Zdalo by sa, že nových bytov sa v Bratislave a okolí stavia viac ako by bolo treba, a to aj v rôznych cenových úrovniach. Jeden
z mojich známych, ktorý súrne hľadá bývanie, ma však veľmi rýchlo uviedol do každodennej praxe. Sledovať inzerciu vraj nestačí, pretože keď sa už nové projekty dostanú do predaja, je otázkou niekoľkých hodín, kedy sa cenovo dostupnejšie byty minú. Na ďalší výber zostáva luxus, alebo byty, ktoré si začínajúca rodina vzhľadom na ich veľkosť a teda následne aj cenu nemôže dovoliť.
Trh s bývaním rastie. Vďaka perspektíve zhodnotenia investícií prilákal celý rad developerov, ktorí prestali svoje kapacity vybíjať výhradne na momentálne menej výnosovo atraktívnych administratívnych komplexoch. V kurze je výstavba byto-
viek a rodinných domčekov v satelitných mestečkách, kde sa už formujú nemalé komunity novoosídlencov. A je to práve obľúbenosť bývania mimo a zároveň ešte
v dosahu Bratislavy, ktorá spôsobila významný rozvoj napríklad malokarpatského regiónu.
Jednou z kľúčových tém v nových alebo novootvárajúcich sa lokalitách v Čiernej Vode, Ivanke pri Dunaji či Svätom Jure sa stali ďalšie možnosti po ukončení výstavby projektu kanalizačného systému, ktorý aj tieto časti územia napojí na centrálnu čistiareň odpadových vôd vo Vrakuni. Ako potvrdzujú predstavitelia samosprávy dotknutých obcí i okresných miest, pri výstavbe novej kanalizácie vonkoncom nejde iba o rúry. Bez zodpovedajúcej infraštruktúry sa totiž ďalší rozvoj robiť nedá, o udržaní nezávadnosti životného prostredia v prudko expandujúcich lokalitách ani nehovoriac.
O tom, čo prinesie, a či sa výstavba odkanalizovania malokarpatského regiónu prejaví na budúcej cene pozemkov, informujeme aj v dnešnom vydaní prílohy S-reality.
Halka Tytykalová