BRATISLAVA. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek včera v Moskve rokoval s námestníkom generálneho riaditeľa Gazpromu Valerijom Golubjevom a s prezidentom spoločnosti Gazpromnefť Alexandrom Djukovom o budúcich cenách zemného plynu pre Slovensko.
Golubjev povedal, že je „pripravený počúvať alternatívy a požiadavky slovenskej strany a v ďalších rokovaniach dosiahnuť také výsledky, ktoré budú výhodné pre slovenskú, aj ruskú stranu“.
Pripomenul, že cena plynu pre Slovensko bude napokon aj tak závisieť od dohody Gazpromu a Slovenského plynárenského priemyslu. Podľa posledných informácií, ktoré potvrdil aj SPP, plánuje Gazprom predajnú cenu zvýšiť.
Medzištátna dohoda o dodávkach plynu na Slovensko z Ruska vyprší na budúci rok. Jahnátek minulý týždeň povedal, že pre dobré vzťahy medzi krajinami očakáva pre Slovensko „slušné ceny plynu“.
Transpetrol je stále neistý
Jahnátek rokoval s Golubjevom aj o situácii okolo 49-percentného podielu spoločnosti Transpetrol, ktorý pravdepodobne stále vlastní dcéra ruského Jukosu, holandský Yukos Finance B.V. „Napriek aktívnemu prístupu Slovenska k spätnému odkúpeniu 49 percent akcií spoločnosti Transpetrol a dohode medzi prezidentmi oboch krajín, nedošlo v tomto smere k výraznému posunu,“ povedal Jahnátek. Ruským partnerom predniesol niekoľko možností, ako to vyriešiť. Rusi informovali ministra o pokračujúcich konzultáciách so správcom konkurznej podstaty Jukosu Eduardom Rebgunom. „Pre Slovensko a myslím si, že aj pre všetky zúčastnené strany je nevyhnutné pristúpiť k napĺňaniu sľubov a diskutovať už aj o rozvoji ropného priemyslu,“ povedal Jahnátek.
Podľa hovorcu ministra Branislava Zvaru sú v hre stále dve možnosti pre riešenie tohto problému. Spätné odkúpenie akcií Slovenskom, alebo predaj spomínaného balíka akcií strategickému partnerovi, ktorý by mal pochádzať z Ruska.
Ak bude chcieť nejaký strategický investor vstúpiť do Transpetrolu, musí podľa Zvaru splniť niekoľko podmienok. Prvou, z ktorej minister Jahnátek nechce ustúpiť je, aby Slovensko malo v Transpetrole manažérsku kontrolu. Medzi ďalšie podmienky patrí zvýšenie prepravovanej kapacity ropy cez ropovod Družba, možnosť prepravy ľahkej kaspickej ropy a prepojenie slovenskej vetvy ropovodu s rakúskym Schwechatom.
Právo blokovať predaj 49 percent akcií Transpetrolu inej firme má rezort hospodárstva podľa transakčných dokumentov do apríla tohto roku.
Dodávky vraj budú stabilné
Minister Jahnátek na rokovaní otvoril aj problém výpadku dodávok ropy začiatkom roka. „Slovensko to vníma ako čisto rusko-bieloruský problém. Na druhej strane potrebujeme mať záruky, že sa takýto scenár nebude opakovať. Za naše plynulé platby očakávame aj plynulé dodávky strategickej suroviny, ako je ropa,“ zdôraznil Jahnátek.
Djukov si myslí, že výpadky dodávok ropy sa už nezopakujú.