V porovnaní s Českou republikou sme na tom biedne. Tam môže tanečník získať až tri rôzne ceny. Okrem Kvetu baletu je baletná kategória súčasťou cien Thálie, na podporu tanečných tvorcov slúžia Ceny Sazky.
Spoločnosť Philip Morris, ktorá Kvety udeľuje, podporuje tanečné umenie vo viacerých krajinách. Prvý Kvet baletu odovzdala v roku 1977 vo Fínsku. „Ide však len o jeden z mnohých projektov, ktorými podporujeme umenie a kultúru, a ktoré nás vyniesli na miesto najväčšieho podporovateľa tanečného umenia na svete,“ píše sa v tlačovej správe spred troch rokov.
Na Slovensku sa cena každoročne udeľovala pri príležitosti premiéry nového baletu. Bola spojená s finančnou sumou tristotisíc korún v hlavnej kategórii a tridsaťtisíc pre najvýraznejší mladý talent. V januári sa premiéra nekonala, tak ani ceny neudelili. Štatút cien pri tom nie je v každej krajine spojený s premiérou. „Tento rok 14. apríla udelíme Kvet baletu už po štrnásty raz,“ hovorí Helena Bartlová z Baletu Národného divadla v Prahe. „Premiéry sme mávali, ale už po dva roky pripravujeme pri príležitosti udeľovania Kvetu baletu Balet Gala, kde sa stretávajú hviezdy zo zahraničia a naši úspešní tanečníci.“
O možnosti udeľovať Kvet bez premiéry uvažovali aj v slovenskom balete. „Samozrejme, že sme sa o tom rozprávali. Dokonca sa ponúkli, že nám pomôžu v rámci inscenácie Warhol. Dali nám nejakú ponuku,“ hovorí šéf Baletu SND Mário Radačovský.
„Rokovania s vedením SND o ďalšom ročníku Kvetu baletu sme ešte neuzavreli. Zvažujeme viaceré možnosti pokračovania spolupráce so SND,“ vyjadril sa Tomáš Korkoš z Philip Morris. Podľa Radačovského sa Philip Morris sám rozhodol, že bude pauza. Do júna sa rozhodnú, či budú pokračovať v cene Kvet baletu ako takej, a akou formou ju budú udeľovať. „Ak ich rozhodnutie bude negatívne, budeme hľadať inú alternatívu, pretože oceňovanie mladých talentov a mimoriadne interpretačné výkony má motivačný charakter,“ hovorí Radačovský. To, že tanečníci teraz nedostanú nič, je podľa neho relatívne. „V mnohých veciach sa snažíme zaviesť nový systém. Snažíme sa prehodnotiť aj kritériá udeľovania ceny. Od budúcej sezóny chceme, aby sa cena udeľovala na jej začiatku, pretože lepšie odzrkadľuje výkony za uplynulú sezónu.“
Vedúca Katedry tanečnej tvorby VŠMU Dagmar Hubová pravidelne zasadla medzi porotcov Kvetu baletu. Dnes by podporila každú cenu, lebo je stimulom pre mladých dobrých tanečníkov. „Inak tu nevidia možnosť vyťaženia. Idú do zahraničia, kde ich vedia ohodnotiť a majú možnosť aj získať cenu. Iste by bolo príjemnejšie, keby mohli dostať cenu doma.“ Niečo by sa podľa profesorky Hubovej malo udeľovať mladým tanečníkom, ale aj tanečníkom na vrchole kariéry. „Zaväzovalo by ich to. Možno som naivná, ale myslím, že by to mohla byť jedna z vecí, ktorá by ich udržala na Slovensku.“
V Česku sú tri tanečné ceny
Okrem Kvetu baletu sa v Česku udeľuje aj Cena Sazky spojená s finančnou sumou 400 000 českých korún na priamu podporu inscenácie oceneného umelca. Internetová stránka ceny Sazka uvádza, že výherca má možnosť časť prostriedkov využiť aj na reprízu oceneného diela tak, aby ho mohla vidieť čo najširšia divácka obec. Do tretice majú možnosť získať českí taneční umelci ocenenie v rámci cien Thálie. Kategória Balet dokonca rozlišuje mužské a ženské výkony. Spoluautorka slovenských cien Dosky a riaditeľka SND Silvia Hroncová sa k neexistujúcej kategórii pre tanec vyjadrila: „Máme záujem o to, aby sa tanečné aj baletné umenie na Slovensku viac zviditeľnilo a spolu s riaditeľom Baletu SND Máriom Radačovským uvažujeme o forme, akou to docieliť. Intenzívnejšie sa budeme téme venovať po otvorení nového divadla.“