodinovej prestrelky s ozbrojenou skupinou. Zabili pritom 12 povstalcov.