S Danielou Hantuchovou: O móde, hudbe, cestovaní a - tajomstvách

Hovorí sa jej popradská rodáčka, ale je Bratislavčankou, ba priam Petržalčankou. Daniela Hantuchová vyrastala na Matadorke a až neskôr prestúpila do Slávie STU Agrofert k trénerom Belešovi, Bulkovi a Čižmarovičovi....

Hovorí sa jej popradská rodáčka, ale je Bratislavčankou, ba priam Petržalčankou. Daniela Hantuchová vyrastala na Matadorke a až neskôr prestúpila do Slávie STU Agrofert k trénerom Belešovi, Bulkovi a Čižmarovičovi. Jej skutočnou trénerkou, mentorkou, pestúnkou a akýmsi tenisovým guru bola babička Helena Hantuchová. Bývalá vynikajúca hráčka z československej špičky ju nielen viedla, utešovala a motivovala, ale prvá ju učila najdôležitejšiu tenisovú stratégiu vôbec - zápas nikdy nie je prehratý, kým sa nepremení mečbal. Na túto pravdu si spomenula najmä v melbournskom treťom kole dvojhry Australian Open proti Američanke Harkleroadovej, keď prehrávala 6:7 a 0:4, no dosiahla najväčší zápasový zvrat v kariére. Organizátori turnajov ju na súťažiach radi vidia, lebo okrem vynikajúcej hry púta pozornosť atraktívnym vzhľadom a vystupovaním. S Danielou Hantuchovou sme sa pozhovárali na jej už siedmom Australian Open v Melbourne, kde vypadla až v osemfinále po peknom zápase s Clijstersovou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


Váš prvý grandslamový turnaj sezóny bol ohrozený, začal sa chorobou zo Sydney, ale napokon ste obhájili lanské pozície a dosť dlho ste pobudli na dvorcoch. Spokojná?

Užila som si toho dosť a ešte pár dní pred turnajom to nevyzeralo dobre, ale som spokojná s hrou i výsledkami. Naozaj som strávila na ploche veľa času, s dvojhrou a štvorhrou to bolo aj päť-šesť hodín denne, a som hrdá na to, ako som otočila dvojhru v druhom i treťom kole a nebola som od toho ďaleko ani v osemfinále proti Kim Clijstersovej. Štart do sezóny bol slušný, teším sa na tento rok.

Na voľno neostal čas, a tak vám ani siedma návšteva v Austrálii nedala dosť príležitostí na výlety a na vychutnanie krás tejto krajiny. Čo s tým budete robiť?

Už by som sa mala nad tým veru zamyslieť, obzrieť si nádherné miesta, a nie iba prehadzovať tú loptu cez sieť. Lenže je to pekný problém byť vyťažená tenisom a stále súťažiť o najvyššie pocty. Pravda, viackrát sme sa s mamou zaoberali myšlienkou prísť raz do Austrálie len tak na dovolenku.

SkryťVypnúť reklamu

S tenisom sa nacestujete, videli ste celý svet. Kde sa vám páči najviac?

Jednoznačne najkrajšie je doma na Slovensku. To sa nedá porovnať s ničím, tam mám svoju rodinu, priateľov a je to pocit, ktorý mi nenahradí nič iné na svete. Kamkoľvek idem, môže byť krásne, ale už to nie je ten pocit, ktorý prežívam doma, trebárs v Bratislave alebo v Tatrách. Azda aj preto, že som na Slovensku tak zriedka a tak krátko. Hádam by sa dali tie týždne do roka porátať na prstoch ruky. Monte Carlo je tiež miesto, na ktoré sa nemôžem sťažovať, ale inak asi najnádhernejší je Rím, jeden z najpríťažlivejších kúskov sveta. Pridala by som k tomu aj Kapské Mesto.

V ktorej krajine si viete predstaviť žiť?

