BRATISLAVA. SNS kritizuje, že knihy v maďarskom jazyku vydávané so štátnymi dotáciami sa predávajú aj v Maďarsku. Podpredsedníčka SNS Anna Belousovová hovorí o dotovaní maďarského knižného trhu.
„Je veľa dotovaných výrobkov, ktoré odchádzajú do zahraničia - od poľnohospodárskych výrobkov až po autá,“ reagoval László Szigeti, riaditeľ vydavateľstva Kalligram, ktoré Belousovová osobitne kritizovala.
Ministerstvo granty preverí
Granty pre menšiny preveruje aj ministerstvo kultúry. Vydavateľstvo Kalligram podľa neho dostalo za ministrovania Rudolfa Chmela najväčšiu podporu zo všetkých našich vydavateľstiev. Vlani sekcia umenia podporila 39 jeho úspešných projektov sumou 6,3 milióna korún. V programe Kultúra národnostných menšín získalo na knihy 5,4 milióna. Spolu za uplynulé dva roky to bolo v tomto programe 9,9 milióna korún.
Kalligram dostal vlani podporu pre 37 národnostných projektov, pričom podľa grantových podmienok to malo byť najviac 25 kníh na jedného vydavateľa.
Bývalá štátna tajomníčka na ministerstve kultúry Agnés Biró (SMK) hovorí, že limit prekročili, lebo sa do systému vrátili peniaze, ktoré sa nevyčerpali a bolo potrebné ich rýchlo využiť.
Kalligram vydáva najmä filozofickú a svetovú literatúru. Mnohé projekty si podporu zaslúžili, reagoval tlačový odbor ministerstva kultúry. Nie všetky projekty však odporučila podporiť príslušná komisia.
Kalligram vydáva aj knižnicu slovenskej literatúry
Kalligram vydal za posledných desať rokov asi 50 maďarských autorov v slovenčine a asi 30 slovenských autorov v maďarčine. Vlani začal spolu s SAV vydávať aj Knižnicu slovenskej literatúry, za desať rokov má vyjsť 70 diel. Ministerstvá školstva a kultúry na ne vyčlenili ročne dovedna 3,5 milióna.
Ústav slovenskej literatúry SAV na vydavateľa vypísal konkurz, ktorý vyhral Kalligram. Zástupcovia niektorých iných vydavateľstiev však tvrdili, že o konkurze nevedeli.