BRATISLAVA. Ministerstvo dopravy bolo nútené akceptovať výhrady oponentov k návrhu zákona o urýchlení výstavby diaľnic. O primeranej náhrade za vyvlastnené pozemky už bude musieť rozhodnúť stavebný úrad, ak sa na nej majiteľ vyvlastňovaného pozemku so stavebníkom nedohodnú.
„Z hľadiska dôsledku sa táto úprava neodlišuje od súčasného právneho stavu,“ povedal advokát Marek Benedik.
V pôvodnom návrhu si to rezort dopravy predstavoval tak, že stavebný úrad o primeranej náhrade nebude rozhodovať. Ak sa majiteľ pozemku so stavebníkom na odškodnení nedohodne, úrad ho odkáže na súd. Pozemok však už bude vyvlastnený.
Právnici v tejto súvislosti poukázali na to, že ústava pripúšťa vyvlastnenie na základe zákona, vo verejnom záujme a za primeranú náhradu. Pritom všetky podmienky vyvlastnenia musia byť splnené súčasne. Pôvodný návrh rezortu dopravy však pripúšťal vyvlastnenie aj bez náhrady.
Zástupcovia občanov, ktorí sa na ministerstvo obrátili s hromadnou pripomienkou, uviedli, že takéto zjednodušenie vyvlastňovacieho konania by bolo dosiahnuté „za cenu drastického a zrejme aj protiústavného zásahu do ústavou chránených vlastníckych práv súčasných vlastníkov pozemkov“.
Napriek oprave zákon má ešte stále sporné miesta. „Problémom je, že odvolanie voči rozhodnutiu o vyvlastnení nemá odkladný účinok,“ upozorňuje Benedik. Takéto ustanovenie môže byť podľa neho posúdené ako rozpor s ústavou. „Odvolanie nemožno považovať za účinný prostriedok nápravy. Problémom je, že sa neprimerane zasahuje do ústavného práva na súdnu ochranu,“ povedal.
Praktickým dôsledkom, že odvolanie voči rozhodnutiu o vyvlastnení nemá mať odkladný účinok, je to, že hneď ako stavebný úrad majiteľa pozemku vyvlastní, stavebník môže na jeho parcele začať stavať. „Nič na tom nemení fakt, že sa majiteľ pozemku proti vyvlastneniu odvolal,“ povedal Richard Drutarovský z občianskej iniciatívy Za spravodlivé vyvlastňovanie. Podľa neho vlastník čaká, ako sa rozhodne o jeho odvolaní, ale jeho pozemok je už de iure stavebným pozemkom.
Napriek tomu, že sa návrh novely zákona o urýchlení výstavby diaľnic odvoláva na stavebný zákon, práve v stavebnom zákone je napísané, že „odkladný účinok odvolania proti rozhodnutiu o vyvlastnení nemožno vylúčiť“.
Vyplýva z toho, že rozhodnutie stavebného úradu o vyvlastnení nenadobudne účinnosť skôr, ako o odvolaní majiteľa pozemku rozhodne odvolací orgán, povedal Benedik.
Návrhy ministerstva dopravy
Sporný návrh:
„Správny orgán v konaní nerozhoduje o náhrade za vyvlastňované pozemky a stavby na nich. Ak v konaní dôjde medzi účastníkmi k dohode o náhrade, správny orgán ju schváli ako zmier. Ak v konaní nedôjde k dohode o náhrade, odkáže účastníkov na súd.“
Opravený návrh:
„Ak v konaní dôjde medzi účastníkmi k dohode o náhrade za vyvlastnenie, stavebný úrad bez prerušenia konania bezodkladne schváli dohodu účastníkov ako zmier. Stavebník diaľnice je povinný dohodnutú náhradu vyplatiť vyvlastnenému do 21 pracovných dní odo dňa schválenia zmieru. Ak v konaní nedôjde medzi účastníkmi k dohode o náhrade za vyvlastnenie, stavebný úrad v rozhodnutí o vyvlastnení určí náhradu za vyvlastnenie v sume zodpovedajúcej trhovej cene určenej znaleckým posudkom. S požiadavkou na vyššiu náhradu za vyvlastnenie odkáže vyvlastneného bez prerušenia konania na súd. Stavebník diaľnice je povinný určenú náhradu za vyvlastnenie vyplatiť vyvlastnenému do 21 pracovných dní odo dňa oznámenia rozhodnutia o vyvlastnení účastníkom konania.“