Ťažko posúdiť. Sú miesta, kam som prišla a povedala si, že tu by som si dokázala predstaviť svoj život, ale to si zatiaľ nechávam pre seba. Uvidíme, čo povie budúcnosť, je to také moje tajomstvo. Čo sa týka počasia, ľudí a prírodných krás, Austrália je fantastický priestor na život, ale tých je na mape viac. Je ešte veľa takých, kam by som sa chcela ísť pozrieť, ale pre tréningy a turnaje sa tam zatiaľ nedostanem.

SkryťVypnúť reklamu

Pri nespočetných turnajoch vám ostáva málo voľného času na iné koníčky, nielen turistiku. Čo v takýchto vzácnych chvíľach robíte?

Opäť najmä šport. Milujem golf. Človek je v prírode, dokáže vypnúť a nemyslieť na starosti. Ide síce znovu o triafanie loptičkou, hoci menšou, ale aj o pekné odreagovanie sa. Mám rada ešte ďalšie športy z mladších čias - lyžovanie a plávanie.

A naozaj sa pri svojej zaneprázdnenosti dostanete aj na sneh?

Priznám sa, zriedka, ale ten týždeň-dva do roka si nájdem. Želala by som si, aby toho bolo viac, no čo už, keď aj v zime som tu v teplej Austrálii, hoci na to sa sťažovať nemôžem. Jedine, že je to tak ďaleko.

Nejaký čas sa hráčom uvoľní aj na súkromie v hotelovej izbe, mimo športovísk. Akú hudbu počúvate a aké filmy sledujete?

SkryťVypnúť reklamu

Nadovšetko komédie. Jednoznačne. Človek čelí toľkým stresom počas dňa a v živote vôbec, že do kina ide preto, aby sa mohol zasmiať.

Všímate si aj slovenské filmy alebo muziku?

Nuž neviem, ale tých slovenských filmov nie je momentálne veľa, všakže? Rada si vypočujem slovenskú hudbu, keď je dobrá. Nemám zvlášť obľúbených slovenských spevákov alebo skupiny. V tomto smere sa viac orientujem na zahraničie, na svetové trendy.

Čo konkrétne?

Podľa toho, čo frčí, vlani u mňa dominovala pesnička U2 a Mary J. Blige - One. Tú som si púšťala hádam tisíckrát na svojom ipode. Takýto štýl hudby sa mi páči, ale naozaj záleží aj na tom, čo momentálne letí.

Vídať vás na spoločenských večierkoch, na stránkach prestížnych časopisov v krásnych šatách, na módnych prehliadkach, vlani napríklad aj počas turnaja na Bali, kde sa predstavoval jeden indonézsky návrhár. Vôbec by ste sa nestratili v úlohe modelky. Priťahuje vás móda?

SkryťVypnúť reklamu

Určite sa necítim ako modelka. Som športovkyňa. Prehliadky a večierky sú záležitosti, ktoré občas spravím, ale nie je to svet, ktorý by ma obzvlášť priťahoval. Oveľa krajšie a zaujímavejšie je byť na tenisovom dvorci, a to by som nemenila za nič na svete. Keď mám príležitosť na predvedenie pekných šiat, prečo to nevyužiť?

Ktoré trendy a farby sa vám páčia?

To vždy závisí od ročného obdobia a od toho, čo si dizajnéri zvolia. Ťažko vydeliť konkrétne trendy a farby, no celkovo je moja najobľúbenejšia modrá. Som rada, keď môžem držať s módou krok a vždy sa snažím byť - ako sa hovorí - in. Keď človek nemusí byť na dvorci, rád si oblečie, v čom chce byť a v čom sa chce páčiť.

Šport je teda na prvom mieste, takže súhlasíte so Serenou Williamsovou, ktorá obetovala svoju neodmysliteľnú manikúru na ďalší tréning a pomohlo jej to zdolať Petrovovú?

SkryťVypnúť reklamu

Jednoznačne.

Dovoľte sa opýtať na telo - viete variť?

