Zimbabwe sa pripravuje na veľkolepé oslavy narodenín. Polícia ešte pred začiatkom v uliciach násilne rozohnala povolené demonštrácie opozičného Hnutia za demokratické zmeny.
Provládne noviny Zimbabwe Herald pochod označili za nelegálne útoky výtržníkov a zlodejov.
Na aktuálne dianie reaguje aj Európska komisia. Pre pokračujúce zneužívanie moci predĺžila sankcie proti krajine. Mugabeho účty ostávajú zmrazené a hranice Európy nesmú prekročiť najvyšší predstavitelia Zimbabwe.
Ekonomický kolaps
Ekonomickú krízu Mugabe zdôvodňuje práve embargom únie. Pomocnú ruku teraz podáva Čína. Prezident Chu Ťin-tchao počas svojho afrického turné krajine prisľúbil rozsiahle investície.
Rekordná inflácia a nezamestnanosť frustrujú obyvateľov, pre hladomor sa búria aj doteraz umiernení.
Do generálneho štrajku vstúpili učitelia. Podľa britských novín The Observer z armády dezertovali mnohí dôstojníci, ktorí zo štátnych platov nedokážu uživiť rodiny. Službu opúšťa aj približne desatina policajných dôstojníkov.
Zruinované poľnohospodárstvo nasýti iba zlomok obyvateľov. Mugabe ponúkol bielym vlastníkom pôdy, ktorých pred siedmimi rokmi vyhnal z krajiny, výhodný prenájom fariem na 99 rokov. Niektorí z nich už predbežne s návratom súhlasili.
Mugabe si drží pozíciu
Opozičné sily, ktoré žiadajú demokratické voľby, vláda potláča silou. Mugabe oznámil, že prezidentské voľby plánované na rok 2008 pravdepodobne posunie o dva roky. Rozhodovať bude parlament ovládaný prezidentom. Cieľom odkladu je „harmonizovať verejnú mienku“ s predstavami zákonodarného zboru.
Opozícia napriek represiám pritvrdzuje. „Tento rok bude plný bojov. Je ťažké povedať, kto ich vyhrá,“ povedal pre Reuters politológ Eldred Masunungure zo Zimbabwe University.
Ako obísť cenzúru
K občanom sa väčšina informácií dostáva v deformovanej podobe. Cenzori vstupujú aj do e-mailov nezávislých médií.
Štátne orgány zatiaľ nevedia kontrolovať mobilné telefóny. Informácie spoza hraníc sa do krajiny dostávajú cez SMS správy. „Celé správy o zahraničnom obraze Zimbabwe do 160 znakov! To skracovanie zaberie celý deň,“ povedala pre NY Times Gerry Jackson, zakladateľka Radio Africa.