BRATISLAVA. Kardinál Ján Chryzostom Korec je prvým vysokým cirkevným funkcionárom, ktorý sa zastal arcibiskupa Jána Sokola po zverejnení nových dokumentov z českého archívu o jeho spolupráci s komunistickou ŠtB. Zo zväzkov pritom vyplýva, že Sokol sa na Korca pýtal vo Vatikáne a potom o tom hovoril ŠtB. Korec Sokola obhajuje spôsobom, ktorý podľa ÚPN nie je pravdivý.
Korec tvrdí, že „prameň špirituál“, ktorý informácie eštebákom poskytol, nie je Ján Sokol. Vychádza z formulácie správy zo zväzkov ŠtB, podľa ktorej „prameň špirituál v styku s biskupom trnavskej arcidiecézy Sokolom zistil...“ Korec v odpovediach pre denník SME hovorí, že „táto informácia zrejme hovorí o dvoch osobách: o prameni špirituálovi a o biskupovi Sokolovi“.
Patrik Košický z Ústavu pamäti národa však už dávnejšie vysvetlil, že eštebáci tak správy formulovali, lebo išlo o istý druh konšpirácie. Žiadny iný agent s krycím menom Špirituál okrem Sokola totiž vtedy neexistoval.
„Biskup Sokol podľa informácie nehovoril priamo ŠtB nič. Pokiaľ biskup Sokol povedal Špirituálovi ako kňazovi niečo o biskupovi Korcovi, nehovoril vlastne nič, čo by nebolo známe,“ píše kardinál. Dodal, že to nechápe ako „nejaké udávanie neznámych skutočností o svojej osobe“. Preto si myslí, že Sokol nemá dôvod odstúpiť z funkcie.
Odborníci ani Konferencia biskupov Slovenska nechceli Korcove stanovisko komentovať, niektorí predstavitelia ho však neoficiálne považujú za mylné. Samotný Sokol sa k novým dokumentom napriek prísľubu stále nevyjadril. Písomné stanovisko pripravuje už viac ako týždeň. Tajomník úradu Tibor Hajdu nevedel povedať, kedy bude hotové.
Korec sa zastal Sokola ešte v januári, keď sa o nových dokumentoch nevedelo.
Povedal, že Sokol sa za bývalého režimu nikdy nedištancoval od predstaviteľov podzemnej cirkvi. „To bola od neho odvaha, ktorá udivovala aj predstaviteľov ministerstva. Nikdy sme nezapochybovali o jeho lojálnosti, obetavosti, ortodoxnosti a ochote k našej vzájomnej spolupráci. A to si cením dodnes.“

