Košičan Vladimír Karnay trénuje majstrovské K Cero i reprezentáciu. V oboch úlohách potrebuje žičlivé prostredie. Medzi Košicami a Ružomberkom sa však neraz zaiskrí.
Napätie láka diváka
„Občas skutočne prekročíme hranice zdravého napätia. Neprekážajú mi ostré hecovačky. Patrí to k taktike a svojím spôsobom aj láka diváka. Liga je lepšia než vlani, objavili sa talentované dievčatá, ba celé perspektívne tímy.“
Reprezentáciu diriguje zabezpečovaci tím z košického K Cera. Do muža. Mnohým to kole oči.
„Vždy som bol za úzku spoluprácu všetkých. Teraz, prirodzene, najmä Košíc a Ružomberka. Tak, ako kooperuje Brno s USK Praha. Nebolo by férové, ak by som spomínal niektoré ťahy z minulosti, ktoré ma rozčúlili. Úprimne – na poste asistenta by som najradšej privítal kouča z Ružomberka.“
Asistent musí byť Slovák
Tak prečo si ho nevyberiete? spýtali sme sa.
„Mám zásadu, z ktorej nepovolím. Pri slovenskej reprezentácii majú pôsobiť Slováci. Ružomberok trénoval Čech, teraz Maďar. Neprekážalo by mi, keby na iných postoch boli ľudia mimo Košíc. Otázka stojí inak, či to niekto skutočne chce, alebo sú to len reči,“ hovoril Karnay.
V čerstvom rebríčku najužitočnejších hráčok základnej časti extraligy sa v prvej desiatke objavilo šesť legionárok. Zo Sloveniek tri Košičanky v poradí: 3. Jalčová, 5. Číkošová, 8. Růžičková a 9. Kubátová z Nitry.
Sila je v zahraničí
„Prevaha legionárok je prirodzená. Košice ani Ružomberok predsa neangažujú slabé hráčky. Sila slovenského basketbalu je najmä v zahraničí. Sme v ťažkej, ale nie beznádejnej situácii. Keby hrala v neúspešnej minuloročnej kvalifikácii ME Janoštinová, Luptáková, Frniaková, postúpime. Začíname hovoriť v duchu nešťastného – keby, čo neznášam. Ak chceme na šampionát, musia prísť všetky legionárky. S poradím našich v hlasovaní o MVP viac–menej súhlasím. Jalčová na poste rozohrávačky je hráčkou európskej triedy. Nepatrí na krídlo. Číkošová je, žiaľ, často zranená. Aj tak patrí do medzinárodnej triedy. Růžičkovú i Kubátovú treba naučiť hrať tvrdšie. Aj ony musia chcieť.“
Hovorí sa – Lichnerová sa vzdala reprezentácie, Luptáková váha. „O Lichnerovej viem, hoci nie s definitívou, o Luptákovej počujem prvýkrát.“
Karnay neoponuje – postúpiť na septembrové ME v Taliansku bude ťaké, ale nie nemožné.
Ako postihne možný neúspech náš ženský basketbal? Košický kouč nezvykne zo športových prehier robiť neprekonateľné nešťastia.
„Ako vždy – život pôjde ďalej. Bude to však škoda. Iste by sme nehrali o medaily. Atmosféra veľkých podujatí mladým hráčkam vždy prospeje. Dôležitá je naša účasť v Taliansku, ešte dôležitejšie vhodné prepojenie reprezentácií všetkých kategórií. Skončila jedna výnimočná generácia. Myslím si, našťastie, tvorí sa ďalšia. Určite tiež dobrá.“ Slovenky chýbali na ME iba raz, predvlani. Predtým získali bronz (1993) i striebro (1997), boli štvrté (1999), siedme (2003), ôsme (2001).