„Úlohou zápasníka nie je zvíťaziť, ale predviesť presne tie gestá, ktoré sa od neho očakávajú,“ napísal vo svojej eseji o wrestlingu francúzsky literárny teoretik a filozof Roland Barthes (1915 - 1980). Práve o ne sa oprel Július Fujak, ktorý pripravil projekt TransPOPsitions. Voľné pohrávanie sa s ikonami popmusic vyšlo na DVD nosiči a zajtra ho krstia v bratislavskom Štúdiu 12.
Fujak je známy svojimi dlhoročnými aktivitami na poli alternatívnej kultúry. Je aktívnym hudobníkom-multiinštrumentalistom a skladateľom, teoretikom a pedagógom na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Svoj najnovší projekt TransPOPsitions pripravil pre členov amerického komorného súboru California Ear Units, s ktorým ho aj odpremiéroval v Los Angeles.
V polhodinovom predstavení sedem hráčov na akustické nástroje „komentuje“ videoklipy popových hviezd (Eminem, Britney Spears, Michael Jackson) premietané na plátne za nimi. Využívajú pritom techniky súčasnej klasiky a improvizovanej hudby, ktorými úplne nahrádzajú zvuk pôvodných hitov.
Sám Fujak to označuje slovami intermediálny wrestling, inak povedané ide o nadžánrovú kombináciu hudby s obrazom. Podobným spôsobom sa začiatkom 20. storočia hrávalo naživo v kinách, kým ešte uvádzali nemé filmy.
Na krste v Štúdiu 12 sa síce americkí hudobníci neobjavia, ale zato Fujak predstaví novú zostavu svojej skupiny tEóRia OtraSu. On sám sa posadí za klavír, v spoločnosti českého violončelistu Jana Kavana a hráča na laptop Jána Boleslava Kladiva. Na záver sa k tejto trojici ešte pridá známy skladateľ Martin Burlas, ktorý si tiež prinesie laptop.
Záznam z premiéry projektu TransPOPsitions v Los Angeles vydala na DVD košická Hevhetia. V jej réžii sa bude celý štvrtkový večer niesť. Táto malá agilná spoločnosť je okrem distribúcie a vydávania CD podpísaná aj pod časopisom Hudba a práve prezentácia jej najnovšieho čísla sa uskutoční hneď na úvod.
Nebude sa len rozprávať, talentovaný mladý slovenský akordeonista Peter Katina odohrá výber z u nás málo známej tvorby originálnych nórskych skladateľov 20. storočia.
Ak vás teda zaujímajú rôzne podoby súčasnej nemainstreamovej hudby, zajtra máte šancu spoznať ich hneď niekoľko naraz.