Éj, dobrá otázka! Nejaké tie základy už tam sú, mamina je v tomto smere fantastická a zaúča ma. Keď je čas, usiluje sa naučiť ma čo najviac. Niečo by som už zvládla, ale priznám sa, varechu radšej vymením za raketu a tréning, aby som sa v kuchyni nemusela obracať.

Na ktoré jedlo, čo sa vám vydarilo, môžete byť hrdá?

Skôr také jednoduchšie cestoviny. Čo ma však veľmi baví, je pečenie. Najmä koláče pred Vianocami, to je moja záležitosť.

Chodíte po svete a ochutnávate z každej kuchyne, ktoré jedlá máte najradšej?

Naozaj navštevujeme všakovaké reštaurácie a moja najobľúbenejšia je morská kuchyňa s morskými potvorkami. Rovnako talianska. No nič na svete sa nedá porovnať s tým, čo pripraví mama.

SkryťVypnúť reklamu

Voľakedy sa médiá až príliš zaoberali vašou stravou a nízkou hmotnosťou. Ukázalo sa a potvrdilo, že to boli špekulácie a teraz je už natrvalo pokoj. Vďaka čomu všetko utíchlo?

Už sa tým vôbec nezaoberám, je to uzavretá minulosť a všetkým som dokázala, že to nebola pravda a s jedením som nemala problémy. Keby niekto videl, čo všetko zjem po zápasoch, čudoval by sa a veľmi rýchlo pochopil, že to bola hlúposť.

Podobne ako Hrbatý ste po prvom kole ostali sama v pavúku Australian Open a aj za vami je poriadna medzera. Chýbajú ďalšie slovenské talenty. Dominik bol smutný, že nemá ‚parťákov' zo Slovenska a azda aj vám by bolo veselšie v konkurencii. Kde sa stratili naše nádeje?

Ťažko povedať, čo by sa dalo hneď zlepšiť. Najdôležitejšie ostáva, aby sa nezanedbala príprava mladých, aby boli správne vedení a usmernení. Dominik má pravdu, že je smutnejšie, keď je nás menej hráčov, málo sa píše v novinách a často sme v tieni futbalu a hokeja. Zavše človek nechá na dvorci všetky sily, dosiahne pekný výsledok a potom sa o tom ledva dočítam. Je pravda, že ďalšia generácia mešká a niežeby som sa už cítila stará alebo, nedajbože, končila či hovorila o svojom odchode, ale ak by sa tí mladší viac na nás doťahovali, bolo by veselšie.

SkryťVypnúť reklamu

Rozišli ste sa s Nigelom Searsom a dali do rúk barcelonskej akadémie, kde je armáda výborných španielskych trénerov. Ste s týmto krokom spokojná?

Veru áno. Nenazvala by som to armádou, hoci patrím do akadémie, lebo mňa pripravuje len jeden - Angel Gimenez. Škoda, že nechce tak často cestovať, ako by som si to priala. Už si svoje užil, je veľmi skúsený a spolupráca ide správnym smerom. Ešte mi má veľa čo dať. Keď splním, čo odo mňa žiada, budeme veľmi úspešní.

Pred rokom sme blahoželali vašej babičke k osemdesiatinám. Ako sa drží?

Ďakujem pekne. Je stále čulá, športuje, lyžuje, hrá tenis, všetci by sme jej mohli kondíciu v 81 rokoch závidieť. Sleduje moje výsledky, stále sa od nej môžem veľa naučiť, a to aj pri varení.

SkryťVypnúť reklamu

Skúsme nahliadnuť do súkromia - a čo chlapci, partneri?

Myslím si, že toto je časť môjho života, ktorú si nechávam len a len pre seba.

Najúspešnejšia slovenská tenistka

Od šestnástich rokov prežila dve plné sezóny a tri zimy v bradentonskej Bollettieriho akadémii na Floride a postupne sa z nej stala najúspešnejšia slovenská tenistka v dejinách - rebríčkovo, zárobkovo, ale najmä je jedinou ženou na svete okrem Martiny Navrátilovej, ktorá vyhrala všetky grandslamové tituly v mixe, a to už ako dvadsaťdvaročná, kým Navrátilovej to trvalo 46 rokov!

