Rokovania trvali dve hodiny a americká šéfka diplomacie Condoleezza Riceová po ich skončení mohla oznámiť len to, že palestínsky líder Mahmúd Abbás a izraelský premiér Ehud Olmert sa ešte stretnú a ona do regiónu opäť pricestuje. Neuviedla však nijaké dátumy.
Riceová zopakovala, že spolu s izraelským premiérom Ehudom Olmertom aj palestínskym lídrom Mahmúdom Abbásom sú oddaní myšlienke blízkovýchodného mierového procesu. Jeho výsledkom by mali byť dva štáty, pričom ten palestínsky sa nemôže „zrodiť z násilia“.
Malá nádej
Výsledkom rokovaní je aj to, že Abbás zostáva naďalej americkým aj izraelským partnerom pre mierové rokovania. A to napriek tomu, že jeho hnutie Fatah ide zostavovať vládu s Hamasom, ktorý sa odmieta podvoliť podmienkam medzinárodného spoločenstva. Riceová a Olmert dali včera Abbásovi jasne najavo, že kým nová vláda neuzná Izrael, nevzdá sa násilia a nepristúpi k doterajším dohodám, nemôže rátať s diplomatickými kontaktmi ani finančnou pomocou.
Napriek tomu by sa život Palestínčanov mohol zlepšiť. Olmert a Abbás hovorili o humanitárnych úľavách, zjednodušení prístupu na palestínske územia, či o prímerí na západnom brehu.
Aj po summite oboch lídrov v decembri minulý rok sa hovorilo o úľavách, ale podľa prieskumu denníka Haarec sa reálne zmenilo len málo. Palestínčania síce dostali od Izraela časť svojich peňazí, ale systém kontrolných stanovíšť, ktorý je veľkou komplikáciou života na západnom brehu, zostal zachovaný.
Napätá atmosféra
Izrael to odôvodňuje počtom avíz o očakávaných teroristických útokoch. Proti uvoľneniu režimu na palestínskych územiach je aj vojenská rozviedka.
Napriek úsmevom pre fotografov bola atmosféra na summite pomerne napätá. Pre všetkých bol ďalším testom, v ktorom zlyhali.
Abbás a Olmert sú už aj tak dosť nevýraznými lídrami a Riceovej sa opäť nepodaril žiaduci prelom, ktorý by odvrátil pozornosť sveta od zlyhavajúcej americkej politiky v Iraku.
Autor: Tel Aviv