BRATISLAVA. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví môže byť pre novelu regulačného zákona niekoľko mesiacov paralyzovaný a neschopný vydávať cenové rozhodnutia.
Malí dodávatelia elektriny, tepla či vody tak nebudú vedieť, za koľko môžu energie predávať. Dôvodom je to, že novela z dielne ministerstva hospodárstva nedoriešila, kto bude po skončení funkčného obdobia predsedu a podpredsedu viesť úrad. „Bez svojho štatutára bude úrad paralyzovaný. Prakticky každý deň podpisujem nejaké cenové rozhodnutia alebo právne akty,“ povedal predseda úradu Karol Dvorák.
Právny zmätok
Súčasní členovia regulačnej rady, ktorými sú teraz aj predseda a podpredseda úradu, končia v úrade 15. marca. Svoju funkciu v rade budú však vykonávať až do vymenovania jej nových členov. Tak to ustanovila schválená novela regulačného zákona. Podľa nej sú však predseda a podpredseda úradu od regulačnej rady oddelení. Preto po 15. marci nebude mať úrad štatutárov až do vymenovania nových, lebo zákon ich dočasným zastupovaním nikoho nepoveril.
„Nemáme právnu istotu, preto požiadame parlament o záväzné právne stanovisko, aby mohol úrad fungovať aj ďalej,“ povedal Dvorák. Hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara nepotvrdil, že by sa rezort problémom zaoberal. „Všetko sa bude riešiť na úrovni vlády,“ povedal Zvara z ministerstva.
Môže to trvať dlho
Nového predsedu môže vymenovať až nová regulačná rada. Ak by aj prezident vymenoval jej členov hneď po ich navrhnutí, bolo by to najskôr v máji. Úrad by bol teda bez predsedu minimálne dva mesiace. Je však pravdepodobnejšie, že to bude dlhšie. Naposledy, v marci 2006, vymenoval prezident dvoch nových členov rady po vyše štyroch mesiacoch od skončenia funkčného obdobia ich predchodcov.
Regulačná rada má šesť členov, troch navrhuje parlament a troch vláda. Koaličné strany ešte na posty vo vedení úradu kandidátov nemajú. „Nie, ešte sme to ani nepreberali,“ povedal predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. Kandidátov nemá podľa slov Milan Urbániho ani HZDS. Vláde bude členov rady navrhovať minister Jahnátek, ani jeho hovorca však ešte neprezradil, koho.
Aká bude regulačná politika?
Ďalším problémom novely, ktorá vymieňa regulačnú radu, je, že do 31. marca musí rada ministerstvu hospodárstva predložiť návrh regulačnej politiky. Keďže v tom čase ešte nebude zložená nová rada, môže sa stať, že návrh nepredloží nikto. „Najpoctivejšie by bolo, keby súčasná rada do 14. marca predložila návrh podľa teraz platného zákona. Nemusí to však urobiť,“ povedal predseda úradu Dvorák.
Vládna koalícia však vymenila súčasnú regulačnú radu preto, lebo bola nespokojná s jej prácou.