MOSKVA. Ak v Česku skutočne postavia radar amerického systému protiraketovej obrany, ruská armáda tam môže namieriť svoje vlastné rakety, povedal veliteľ ruských raketových vojsk Nikolaj Solovcov. Podobným cieľom by sa stala aj základňa systému v Poľsku.
Proti plánu umiestniť radar amerického protiraketového dáždnika Rusko ostro protestuje od chvíle, keď česká vláda oznámila, že sa začne americkou žiadosťou zaoberať.
Práve včera sa vo Varšave stretli premiéri Poľska a Česka a obaja dali najavo, že americkej žiadosti na vybudovanie základní zrejme vyhovejú.
Rusko sa podľa Solovcova snaží dohodnúť podmienky, aby americký protiraketový systém vo východnej Európe vôbec nemusel vzniknúť. Veliteľ raketových vojsk pripomenul, že ruská armáda má rakety schopné zničiť ciele na celom svete. „Z každých 100 rakiet je 97 až 98 každú minútu, každú sekundu pripravených plniť bojové úlohy.
Dodal, že v prípade umiestnenia amerického systému v Česku a v Poľsku môže Rusko prijať „asymetrické opatrenia“. „Môže to byť vznik nových typov zbraní, schopných prekonať ľubovoľné prostriedky protivzdušnej obrany,“ zdôraznil ruský generál.
Moskva americké plány označuje za porušenie strategickej rovnováhy medzi veľmocami a oznámila, že zvažuje jednostranné odstúpenie od zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu z roku 1987.
Z Poľska už niekoľkokrát zaznelo uistenie, že americká základňa nebude namierená proti Rusku. Poľský premiér Jaroslaw Kaczyński včera povedal, že základňa nesmeruje proti akémukoľvek normálnemu štátu. „Tvrdenie, že tieto zariadenia majú zmeniť pomer síl v Európe, je nedorozumenie,“ povedal Kaczyński po stretnutí s českým premiérom Mirkom Topolánkom. V tom čase však ešte nevedel o vyjadrení Solovcova.
Stĺpček Petra Schutza
Putin ako Brežnev
Taký mráz, aký prichádza z Kremľa, nevanul od čias Leonida Iľjiča Brežneva. Vyhrážka ruského generála, že ak Poľsko a Česká republika povolia na svojom území americké základne, stanú sa terčom raketových síl Ruska, je studenovojnová rétorika.
Vladimir Putin vie, že rakety v Poľsku a radar v Česku krajinu, ktorej on vládne, nijako neohrozia. Nemôžu, pretože základne, o ktorých naši susedia práve začínajú vyjednávať, nebudú mať kapacitu porušiť veľmocenskú rovnováhu. Ich funkciou by bola „len“ obrana proti takzvaným darebáckym režimom, ktoré sa dostanú k jednej či dvom atómovým hlaviciam a nosičom.
Ak tento holý fakt Putin ignoruje a zastrašovaním chce prekaziť Západu obranu, tak sa treba pýtať, koho spojencom je Rusko v konfrontácii so svetovým terorizmom.
Môžeme si navrávať, že je to tradičná ruská paranoja zo slobodného sveta a ak základne budú stáť, aj tak nič nepodniknú. Zásadná otázka však naozaj stojí tak, prečo považujú v Kremli Ameriku a jej spojencov za nepriateľa, ak vedia, že nič im nie je vzdialenejšie ako agresia.