Okrem toho vyhrala Fedcup i Hopman Cup za Slovenskú republiku. V Indian Wells 2002 získala jeden z najprestížnejších titulov presne trinásť rokov po Miloslavovi Mečířovi. Viac ako štyri roky bola v opatere anglického kouča Nigela Searsa s malou skúšobnou prestávkou s Haroldom Solomonom a od vlaňajška patrí do najzvučnejšej školy v Európe - barcelonskej akadémie Casala a Sancheza, kde sú okrem Sergia a Emilia aj takí renomovaní odborníci ako Lorenzo Fargas, Pedro Rebolledo, Pato Alvarez, Juan Aguillera, Antonio Hernandez a ten postavou najmenší (162 cm), ale skúsenosťami jeden z najslávnejších, 51-ročný Angel Gimenez je Danielin súčasný tréner. Mama Marianna s ňou cestuje po svete, otec Igor je počítačový vedec a starší brat Igor architekt.

Dani, ako ju britské médiá prezývajú, obetovala pre tenis klavírne lekcie od svojich šiestich do štrnástich rokov a neskôr aj štúdium na vysokej škole. Rada sa parádi, miluje talianske obchody, módu a jej najobľúbenejší dizajnéri sú Armani, Cavalli, Dior a Missoni. Z hercov sa rada pozerá na Brada Pitta a Georgea Clooneyho.

Disponuje ideálnymi parametrami pre módnych návrhárov, ale aj mediálnych vydavateľov (objavila sa v talianskom čísle Vogue v januári 2005) a obdivovateľov z radov mužských fanúšikov. Okrem oficiálnej svetovej internetovej stránky www.dhantuchova.com má aj slovenskú www.danielahantuchova.sk a ďalšiu s názvom www.daniela-hantuchova.org. Figuruje na popredných priečkach najrozličnejších ankiet o najsexi športovkyňu či tenistku. Elektronická sieť je zaplavená jej fotografiami z tenisových ihrísk, ale aj mimo dvorcov.

rozhovorb08.jpgČísla, body, fakty

Narodená: 23. apríla 1983 v Poprade

Bydlisko: Monte Carlo, Monako

Bilancia zápasov v kariére: 272:168

Oficiálne odmeny: 4 249 162 (k 11. februáru)

Postavenie v rebríčku WTA: 18.

Najvyššie v živote: 5. (27. január 2003)

Vyhrané turnaje - dvojhra: Indian Wells 2002, 8 vo štvorhre a 4 v mixe (všetky grandslamové - Wimbledon 2001 s Friedlom, Australian Open 2002 s Ullyettom, Roland Garros 2005 so Santorom a US OPen 2005 s Bhupáthím).

Profesionálne hrá od roku 1999, praváčka.



Povedali o Daniele

Nick Bollettieri: ,,Miluje tenis, je pracovitá. Nikdy nefňukala, vstávala o šiestej a trénovala do zotmenia. Vždy chcela ešte viac než iní."

Tracy Austinová: ,,Má všetko, čo v tenise potrebujete - talent, tenisové myslenie, postavu, podanie, tlak a útok zo základnej čiary. Teraz je len otázkou, ako to dá všetko dokopy v jednej chvíli, aby sa prepojilo a fungovalo naraz."

Arantxa Sanchezová: ,,Skôr či neskôr sa na špicu do desiatky určite vráti."

Serena Williamsová: ,,Nebezpečná a nevyspytateľná súperka. Na začiatku kariéry veľmi rýchlo vyskočila hore a rýchlo padla. Teraz sa mi zdá jej progres pomalší, ale sústavný. Sama preto veľa robí a napreduje krok za krokom. Taký postup je oveľa pevnejší, dlhšie vydrží."

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 316
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 765
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 005
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 889
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 582
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 351
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu